FITweb

ZPĚT

Péče o vlasy u moře

Milujete slunce, moře, ale bojíte se o svoji hřívu? Využijte rad zkušených kadeřníků a začněte s vlasovou ochrankou už před odjezdem.

NEŽ VYRAZÍTE

Příprava se vždycky vyplatí, a týká se to i péče o vlasy před dovolenou. Útok slunečního záření, mořské vody i písku pro ně může být stejně zničující jako pro pleť, proto je dobré zaměřit se na správnou ochranu a péči.

PŘIPRAVTE VLASY NA ZÁTĚŽ

„Začněte dva týdny před odjezdem,“ doporučuje kadeřnice Jana Burdová, která se specializuje na léčení poškozených vlasů. „Většinou ani nepoznáme, že jsou vlasy spálené, a to, že jsou suché a polámané, zjistíme, až když je pozdě,“ upozorňuje. Abyste tomu předešla, využijte ještě před plánovanou dovolenou vlasovou hydratační masku. Nechte ji působit 5 až 10 minut po každém mytí. „Můžete také požádat svého kadeřníka o hloubkovou regeneraci speciální kúrou, která se jmenuje Chemistry a je od značky Redken,“ doporučuje kadeřnice. Kúra vyživuje a regeneruje vlasové vlákno do hloubky s pomocí koncentrovaných pečujících složek a obnoví tak jeho přirozené pH. Tato výživa jde přímo do nitra vlasů a vydrží až čtyři týdny.

„Na vás pak bude, jak se o vlasy postaráte zvenčí,“ dodává Burdová.

VYHNĚTE SE!

Zapomeňte na barvení, melír či rapidní sestřih. „Pro vlasy je to zbytečná zátěž. Jsou pak oslabené a náchylnější k poškození,“ radí produktová specialistka značky Paul Mitchell Věra Mejtská. Pokud i přesto toužíte po změně nebo vylepšení, dopřejte si místo barvy přeliv, který je k vlasům šetrnější.

TIP Pořiďte si základní vlasovou výbavu určenou pro pobyt na slunci. Tyto „letní řady“ obsahují ochranu před UV zářením – uzamykají v nich vlhkost, dodávají výživu a dají se sehnat i v cestovním balení.

U MOŘE

Když si chceme užívat plážových radovánek, máme většinou jiné zájmy než péči o vlasy. Příjemně se natáhneme do teplého písku a skočíme se osvěžit do vln. Ale pozor, jde také o čas, kdy se můžou během těchto chvil vlasy hodně poškodit. UV záření způsobuje vyblednutí barvy a to, že jsou vlasy křehčí a méně odolné. Nezapomínejte ani na přímořské klima, což je teplý vlhký vzduch, který odebírá hřívě přirozenou vlhkost a pružnost. Výsledkem jsou krepaté vlasy. Špatně na tom může být i vlasová pokožka, která je podrážděná od potu a soli a také často spálená.

PLÁŽOVÁ OCHRANKA

Stoprocentní ochranou proti poškození je přikrývka. Neváhejte vyzkoušet kšiltovku, klobouk nebo různé způsoby vázání šátků a látkových čelenek.

Materiál pokrývek hlavy by měl být co nejlehčí. Pokud nebudete mít nic po ruce, můžete využít coby pomocníka proti poškození teplem speciální sprej.

„Osobně používám po celý den vyživující ochranný sprej s UV faktorem,“ doporučuje Míša Mašková z kadeřnictví Fabio Salsa. „Je dobré mít ho stále po ruce a aplikovat ho i několikrát za den po celé délce vlasů.“ Pro chvíle ve vodě existuje i voděodolná varianta.

A je dobré ji využít. Častý pobyt v moři a v chlorované vodě totiž narušuje přirozenou bariéru vlasů a způsobuje jejich lámání. Sprej má navíc tu výhodu, že vlasy vyhlazuje a dodává jim lesk.

Do pěšinky na hlavě je dobré vetřít opalovací tyčinku s nejvyšším faktorem, čímž se vyhnete bolestivému spálení.

Z KALIFORNSKÝCH PLÁŽÍ

„U moře se vyplatí si každý večer umýt vlasy. Rozhodně nestačí pouze osprchování na pláži,“ upozorňuje kadeřnice Míša Mašková a doporučuje následnou péči: „Spláchnutím mořské soli i písku ochráníte vlasovou pokožku před svěděním.“ Dobré je vzít si s sebou dva druhy šamponu – jeden čisticí, který odstraní z pokožky odumřelé buňky a pot. A druhý šampon na delší část vlasů pro zafixování barvy a výživu.

Další trik odhaluje kadeřnice Jana Burdová. „Dobré je šampon naředit vodou a do konců delších pramínků ještě před umytím vetřít trochu kondicionéru. Je to obrácený způsob mytí vlasů, než jaký známe, ale osvědčený u Kaliforňanek, které ho využívají po celý rok.“ Tento postup péče ocení hlavně blondýnky se zesvětlenými vlasy, protože olej vetřený do délek před mytím zabrání, aby vlasy do sebe nasály šampon a tím se ještě víc vysušily. „Večer nezapomeňte dopřát vlasům dávku hydratace pomocí masky,“ říká Burdová.

VYHNĚTE SE!

