FITweb

ZPĚT

Připravte se na zimu a zazimujte svou krásu

Máme pro vás třináct rad a tipů na přípravky a salony pro pleť, pokožku i vlasy, díky kterým zazimujete svoji krásu tak, aby bez problémů přečkala období, kdy teploměr klesne pod nulu.

V období většího chladu, studeného větru, výkyvů teplot a celkově nepříznivého počasí se vytrácí energie, kterou jsme v letních dnech nabrali. Začínají nám chybět vitaminy a minerály a může se zhoršovat kvalita pleti, vlasů i pokožky.

Proto je dobré nepodcenit podzimní prevenci krásy.

PLEŤ

1 Vyměňte krém

Všeobecně se před zimou doporučuje sáhnout po mastnějším krému. Něco na tom bude, ale nic se nemá přehánět. Mladou a přirozeně mastnější pleť není třeba zatěžovat hutnými krémy (jedině snad při polárních teplotách ve vysokohorském prostředí).

Mohly by totiž zhoršit kvalitu pleti a způsobit akné. Stačí pleť udržovat hydratovanou v její hloubce, což dokážou moderní séra a krémy s obsahem miniaturních kousků fragmentované kyseliny hyaluronové (například Eucerin).

Mastnější součást krému může tvořit i pár kapek rostlinného oleje nebo nezatěžující přírodní máslo z ořechů. Důležitý je i pitný režim. Na začátku zimy nezapomeňte ani na výměnu make-upu – místo pudrového je lepší krémový či olejový.

TIP: Lanýžový hydratační make-up SPF 15, Dermacol, 329 Kč

2 Pomozte pleti k zářivosti

Na podzim se pleťové buňky při obnově zpomalují a zůstávají takzvaně sedět na povrchu. To je důvodem šedého a unaveného odstínu, který nepřekryjete žádným make-upem. Stejně jako při chřipce se snažíte posílit imunitu a vsaďte na vitamin C. Koncentrovaný v séru zlepšuje imunitu pleti a tím, že postupně odstraňuje odumřelé buňky, jí vrací vytrácející se zářivost. Citlivé pleti k obnově buněk více svědčí enzymy z ovoce, které jsou šetrnější. Stačí pak malé množství aplikovat na tváře, vynechejte jen okolí očí. Tento omlazující vitamin může být také součástí denního hydratčního, ale i nočního výživného krému.

TIP: Sérum s 10% koncentrací vitaminu C, Force C, Plum & Glow, HR, 4020 Kč Ferment peeling s cukrovou třtinou a enzymem z papáji, Phyris, 720 Kč (www.viviane.cz)

3 Zvyšte dávku céčka

Vitamin C hraje důležitou roli v mnoha biochemických reakcích těla – podporuje hojení ran a je nejdůležitějším fyziologickým antioxidantem. Vědci navíc zjistili, že organismu pomáhá, když mu nárazově zvednete hladinu vitaminu C. To je ale možné pouze aplikací do žíly. Tělo tak není omezeno vstřebáním vitaminu v zažívacím traktu a účinky se mohou projevit v celém rozsahu.

TIP: Jednorázová aplikace 7,5 gramu vitaminu C v infuzním podání, Esthesia, 900 Kč (www.esthesia.cz)

4 Chraňte rty

Pro ochranu rtů je dobré zvýšit přísun zinku, železa, vitaminů skupiny B a vitaminů A, C a E. Zásobárnou vitaminů a minerálů je čerstvé ovoce a zelenina.

Přitažlivost rtům dodají tónovací balzámy s výtažky z ovoce, které o ně pečují.

TIP: Balzám Fruity Shine s výtažky z ovoce, Labello, 60 Kč

5 Bojujte radikálně

Při zhoršeném ovzduší účinně působí antioxidanty. Největším zdrojem jsou vitaminy C, E, beta-karoten a selen.

V boji proti volným radikálům si dopřejte speciální ošetření, které spočívá v aplikaci sádrové masky s obsahem mentolu a antioxidačních látek.

