FITweb

ZPĚT

Ester Ledecká: Nadváhu řeším jen u kufrů

Snowboard a lyže k ní patří už od dětství. Snowboardová mistryně Světa 2015 koketuje ale i s jinými sporty. Kdo ji od pohybu odrazuje? Proč žije převážně v zahraničí? A na jaké české jídlo se vždy těší?

Na podzim se většina lidí u nás teprve začíná těšit, že vyrazí na hory. Jak tohle období prožíváte vy?

Musím přiznat, že jsem ve svém životě podzim přirozeně zrušila. Vlastně i jaro. Vzhledem ke sportům, kterým se věnuji, mi úplně stačí dvě roční období – léto a zima. Třeba letos jsem zimu odstartovala už 3. září tréninkem na lyžích v zimním středisku El Colorado v Chile. A v listopadu zahajuji předzávodní přípravu na novou sezonu.

Češi čím dál častěji dávají přednost lyžování v zahraničí kvůli špatnému zázemí na českých horách. Máte stejné tendence?

Vyrůstala jsem ve Špindlerově Mlýně a bylo to skvělé dětství. Myslím si, že podmínky pro lyžování i snowboarding jsou u nás dobré, ale je pravda, že zázemí, o kterém mluvíte, není zrovna ideální. Právě to byl důvod, proč jsem před třemi lety české hory opustila a teď trénuji, závodím i žiji převážně v zahraničí. Moc mě to mrzí, protože zrovna Špindl jsem milovala. Když ale přijedu třeba do Rakouska, všichni se mi tam snaží vytvořit ty nejlepší podmínky a váží si toho, že trénuji zrovna u nich.

A jak to vypadá, když se balíte na závody či soustředění?

Počet zavazadel se mění. Například když odjíždím do Chile, kde trénuji jenom na lyžích, mám jich s sebou „jenom“ třináct. Ale do Copper Mountain v Coloradu se mnou poletí i snowboardy, takže to bude asi tak dvakrát víc bagáže. Samozřejmě musíme řešit nadváhu, takže si do letadla neberu žádné zbytečnosti. Když ale jezdíme po Evropě autem, vozím s sebou daleko víc osobních věcí, jako jsou knížky, učení nebo moji oblíbení plyšáci.

Jaký typ tréninku vám vyhovuje?

Typ tréninku? O tom jsem nikdy nepřemýšlela… Když se řekne trénink, chápu to jako časové ohraničení činnosti, která mě baví a na kterou se jednoduše těším. Nepotřebuji, aby mě někdo hecoval, kontroloval nebo abych byla v nějakém zvláštním rozpoložení. Užívám si čirou radost z toho, že se můžu věnovat tomu, co mi dělá dobrou náladu. Je to podobné, jako když někoho baví hrát na hudební nástroj. Také nemusí být někým povzbuzován nebo uklidňován, prostě si to sám pro sebe užívá.

Kdo je v tuhle chvíli váš hlavní trenér?

Mám jich víc. Můj snowboardový trenér je Rakušan Richard Pickl, se kterým letos zahajuji už čtvrtou sezonu. Pořád přichází s něčím novým a „roste“ tak se mnou, což mě baví a zároveň si toho neuvěřitelně cením. Lyžovat jsem teď nově začala s Petrem Olsen Kouřilem. Jsem moc šťastná, že můžu spolupracovat právě s ním. Zjistila jsem totiž, že čím dál víc kolem sebe potřebuji silné osobnosti, kterým věřím, že to se mnou myslí dobře a zároveň vím, že jsou lepší než já. Proto si jich vážím. Také je fajn, že je s nimi legrace. Jinak beachvolejbal hraju pod vedením Pavla Krče a pak mám ještě kondičního trenéra Jakuba Marka, který je zároveň můj fyzioterapeut. Samozřejmě nemůžu zapomenout ani na svého dědu (bývalý slavný hokejista Jan Klapáč, pozn. redakce), který se mi věnuje už odmala.

Na lyžích jste poprvé stála jako dvouletá. Kdy přišlo rozhodnutí začít to brát vážně?

Prvním impulzem bylo, když mě pan učitel ze špindlerovské školy přihlásil na Milka Cup, což je série lyžařských závodů pro děti. Já ho celý vyhrála a po každém závodu jsem kromě medaile a poháru dostala i spoustu čokolády. A to rozhodlo. Čokoláda je totiž dodnes pro mě velká motivace. (směje se) Pak přišly další závody a přirozeně z toho vyplynulo, že jsem se začala sportem živit. Ale po pravdě, do budoucna se chci věnovat i jiným věcem, než je sport.

Jak jste ve škole vycházela s učitelkami? Dokázaly pochopit vaše zapálení pro sport?

