FITweb

ZPĚT

Udržte si letní půvab

Zaměřte se s příchodem podzimu na regeneraci pleti. Dodejte jí více hydratace, blahodárné výživy i přitažlivý dotek opálení.

Možná právě teď řešíte otázku, co může vaší pleti chybět.

Nezvykle suché počasí, které trvalo velmi dlouho, mohlo být vyčerpávající jak pro přírodu, tak pro pokožku, a proto je nejlepší čas zaměřit se na hydrataci, výživu a udržení opálení.

Hydratace:

PLEŤ V ROVNOVÁZE

S ubývajícím sluníčkem se začne z pleti vytrácet bronzový nádech a najednou je vidět, jak vlivem slunečných dnů ztratila hebkost, jas a pevnost. Na některých místech obličeje se buňky rychleji olupují nebo nás svědí pokožka, což je příznak nedostatku vláhy v pleti. To po létě hrozí i mastnější pleti, která běžně bývá proti ztrátám vláhy odolnější. Voda je a vždy byla považována za nejdůležitější část péče o pleť. V kosmetické péči se spíše mluví o hydratačních látkách, které pomáhají vyvažovat rovnováhu kožní bariéry, kterou potřebujeme k tomu, aby se vláha v pleti udržela co nejdéle.

Nejmodernější kosmetickou pomocí proti dehydrataci je kyselina hyaluronová. Ta mnohonásobně zvětšuje svůj objem tím, že na sebe váže vodu z okolí a pro skvělé omlazující účinky ji mají rádi také lékaři v estetické medicíně. Ti ji nejčastěji využívají jako výplň jemných i hlubších vrásek nebo také k hloubkové hydrataci s pomocí jehliček, kanyly či hydroboosteru (více na www.yesvisage.cz).

NOČNÍ PÉČE

Dlouhodobě ověřenými a účinnými hydratačními složkami jsou glycerin a ceramidy. Pro zlepšení stavu pleti doporučuje kosmetička Věra Šťástková ze salonu Laboratory také si po prázdninách dopřát půlhodinové i delší hloubkové masáže pro rychlejší hydrataci a oživení barvy pleti. K denní péči je dobré nyní přidat dvakrát denně hydratační sérum a vyzkoušet můžete i kosmetickou novinku – noční hydratační masku, kterou večer nanesete na tvář a ráno se probudíte s dokonale hydratovanou pletí.

Pozornost zaměřte i na oční okolí. Jde o místo, kde kůže dostává v létě hodně zabrat, a na které včas nemyslíme.

Následkem dehydratace a výrazné mimiky pak vznikají vějířky kolem očí. K jejich vyhlazení používejte dvakrát denně lehké, ale velmi intenzivně hydratující přípravky, například s termálním planktonem. Oční krém nebo gel skladujte v ledničce, ráno jej pak využijte ke zmírnění otoků.

Výživa:

TERAPIE ANTIOXIDANTY

Na kvalitě pleti se po létě odráží i výživa. Pokud jste holdovali grilovaným masům, může se vám teď pleť zdát jakoby unavená. I smog ve městě a klimatizace mohly při letošních vysokých teplotách vzít pleti pevnost a energii buňkám.

Jako štít proti volným radikálům z okolí se používají antioxidanty, o kterých se, nejenom při stravě, mluví jako o ochráncích zdraví. Někdy však takzvané superpotraviny nemusí stačit jako dostatečná posila, a proto sáhněte například po koenzymu Q10.

Kůže potřebuje dostatek této aktivní látky pro regeneraci a zajištění neustálé obnovy kožních buněk. K výraznému zlepšení může pomoci i biorevitalizační mezoterapie, kdy se využívá kyselina hyaluronová s extrakty kmenových buněk, které se při speciálním ošetření dostanou do hloubky pleti (více na www.a2c.cz). Dalším hitem jsou kmenové buňky (stem cells), které pocházejí ze speciálního stromu švýcarského jablka, ale i různých rostlin a jsou považovány za velkou naději při uzdravování poškozených buněk.

TIP Využijte hojivé balzámy a pěny po opalování i v době po dovolené.
Obsahují zklidňující výtažky, například heřmánek, levanduli a panthenol. Uleví tak podráždění, předejdete zarudnutí, šupinkám a svědění a také zregenerujete spálenou pokožku od slunce.

Péče:

NEKONEČNĚ OPÁLENÁ

Bronzový nádech na pleti milujeme, protože díky němu vypadáme zdravěji.

Když se nechcete rozloučit s opálenou barvou ani s příchodem chladných dnů, zkuste si přímo na míru vyrobit vlastní bronzový odstín. Návod je jednoduchý: Kapku samoopalovacího olejíčku promíchejte v dlani s malým množstvím oblíbeného denního nebo nočního krému a pečlivě rozetřete na obličej.

Pro zvýraznění opálení přidejte tři kapky, pro udržení zlatavé barvy budou stačit dvě. Zintenzivnit opálení lze opětovnou aplikací, do té doby, než dosáhnete požadované barvy. Nezapomeňte ani na oblast dekoltu. Po aplikaci si pečlivě umyjte ruce.

Vodní koloběh

Odborníci na krásu upozorňují na to, že až 70 % vody se k pleti dostává zvnitřku těla. Proto je důležité věnovat pozornost pitnému režimu. „Platí to i obráceně, pokud nejsou orgány dostatečně hydratované, berou si vodu z kůže, což se odráží na celkovém vzhledu,“ vysvětluje Věra Šťástková. Dopřejte si denně osm velkých sklenic čisté přírodní pramenité vody a do pitného režimu zařaďte i minerálky nebo se osvěžujte neslazeným ovocným čajem.


Článek vyšel v časopise Dieta.

2.7.2018 1:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.