FITweb

ZPĚT

Čínské elementy na talíři

Správná výživa je jedním ze základů tradiční čínské medicíny. Podle této filozofie totiž pouze dokonale vyvážená skladba potravin zajistí člověku rovnováhu, zachování zdraví a nebudou jej trápit nadbytečné kilogramy.

Tradiční čínská medicína se opírá o zásady neustálé proměny v přírodě a dělí ji na pět základních elementů: dřevo, oheň, zemi, kov a vodu . Jeden vzniká z druhého, nemohou bez sebe existovat a vytvářejí koloběh života. Ke každému elementu náleží také určité období lidského života, od dětství až po stáří, a rovněž každý z nich má „svou“ vlastní chuť jídla, dřevo = kysel, oheň = hořká, země = sladká, kov = ostrá a voda = slaná.

JÍST PRO DOBRÝ POCIT

Už odnepaměti se č ínsk á kuchyně řídí jednoduchou zá sadou - jídlo musí organismu pros pívat, nikoli škodit . Takové pokrmy mohou nejenže skvěle chutnat, ale jsou snadno stravitelné a i při své lehkosti dostatečně zasytí. Pozornost se věnuje nejen výběru základních surovin, ale také přísadám a koření, aby výsledné menu bylo vyvážené a neoslabovalo žádný tělesný orgán. To je hlavní princip této kuchyně, jejíž recepty vznikaly po staletí a znamenaly léčbu, prevenci a ochranu před onemocněním.

JEN VITAMINY NESTAČÍ

Tradiční čínská medicína nerespektuje u potravin pouze vitaminy, minerální látky a kalorie, ale dohlíží také na jejich „energetický“ efekt, chuť a vliv na člověka. Podle teplotního chování potraviny člení do pěti skupin: horké, teplé, normální, chladné a studené.

Podle chuti ji tradiční čínská medicína dělí na kyselé, hořké, sladké, pálivé nebo slané. Vyváženost pokrmu spočívá v tom, že obsahuje všech pět chutí v dokonale harmonickém celku. Protože ale nejsou všichni lidé stejní a každý organismus reaguje jinak, někoho dané jídlo posílí, jiného oslabí.

EXOTIKA? VŮBEC NE !

Princip kuchyně tradiční čínské medicíny se může někomu zdát komplikovaný a exotický. Ale opak je pravdou. Základem jsou plnohodnotné sezonní výživové prostředky odpovídající dané klimatické oblasti, kvalitní maso a zřeknutí se hotových, konzervovaných produktů. Každý den začíná snídaní, protože dlouholetí vyznavači této kuchyně dobře vědí, že jim pomůže celý organismus povzbudit.

Z VLHKA DO SUCHA

V léčitelské praxi tradiční čínské medicíny se postupně zformovaly čtyři základní konstituční typy podle vzhledu, chování se v situacích každodenního života a sklonu k onemocnění určitého druhu: studený, horký, suchý, vlhký.

Ke kterému typu patříte, si můžete snad no vyhledat podle následujícího přehledu. Výživou si pak budete moci lépe kompenzovat nerovnovážný stav: kdo je horkokrevný, volí ze studených a chladných potravin. Kdo se spíše třese zimou, bude se snažit o „ zahřátí “. Nejde však o striktní rozdělení, často existuje smíšená forma dvou a více typů . Pak je třeba si vybrat z více doporučení.

TYP „STUDENÝ“

Charakteristika:
zimomřivý, snadno se nachladí, má nechuť ke všemu studenému, ledovému, často ho trápí studené ruce a nohy. Příroda ho obdařila velkým apetitem na sladké. Typický je pro něj nedostatek koncentrace, mívá poruchy prokrvení, často i záněty močového měchýře a ledvin, má lo sebevědomí a je spíše ostýchavý.

Dobré potraviny:
Obiloviny: rýže basmati, pohanka, ovesné vločky, jáhly, polenta Ovoce a zelenina: žampiony, fenykl, karotka, brambor y, pórek, bílé zelí, cibule, dýn, sladká jablka, na močené nebo p ovařené sušené ovoce Maso a ryby: slepice, krůta, jehněčí, hovězí, z věř in a, sladkovodní ryby Bylinky, koření : všechny čerstvé i suš e né kuchyňské bylinky, čerstvý zázvor, kardamom, česnek, koriandr, kmín, paprika, pepř Různé: vejce, ořechy vlašské a lískové, mandle, pistácie, sezamové semínko, oleje lisované zastudena, čočka, sójová omáčka Nápoje: čistá voda, melta, šťáva z červených hroznů, kmínový, tymiánový, fenyklový, zázvorový čaj Nevhodné:
hladovění, vynechávání snídaní, studené šťávy, pivo, mražené pokrmy, tropické ovoce

Omezte na minimum:
chléb, mléčné produkty, syrové ovoce a zeleninu, sladkosti, konzervy

TYP „HORKÝ“

Charakteristika:
časté pocení, rychle se zahřeje, trápí ho nespavost a bolesti hlavy. Libuje si ve slaných a chladných pokrmech. Bývá neklidný až prchlivý, má sklon vysokému krevnímu tlaku, onemocnění srdce, zánětům kůže, pálení žáhy. Je to věčný optimista. Dobré potraviny:

Obiloviny: ječmen, jáhly, rýže

Ovoce a zelenina: listové saláty, brokolice, okurky, brambory, kedlubny, ředkev, kysané zelí, celer, špenát, hrušky, rebarbora, hroznové víno

