FITweb

ZPĚT

Biomanie

Jsou biopotraviny pouze módním výkřikem, který za pár let upadne v zapomnění, nebo bychom jim opravdu měli dávat přednost, protože jsou zdravější? Vyplatí se za ně platit víc? Plno otázek, na které vám přinášíme odpověď.

CO JE A NENÍ BIO

Ne všechno, co se tváří na první pohled jako zdravé, musí být bio. Pojem biopotravina je dokonce striktně vymezen v zákoně. Nesmí být vyrobena za pomoci hnojiv minerálního původu, hormonů, pesticidů a nesmí být geneticky upravená. Na rozdíl od běžných potravin také nemůže obsahovat přídatné látky, jako jsou „éčka“ (stabilizátory, barviva atd.). Pozor na označení typu: ekologická potravina, ekovýrobek, vyrobeno v souladu s životním prostředím a podobně. Neznamená to, že jde o biopotravinu, spíše to naznačuje, že produkt nesplňuje podmínky pro zařazení mezi biopotraviny a nálepkou zdravé výživy pouze láká zákazníky. Biopotraviny jsou oblíbené nejen mezi zastánci zdravé výživy, ale také mezi ochránci zvířat. Biofarmáři totiž poskytují svým zvířatům dostatečný výběh a krmí je pouze přirozenými krmivy bez hormonů a antibiotik. To znamená, že je jejich maso čisté a neobsahuje škodlivé látky.

HLEDEJTE ZEBRU

Jak biopotravinu poznáte? Při bližším prozkoumání velmi snadno. Biopotraviny jsou označeny logem BIO s malým nápisem „produkt ekologického zemědělství“. Tomuto logu se také někdy říká biozebra. Získat právo používat toto logo není snadné. Všichni bioproducenti musejí pravidelně procházet certifi kačním procesem a zkouškami, zda stále dodržují pravidla ekologického zemědělství.

ZDRAVÉ NEZNAMENÁ DRAHÉ

Mnoho lidí odrazuje cena biopotravin, která je skutečně minimálně o třetinu až polovinu vyšší než u běžných potravin. Odráží totiž reálné náklady na jejich výrobu bez chemických urychlovačů a podpůrných prostředků. Na biofarmách se také mnohem více využívá lidské síly místo strojů. Na druhou stranu, v případě biopotravin máme jistotu, že si kupujeme věci opravdu zdravé, které našemu tělu prospějí mnohem více než dávka umělých látek, které zkonzumujeme s klasickými potravinami. Poslední dobou se navíc biopotraviny stávají přece jen dostupnější. Roste jejich nabídka, koupíte je i v normálních supermarketech a spolu s tím mírně klesá i jejich cena. Pokud se chcete chovat opravdu ekologicky, snažte se upřednostňovat české výrobce a malé farmáře před nadnárodními koncerny (u kterých však může být cena o něco nižší).

BIOSALÁM

I když je biopotravina bez chemických přísad, nemusí stoprocentně splňovat kritéria zdravé potraviny. Bio může být totiž i salám, čokoláda nebo sušenky. V podstatě cokoli, na co si vzpomenete. V poslední době se objevuje dokonce i biooblečení! Rozhodně tedy neplatí, že bio je pouze zrní a mořské řasy. V obchodech se nejčastěji setkáte s biojogurty, sýry, pečivem, moukou, sladkostmi a masem.

BIO NA ZAHRÁDCE

Doby, kdy jste museli za biopotravinami do speciálních prodejen zdravé výživy, jsou naštěstí dávno ty tam. Spolu s rostoucí popularitou biopotravin totiž roste i jejich nabídka. Většina velkých obchodů již nabízí ucelené řady biopotravin, takže většinou snadno seženete vše, co potřebujete. Problém může nastat pouze v menších městech, kde má ale většina lidí zahrádky, na nichž si pěstují vlastní zeleninu a ovoce, které si v ničem nezadá s biokvalitou. Existují také ekologické farmy specializující se na výrobu bioproduktů, kde si můžete zakoupit sýr, tvaroh, mléko, maso a další výrobky. Některé farmy nabízejí dokonce i pobyty, během kterých si můžete sami vyzkoušet, jak se takové potraviny vyrábějí.