Cévy se díky ní nejprve rozšíří a antioxidační vitaminy se navážou na volné radikály, čímž je zničí.

Následně se maska zchladí a dojde tak ke zúžení cév. Ošetření je ideální právě pro toto období, kdy pokožka potřebuje hlubší výživu a dodání vitaminů. Vaše pleť bude díky tomu hladká a rozzářená.

TIP: Pleťové ošetření Anti Free Radical Mask, Pevonia, 2310 Kč (www.pevonia.cz)

6 Vyzkoušejte plazmalifting

Estetická medicína má v nabídce drobných neinvazivních zákroků také ošetření krevní plazmou. Ta obsahuje kmenové buňky a další látky z krve s léčivými účinky.

„Růstové faktory obsažené v plazmě dokážou nastartovat obnovu buněk a zesílení pokožky, což je pak na první pohled jasně rozpoznatelné,“ říká specialistka na estetickou medicínu MUDr. Eva Urbánková z Kliniky Yes Visage a dodává: „Sjednotí se díky tomu barevný tón pleti a zmírní se nadměrná pigmentace. Tento nebolestivý a rychlý zákrok pomáhá zároveň jako dobrá prevence pro chladné období, protože jen silná a zdravá kůže dokáže čelit výkyvům počasí.“ Výhodou je, že nepřijímáte do těla žádné cizí látky, protože plazma se získává odstředěním z vaší krve.

TIP: Ošetření plazmou, Klinika Yes Visage, 5500 Kč (www.yesvisage.cz)

TĚLO

7 Rozdýchejte pokožku

Když je pokožka stále schovaná pod vrstvami oblečení, hůře se jí dýchá a buňky se pomaleji obnovují. Začíná šupinatět, může se objevit i povadlost a celulitida. Pokožku na těle tak nezanedbávejte jen proto, že ji teď často neukazujete.

Pravidelně ji masírujte tělovým mlékem s obsahem vitaminů D a E, a to od kotníků k srdci a nezapomeňte ani na paže a dekolt. Nejdůležitější je to po koupeli, kdy se umyjete mýdlem nebo sprchovým gelem, což naruší kyselý plášť pokožky.

TIP: Zpevňující tělové mléko Uplifted, Derma Spa, Dove, 169,90 Kč – s masážními kuličkami s osvěžující vůní leknínů, zelené fialky, hřejivého santalu a exotického indonéského pačuli

8 Regenerujte nehty bylinkami

S podzimem nehty slábnou, třepí se a často se i lámou. Může jim chybět dostatek tekutin, ale také je ničí suchý vzduch a chemikálie, které používáme v domácnosti. Základním stavebním materiálem pro regeneraci je kolagen, který podle bylinkářky Jarmily Podhorné ze společnosti Naděje (nadeje-byliny.eu) nehtům dodáte masáží ricinovým olejem. V kombinaci s citronovou šťávou jde o velmi účinnou nehtovou výživu.

„Pro pevné nehty doporučuji konzumovat přesličku, která je bohatým zdrojem křemíku,“ dodává bylinkářka.

TIP: Olejová péče na nehty a nehtovou kůžičku, Manufaktura, 115 Kč – směs mandlového, meruňkového a hroznového oleje s panthenolem, citrusy, levandulí a vitaminem E

9 Užijte si kozačky bez bolesti

V uzavřených botách nás můžou potrápit zarostlé nehty, které jsou často doprovázené velkými bolestmi. Pokud trpíte deformovanými nebo zarůstajícími nehty, pořiďte jim „rovnátka“. Jde o speciální kovové nebo plastové špony (malé aparátky), které se nosí až do vyřešení problému. Aplikují se vždy po suché pedikúře u odborníka a úleva přichází do několika dnů. Jedná se o částečnou nebo kompletní náhradu nehtové destičky, která nezatěžuje přírodní nehet pod ní a zajistí mu ochranu, aby mohl správně dorůst.