Maso a ryby: kachna, slepice, králík, ryby

Bylinky, koření: všechny čerstvé kuchyňské bylinky - bazalka, kopr, koriandr, řeřicha, petrželka, šalvěj

Různé: luštěniny - semena a klíčky, dýňová semínka, sezam, slunečnicová semínka, zastudena lisované oleje

Nápoje: lisované šťávy z jablek, hrušek, karotky a kysaného zelí, lehké pivo z ječmene a pšenice, kopřivový, heřmánkový, mátový a zelený čaj

Nevhodné:
Vyhýbejte se fritovaným jídlům, masu k večeři a limonádám. Omezte na minimum:
kávu, červené víno, vysokoprocentní alkoholické nápoje, pálivé pokrmy, solení, grilovaná masa

TYP „SUCHÝ“

Charakteristika:
bledá pokožka, tenká, suchá pleť bez lesku, sklon k tvorbě vrásek, suché, vypadávající vlasy, lámavé nehty, nepravidelná menstruace, žaludeční problémy, šeroslepost. Tento typ je pořádkumilovný, egocentrický a málo společenský.

Dobré potraviny:
Obiloviny: ječmen, jáhly, dlouhozrnná rýže, polenta, pšenice Ovoce a zelenina: všechny listové saláty, veškerá zelená zelenina, brambory, mrkev, chřest, rajčata, jablka, hrušky, červené bobulovité ovoce, višně, broskve Maso a ryby: slepice, hovězí a jehněčí játra (v malém množství), sladkovodní ryby Bylinky, koření: všechny čerstvé kuchyňské bylinky - bazalka, kopr, koriandr, řeřicha, petrželka, šťovík, tymián Různé: vejce, luštěniny - semena a klíčky, zastudena lisované oleje - hlavně lněný a sezamový, piniové oříšky, mléčné produkty v malém množství Nápoje: jablečný mošt s vlákninou - čerstvě lisovaný, šťávy z bobulovin, ovocné a bylinkové čaje Nevhodné:
odbytá nebo žádná snídaně, margaríny, příliš horká jídla a nápoje,

Omezte na minimum:
kávu, chléb, ostré, uzené a smažené pokrmy, konzervy, hotové omáčky, light produkty

TYP „VLHKÝ“

Charakteristika:
nadváha, těžké nohy, vzácně žízeň. Časté je hromadění vody a vznik otoků, opakovaně pocit plnosti a nadýmání, potíže s klouby a páteří, únava, častá podrážděnost a špatná nálada.

Dobré potraviny:

Obiloviny: pohanka, ječmen, jáhly, polenta, rýže

Ovoce a zelenina: všechny saláty s hořkou chutí - např. čekanka, čerstvá zelená zelenina, zelí, celer, cibule, jablka, bobuloviny, broskve

Maso a ryby: slepice, kachna, bažant, jehněčí, krůta, divočina (v malém množství), sladkovodní ryby

Bylinky a koření: ředkev, hořčičné semínko, bazalka, kopr, čerstvý zázvor, kmín, majoránka, oregáno, petrželka

Různé: fazole adzuki, čočka, zastudena lisované oleje - zejména dýňový, olivy, semínka dýňová a slunečnicová

Nápoje: horká voda, káva z obilovin s kardamomem, čaj z květů levandule a pomerančovníku, kopřivový, meduňkový a mátový čaj

Nevhodné:
nepravidelnost a spěch při jídle. Vyhýbejte se všemu kyselému, studeným nápojům, sladkostem, ostrému koření, česneku, grilovaným smaženým a konzervovaným pokrmům Omezte na minimum:
ovoce, vejce, pivo, víno

Víte, že…

…jáhly neboli loupané proso zaujímají v kuchyni „pěti elementů“ jedno z předních míst ? Posilují ledviny a slezinu. Čočka zase zásobuje tělo bílkovinami, olej z dýňových semínek dodává pokrmů m nevšední aromatickou c huť a obohacuje je o mastné kyseliny.

PRO VŠECHNY TYPY PLATÍ:

* jezte pravidelně, na jídlo si vyhraďte čas * jídlo připravujte z čerstvých surovin a ve velmi krátké době * omezte příjem rafinovaných produktů

Tip: Pokud se chcete o zásadách tradiční čínské medicíny dozvědět více, pořiďte si některou z publikací které jsou k dostání v knihkupectví.

„Hořce“ působí podle čínského pojetí všechno ostré: koření jako chilli, pepř a skořice. Ale také vysokoprocentní alkohol, grilovaná masa a jehněčí. Tyto suroviny organismus roztápějí a stačí jich zkunzumovat malé množství.

„Teple“ účinkují téměř všechny čerstvé nebo sušené bylinky, hodně koření, sušené ovoce a cibule. Při jídle ohřívají tělo. Proto se také doporučuje na konci zimy kombinace teplých a neutrálních potravin.

„Neutrální“ potraviny tělo posilují. Jsou také v jídelníčku nejvíce zastoupeny. Patří mezi ně produkty z obilovin, luštěniny, houby, ořechy a kořenová zelenina (velmi oblíbená je především mrkev).

„Chladně“ se chovají mléčné produkty, některé druhy zeleniny a ovoce a také saláty. Podporují tvorbu krve a tělních tekutin, zvlhčují buňky a sliznice. V létě pomáhají tělu nahradit vlhkost ztracenou pocením.

„Studeně“ se projevuje především jižní ovoce, banány, rajčata a okurky. Rodí se v teplých oblastech, tam také lidem pomáhají, ochlazují je. Kdo rychle prochladne, měl by se v chladných dnech těmto produktům raději vyhýbat.

28.1.2009 14:06 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.