VITAMINOVÁ BOMBA

Podrobné výzkumy, které by zkoumaly vliv biopotravin na lidský organismus, zatím nebyly provedeny. Důvodem je především fakt, že biopotraviny existují jako samostatná kategorie jen velmi krátce. Je však bezpochyby, že biopotraviny jsou bohatší na vitaminy, minerály a vlákninu a navíc neobsahují látky, které by v našem organismu mohly působit škodlivě. I proto se biopotraviny doporučují především malým dětem a těhotným ženám, u nichž je zátěž organismu největší.

ZKUSTE NOVÉ SUROVINY

Pokud si chcete ozdravit jídelníček, můžete začít například pečivem. Zkoušejte i výrobky z jiné než pšeničné mouky. Ochutnejte například špaldu. V prodejnách zdravé výživy ji koupíte bez problémů a její využití je stejné jako u klasické bílé mouky. Špalda kromě toho nesnáší jakékoli chemické postřiky, takže máte záruku naprosté ekologičnosti. Kromě toho obsahuje spoustu vlákniny, takže příznivě působí na trávení.

JAK NAKUPOVAT

Zejména ve velkých městech stále přibývá obchodů zaměřených na prodej potravin v biokvalitě. Jejich nabídka ale zaprvé nemusí vždy pokrýt poptávku a zadruhé může být pro lidi z menších měst a vesnic hůře dostupná. Poslední výzkumy dokonce ukazují, že nabídka biopotravin skutečně přestává českým spotřebitelům stačit. Nicméně jsou tady i hypermarkety a supermarkety, které mají své biokoutky a často dokonce nabízejí biopotraviny pod svou značkou. Pokud vám ale tato nabídka nestačí, je tady nabídka internetových obchodů a také, a to je vynikající například u masa a čerstvých potravin, prodej takzvaně ze dvora. To znamená, že si můžete udělat výlet na ekofarmu, a tam si prostě nakoupit. Spousta farem funguje dokonce i tak trochu jako hotely, takže můžete vyrazit nejen na výlet, ale třeba i na dovolenou. Přehled farem najdete na stránkách www.biospotrebitel.cz, a to i s jejich nabídkou, díky tomu si můžete najít dodavatele přesně podle regionu a svých požadavků.

CHUŤ PRO GURMÁNY

Většina těch, kteří ochutnali biozeleninu a ovoce, potvrdí, že chutná mnohem lépe než konvenčně vypěstované produkty. Ovoce má nižší vodnatost a výraznější ovocnou chuť. Totéž platí i pro pečivo, maso a masné výrobky. Na chuti se totiž podepisuje i kvalita krmiva a hnojiva, bezstresové porážení zvířat a další aspekty produkce. Ze začátku budete mít možná pocit, že bioprodukty mají poměrně mdlou chuť, což je způsobeno tím, že nejsou uměle přislazovány a neobsahují ani zvýrazňovače chuti. Stačí ale pár dní a uvidíte, že jim přijdete na chuť. Možná o to víc, že si můžete být jisti, že jíte opravdu zdravé, přirozené jídlo.

BUĎTE FAIR

Pokud chcete zdravě jíst a zároveň pomoci farmářům z rozvojových zemí, pátrejte ve svých oblíbených obchodech po výrobcích s logem Fair Trade. Co se za ním skrývá? Při nákupu takto označených výrobků máte jistotu, že se svými penězi nepodílíte na nucené práci dětí a okrádání farmářů. Ti totiž mají zajištěný výdělek, který jim umožní důstojný život. S tímto logem můžete nakoupit například kávu, čaj nebo kakao. Pokud ale kupujete sýry, smetanu nebo sušené ovoce v biokvalitě, hledejte ty od českých dodavatelů. Zaprvé budete mít jistotu, že výrobek za vámi necestoval více než vy za ním, a zadruhé podpoříte české ekozemědělce. A ti nemají na růžích ustláno.

28.1.2009 13:42 | Pavla Maříková a Jana Přikrylová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.