Na dovolené v teplých krajinách nepoužívejte fén, žehličku ani kulmu.

Už tak zcitlivěné a suché vlasy by se ještě víc zničily. Pokud se bez fénování neobejdete, zvolte chladnější vzduch a před fénováním použijte vlasové mléko, určené k ochraně proti zničujícímu teplu.

SEXY PLÁŽOVÝ ÚČES

Plážový look nemusí být složitý. Stačí, když ho necháte přirozený, jako by vaši hřívu učesal vítr a zpevnil písek. Vlasy však musejí být vždy ošetřené maskou.

Nebojte se umotat si culíky, ohon nebo drdol. Jen si pro nové kreace pořiďte pomocníky, kteří vlasy mechanicky neponičí. Využijte například plastové spirálky, které jsou lepší než látkové gumičky. Dají se vzít i do vody, protože nenasáknou žádnou tekutinu a netahají tak mokré prameny. Když se vám zrovna tato „gumička“ nebude hodit do ohonu, navlékněte si ji na ruku a získáte tak stylový náramek. K rozčesání vlasů využijte speciální kartáč Tangle Teezer, který si poradí i s těmi nejzacuchanějšími prameny. Má speciální štětinky, které se nad zadrhnutým místem ohnou a vlas uhladí. „Kartáč je vhodný na suché i mokré vlasy,“ říká kadeřník Jan Jirka ze salonu DéOR Hair Design. Využijete ho i u moře na vlasy slepené solí a pískem.

Jemným a zplihlým vlasům pomůže dostat se do formy stylingový slaný sprej. Stačí sůl lehce nastříkat do vysušených vlasů a účes načechrat prsty.

ZPÁTKY DO KONDICE

Po návratu od moře jsme příjemně odpočinuté, ale naše vlasy se mohou cítit jinak. O slovo se začnou hlásit roztřepené konečky a přesušené pramínky, které ztratily podstatnou část keratinu a lámou se. Nejlépe uděláte, když se co nejdříve objednáte u svého kadeřníka.

ZASLOUŽENÁ REGENERACE

Neotálejte, když vám kadeřník nabídne hloubkové ošetření nebo zvýraznění odstínu barvy. Má to své opodstatnění.

Kadeře potřebují víc péče, než zvládnete doma. Dopřejte si pečující rituál pro zklidnění pokožky hlavy a regeneraci vlasů (například Kaviar Spa Ritual od Kérastase) se speciálními posilujícími výtažky. Užijete si masáž pokožky hlavy, která prospěje nejen vaší duši, ale i kořínkům vlasů. Co se týká barvy vlasů, pokud se cítíte dobře s nově získanými vyšisovanými pramínky, nechte si je. Jen požádejte, aby kadeřník lehce podpořil jejich přirozenou světlost. Když bude chybět sytost původního odstínu, napraví to jen barevné tónování. S péčí pak pokračujte i doma. „Pokud máte dlouhé nebo polodlouhé vlasy, dopřejte si během celého léta jednou týdně hydratační a regenerační masku.

Jestli jste si z dovolené přivezla zbytky letního šamponu a masky, nevyhazujte je, ani si je nenechávejte na příští rok.

„Využijte je až do jejich spotřebování,“ doporučuje kadeřník Libor Šula.

VYHNĚTE SE!

Zapomeňte na domácí barvení. Vaše vlasy jsou suché a vyšisované, a tak by se mohlo stát, že netrefíte požadovaný odstín. Sušší vlas totiž přijme více pigmentu, než jste běžně zvyklé.

ŽHAVÉ TRIKY Z PLÁŽÍ

Využijte sluneční záření ve svůj prospěch. Existuje několik triků, které vám vytvoří prázdninový sluneční look i bez zásahu kadeřníka.

* Toužíte zbavit se až příliš tmavého odstínu, který se při barvení nepovedl? Neoplachujte vlasy hned po koupání v moři. Sluníčko z nich díky tomu za pár dnů „vytáhne“ nežádoucí barvu a zesvětlí je. Určitě ale nezapomeňte na výživnou hydratační masku, která působení slunečního zesvětlování napravuje.

* Láká vás přizpůsobit se hollywoodskému melíru Jennifer Aniston? Není nic jednoduššího, než když si každé ráno zapletete vlasy do krokodýlího (rybího) copu ze čtyř pramenů.
Slunce vytáhne barvu pouze na povrchu vrchních pramínků a konečky i vnitřní vlasy zůstanou tmavé.

* Pokud se obáváte získat bezstarostný letní look s lehce sluncem „vyšisovanou“ hřívou, zkuste zesvětlující vlasový gel. Je šetrný, protože obsahuje velmi malou koncentraci peroxidu a zesvětluje jen na povrchu. Postupně vtírejte malé množství na rozpuštěné vlasy za použití prstů a dlaní. Zvláštní pozornost věnujte pramenům vlasů okolo obličeje. Tyto světlejší prameny vám dodají přírodní bohémský look. K postupné aktivaci gelu použijte teplo – stačí nechat vlasy uschnout na slunci. Výsledkem bude přírodní blond.

Vlasový gel Sunkiss Jelly, L´Oréal, 149,90 Kč – aplikuje se bez oplachování, je šetrný a je určen pro dosud nebarvené vlasy.


Článek vyšel v časopise Dieta.

27.6.2017 1:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.