S učitelkami a později i s profesory z gymnázia jsem vycházela skvěle… Já jsem totiž do školy nikdy moc nechodila. Měla jsem individuální studijní plán, ale učila jsem se dobře, takže z jejich strany nikdy nebyl ani žádný důvod ke stížnostem. (směje se) Dodnes mě hodně baví třeba fyzika. Teď jsem začala studovat dvě vysoké školy – Vysokou školu finanční a správní a Seattle University. Mám chuť se dozvídat pořád něco nového. I v angličtině. (směje se) Tak uvidíme, jaké budou mít profesoři pochopení pro „dálkové“ studium profesionálního sportovce.

Byl někdy někdo, kdo vás od sportovní kariéry odrazoval?

Ano, byli a pořád to jsou doktoři. Při každé pravidelné sportovní zdravotní prohlídce mi nezapomenou připomenout, že vrcholový sport je to nejnezdravější, co můžu dělat.

Co děláte pro to, aby vaše tělo vydrželo dlouhou řadu tréninků a závodů?

Odpověď na tuhle otázku by vydala na celou knihu. Ale protože je to výrobní tajemství, nechám si to pro sebe. (usmívá se)

Upravujete svůj jídelníček?

Snažím se jíst pestrou a vyváženou stravu, což třeba znamená, že když si dám rybu, jako přílohu zvolím hranolky. (směje se)

Takže žádné diety?

Jsem zdravá, takže diety zaplať pánbůh řešit nemusím. Možná ale, až bude taková, která mi naordinuje kolu a tatranky, bez váhání se do ní pustím. (směje se) Na doporučení tenisové jedničky Novaka Djokoviče jsem se začala víc zajímat o bezlepkovou dietu. Ale můj doktor, který mimochodem Novaka zná, mi řekl, že je to pěkná hloupost. Vysvětlil mi, že lidé jsou všežravci, a pokud vyloženě nemám alergii na lepek, měla bych jíst pestře, zdravě a hlavně všechno. Zakončil to tím, že si to s Novakem vyříká, že mě takhle „blbne“. (směje se)

Na jaké české jídlo se těšíte po návratu z ciziny?

Vždycky, když přijedu do Prahy, mi babička udělá kuřecí řízek s bramborovým salátem.

Kde si kromě sportu užíváte adrenalin naplno?

V autě, když musím řídit manuálně. S automatem je to naopak velký relax. Teď zrovna si užívám nové KIA Sorento. Je to už moje třetí auto, první dvě byla KIA Sportage.

Na co z běžných věcí si najdete čas, když máte volno?

Ráda chodím do knihovny. Dokážu tam strávit hodiny… Fascinuje mě ten ohromný prostor a ticho plné úcty. Miluju také divadlo, chodím na koncerty nebo do kina. Ze všech sportů mě nejvíc baví hokej. A ze sportovců? Jarda Jágr.

Dají se spočítat dny v roce, kdy se nevěnujete pohybu?

Po pravdě, jsou to jen chvíle, kdy spím. Takže když se to tak vezme, nehýbám se v roce zhruba jen 3650 hodin. (směje se) V tu chvíli si ale zase dopřávám krásné létající sny.

A jaký je v tuto chvíli váš profesní sen?

Svoje sny si plním každý den tím, že dělám to, co mě baví.

Ester Ledecká (20)

Úspěšná lyžařka a letošní mistryně světa ve snowboardu v paralelním slalomu. Je dvojnásobnou juniorskou snowboardovou mistryní světa z roku 2013 ve slalomu a v obřím slalomu. V létě se naplno věnuje windsurfingu a beachvolejbalu. Ester je dcerou známého muzikanta a skladatele Janka Ledeckého a vnučkou bývalého slavného hokejisty Jana Klapáče. Více o Ester na www.ester-ledecka.cz

7 NEJ Ester Ledecké

1. ZÁŽITEK Z DĚTSTVÍ

Celé moje dětství byl jeden velký úžasný zážitek.

2. KAMARÁDKA

Angie

3. TÁTOVA PÍSNIČKA

Budu všechno, co si budeš přát nebo Jestli to pomůže, což je písnička z jeho nové desky, kterou nemůžu dostat z hlavy.

4. FILM

Právo na vraždu, kde se před kamerou sešli Robert De Niro a Al Pacino.

5. RELAX

Spánek

6. KOSMETIKA

Od švýcarské značky Piz Buin, která se zaměřuje na opalovací kosmetiku.

7. ČÁST DNE

Noc


Rozhovor vyšel v časopise Dieta 11/2015.

1.12.2015 1:01 | Iveta Vařečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.