TIP: První aplikace nehtových rovnátek, 450 Kč + předcházející pedikúra 500 Kč, Esthesia – klinika rodinného zdraví a krásy (www.esthesia.cz)

10 Nenechte zlenivět lymfu

Masáž zrníčky nejlépe rozproudí a vyhladí pokožku nejen na obličeji, ale i na těle. Proto až půjdete na relaxační proceduru do salonu nebo do lázní, vyberte si tu, jejíž součástí je peeling se solí z Mrtvého moře. Bude to ta nejlepší příprava pro zimní období. Když je navíc peeling spojený s dynamickou masáží celého těla, prokrví se svalstvo a urychlí se také látková výměna, což aktivuje lymfatický systém a hubnutí. Na závěr si ještě můžete dopřát hýčkání tělovou maskou z bahna z Mrtvého moře, která je vhodná na problematické partie. Uvolní se i bolesti v zádech a kloubech, otevřou se póry, kterými prostoupí minerály do kůže.

TIP: Tělový peeling, Bomton Spa & Wellness, 500 Kč (www.bomton.cz)

11 Spěte správně

Práce, stres, ale i noční život nás připravují o zdravý spánek, který potřebujeme pro celkovou regeneraci organismu i krásu. Důležitá je hlavně takzvaná REM fáze spánku, kdy se nám zdají sny. Podle vědců má hluboký spánek a sny významnou funkci pro emoční život a přípravu na zvládnutí těžkých denních úkolů. Spát bychom měli 7 až 8 hodin denně. Jedním z nejdůležitějších hormonů spánku je melatonin, který je považován za biologické hodiny organismu. Pokud špatně usínáte, je dobré zjistit, jakou máte jeho hladinu. Nechte si udělat jednoduchý test ze slin. Pokud vám melatonin chybí, lze ho doplnit a budete mít opět příjemné spaní.

TIP: Test ze slin, A2C Anti-Aging Clinic, cena po konzultaci (www.a2c.cz)

VLASY

12 Obraťte se na trichologa

S příchodem studených dnů se mohou ve vlasech objevit lupy. Bývají dvojího druhu: suché, které se sypou, a mastné, které zůstávají přilepené na vlasech. Může jít i o zhoršení onemocnění, například o seboroickou dermatitidu. Nejdříve zkuste vyměnit šampon za speciální čisticí, který je bez dalších látek, parfému, složek pro udržení barvy nebo lesku. Pokud máte pocit, že problém s pokožkou hlavy přetrvává, obraťte se na trichologa. Jde o specialistu, který prohlédne pokožku hlavy trichokamerou, s jejíž pomocí odhalí příčinu potíží a pomůže vám vybrat vhodnou léčbu.

TIP: Vstupní vyšetření u trichologa, Clinical Hair & Health, 500 Kč + kontrola zdarma (www.clinicalhair.cz)

13 Poraďte se s kadeřníkem

V mlze kvůli velké vlhkosti nejvíce trpí vlasy se sklonem ke krepatění a kroucení. Ty mají problém udržet tvar účesu.

Účinnou zbraní jsou přípravky s antifrizz účinkem neboli proti krepatění.

Ty dokážou vlas obalit a udržet ve tvaru daném při vyfoukání a konečné úpravě. „Anti-frizz účinky obsahují jak laky na vlasy, tak mléka pro uhlazení,“ říká kadeřnice Petra Měchurová. Nechte si od kadeřníka nejdříve diagnostikovat, co vaše vlasy trápí – zda se lámou, jsou příliš jemné nebo slábnoucí. Na základě toho vám doporučí ozdravnou kúru přesně na míru. Koktejl v ampulce s vysokým množstvím účinných látek vaše vlasy přivede opět k životu. Ozdravný proces trvá 5 minut a efekt vydrží až pět mytí.

TIP: Ozdravná kúra – ampule Fusio-Dose od Kérastase, Misha/hair studio, 380 Kč (www.mishahairstudio.com)


Článek vyšel v časopise Dieta 11/2015.

5.1.2016 1:01 | Františka Těšínská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.