FITweb

ZPĚT

Olivový zázrak

Olivový olej je právem považován za krále všech olejů. Toto výsostné postavení mu náleží nejen kvůli vynikající chuti a široké škále použití, ale především díky jeho příznivým účinkům na naše zdraví.

Národy žijící kolem Středozemního moře vynikají mnohem nižším výskytem srdečních a nádorových onemocnění, než je evropský průměr. Zásluhu na tom má především pravidelná konzumace olivového oleje, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny (hlavně kyselinu olejovou) působící jako prevence proti těmto onemocněním.

Kromě toho je olivový olej bohatý také na vitaminy A, D, K a E, z nichž právě posledně jmenovaný má příznivý vliv na pokožku a působí jako antioxidant. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pomáhají snižovat negativní vliv cholesterolu na cévy. Nedávné studie dokázaly, že olivový olej díky svému působení chrání žaludeční a střevní sliznici, napomáhá lepšímu fungování jater a slinivky. Opatrně by s ním ale měli zacházet lidé s onemocněním žlučníku, kterým se obecně příliš velké množství tuku nedoporučuje. Samá pozitiva, a to jsme ještě nepřešli na gastronomické výhody používání olivového oleje.

NEJDŘÍV OLEJ, POTOM SŮL

Hned na začátek je třeba vyvrátit jeden z největších mýtů, který kolem používání olivového oleje panuje. Velmi dobře jej lze použít jak ve studené, tak i v teplé kuchyni, dokonce i při smažení. K jeho charakteristickým vlastnostem patří i odolnost proti vysokým teplotám. Pro srovnání uvádíme tabulku teplot, při kterých dochází k přepálení tuku, a tím i k jeho znehodnocení:
* palmový olej < 240 °C
* olivový olej < 210 °C
* sádlo <180 °C
* slunečnicový olej <170 °C
* margarín <150 °C
Ideální teplota na smažení je 180 °C. Pro různé účely se hodí různé druhy olivového oleje. K těstovinám nebo rybě se hodí extra panenský olej. Na smažení je vhodnější zase olej pure. Při přípravě salátu použijte nejdříve olej a teprve potom zeleninu osolte, přidejte ocet, citron apod. Olivový olej totiž dokáže uchovat zeleninu déle čerstvou a křupavou.

ZA KVALITU SI PŘIPLATÍTE

Mezi olivovými oleji najdete velké rozdíly dané kvalitou výchozí suroviny a způsobem zpracování. I proto stojí některé oleje pár desítek korun, a za jiné si připlatíte i několik stovek. V obchodech můžete najít tyto druhy olejů:
Virgin - takový olej se získává pouze mechanickým lisováním zastudena, musí jít o 100% olivovou šťávu s kyselostí od 0,8 do 1 %. Tento typ se dále dělí na extra virgin (nejlepší olej, jaký můžete koupit) a ordinary vigin (nižší třída této kategorie)
Pure - směs rafi novaného oleje a 5-20 % oleje extra virgin
Pomace - pochází z posledního lisování olivových slupek, je nahořklý a je smíchán s trochou oleje extra virgin
Light - znamená, že jde o olej svěží barvy a lehké chuti, nejde tedy o nižší obsah tuku nebo kalorií
Sansa - olej zíkaný z olivové drti -odpadu, který zbude po prvním vylisování olejů, postrádá přednosti olivového oleje a na žebříčku stojí úplně nejníž, vlastně by ani neměl mít název „olivový olej“.

Při nákupu olivového oleje se řiďte již samotným materiálem obalu. Zvláště panenské oleje by se měly vždy prodávat ve tmavých skleněných láhvích, které nejlépe ochrání jejich obsah. I proto je doma uchovávejte v temnu při pokojové teplotě. Hustota ani barva oleje na kvalitu příliš velký vliv nemají. Může se totiž velmi lišit v závislosti na podmínkách pěstování a sklizně oliv i způsobu jejich zpracování. Možná máte sami zkušenost s tím, že pokud se olej podchladí, vytvoří se v něm bílé sraženiny, které ale nejsou na závadu. Jakmile se dá olej znovu do tepla, zkapalní, což nemá žádný vliv na jeho chuť či aroma.


Tip: bylinkový olej. Stačí, Zkuste ochucený když si do oleje přidáte snítky bylinek nebo česnek a necháte několik dní uležet.

OLIVOVÁ DEGUSTACE

Věřili byste tomu, že i v případě olivových olejů se pořádají speciální degustace, kde se hodnotí jejich chuť a vůně? Ve Španělsku se ochutnávači říká katador. Ochutnávají se pouze ty nejkvalitnější olivové oleje, které se vyrábějí z oliv sesbíraných v prvních čtrnácti dnech v říjnu a jejichž kyselost není vyšší než 0,4 %. Důkazem toho, že na barvě oleje nezáleží, je i fakt, že při degustacích se olej ochutnává z tmavomodrých misek, ve kterých je barva nerozlišitelná. Misky se nejprve v dlaních zahřejí na 28 °C, což je ideální teplota pro uvolnění vonných a chuťových látek, a teprve pak se olej ochutnává.

ZAJÍMAVÉ STRÁNKY O OLIVOVÝCH OLEJÍCH:


28.1.2009 13:38 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.