FITweb

ZPĚT

8 letních osvěžení

Šaty se vám lepí na tělo, po zádech stéká potůček potu a vy máte pocit, že u vás každou chvíli musí vypuknout akutní úpal... Nemusí. Máme pro vás osm způsobů, jak si během letních veder zchladit hlavu.

1 MÁTA PEPRNÁ

Proč vás osvěží: Je zásobárnou mentolu, který má chladivé účinky. Proto bývá přísadou v zubních pastách či pěnách do koupele.
Jak na ni: Těžko najdete efektnější ozdobu letního vychlazeného dezertu či zmrzlinového poháru, než jsou lístky máty. Když ji přidáte po vzoru arabské kuchyně do černého čaje, vykouzlíte z něj osvěžující životabudič.
Bonus: Zmírňuje žaludeční potíže, posiluje nervovou soustavu a má pověst mírného afrodiziaka, které vám může zpříjemnit romantický letní večer.

2 TZATZIKY

Proč vás osvěží: Okurka obsahuje až 95 % vody, takže v letních parnech přispěje k hydrataci vašeho organismu. V jižních zemích je součástí mnoha zeleninových jídel.
Jak na ně: Z nastrouhané okurky vymačkejte vodu, smíchejte ji s řeckým jogurtem a směsí koření na tzatziky. A pak už můžete podávat jako chladivou přílohu k propečenému grilovanému masíčku.
Bonus: Oloupanou slupku použijte jako bleskovou pleťovou masku - pomáhá nejen coby osvěžení v obličeji, dekoltu a na očních víčkách, ale může také zmírnit opary, kopřivku či ekzém.

3 CITRONÁDA
Proč vás osvěží: Citronová šťáva povzbuzuje činnost jater a pomáhá pročišťovat organismus. Navíc má příjemně nakyslou chuť, která umocňuje pocit osvěžení.
Jak na ni: Můžete ji připravit z chemicky neošetřených citronů či limetek, a to zhruba v poměru 1 větší citrusový plod na 250 ml minerálky. Z většiny citronů vymačkejte šťávu a menší část nakrájejte na plátky, jež pak přidáte do nápoje. Cukr krupice, který najdete ve většině receptů, můžete během diety zcela vynechat.
Bonus: Citrusy mají mimořádně vysoký obsah vitaminu C. Citronáda může zafungovat jako prevence proti nachlazení, které v létě často způsobují přechody z klimatizovaných místností na ulici rozžhavenou slunečními paprsky.

4 LEDOVÁ KÁVA

Proč vás osvěží: Recept na ni pochází z Řecka a je populární na Balkánském poloostrově, kde v létě panují dusná vedra. Životabudič kofein ve spojení s chladivým ledem prostě nemá chybu!
Jak na ni: Tradiční ledová káva se spoustou cukru, plnotučného mléka a v některých případech i šlehačkou je sice potěšením pro chuťové buňky, ale pro vaše dietní snažení může znamenat spíš dokonalou sabotáž. Když ovšem cukr nahradíte umělým sladidlem a plnotučné mléko nízkotučným, nedá se jí z dietologického hlediska nic vytknout.
Bonus: Hotový nápoj můžete dozdobit špetkou kakaa. Podávejte s brčkem, jež aspoň trochu ušetří vaše citlivé zuby.

5 OVOCNÝ SALÁT

Proč vás osvěží: Když přidáte do salátu vychlazené ovoce, které je složené především z vody - například meloun, grep či pomeranč - ochladí vás víc než zmrzlinový pohár.
Jak na něj: Co se výběru ovoce týče, meze se fantazii nekladou. Jako dresink můžete zvolit medovou zálivku, malinovou šťávu či salát jen jednoduše zakápnout citronovou šťávou.
Bonus: Zkuste ovoce kombinovat i s netradičními ingrediencemi a z ovocného salátu se může rázem stát hlavní chod. Dá se do něj přidat ovčí sýr, rýže, ledový salát nebo grilované drůbeží maso.

6 MRAŽENÁ DŘEŇ


Proč vás osvěží: Z velké části se skládá přímo z ovoce, odtud také název -ovocná dřeň. Když je dobře vychlazená, má na lidský organismus více osvěžující účinky než zmrzlina.
Jak na ni: Patří k dobrotám, které si můžete snadno vyrobit sami doma, ať už z jahod, meruněk či jiného druhu ovoce. Jak? Pokrájené plody důkladně rozmačkejte vidličkou nebo vhoďte do mixéru. Pak smíchejte zhruba s 15 ml vody na 100 gramů ovoce a podle chuti doslaďte medem. Nechte nejméně po dobu jednoho dne v mrazáku, a dietní lahůdka je připravena!
Bonus: Můžete ji zamrazit do malých kelímků, a potom rovnou podávat jako dezert. Hodí se ale také na dozdobení dortů nebo ochucení bílých jogurtů.

7 FRESH DŽUSY

Proč vás osvěží: Čerstvé džusy, které dnes nabízí čím dál více restaurací, jsou doslova napěchované energií.
Jak na ně: V našich zeměpisných šířkách je nejznámější variantou pomerančový, ale s pomocí odšťavňovače si ho můžete vyrobit takřka z jakéhokoli ovoce i zeleniny. Dietologové doporučují k snídani ovocný džus a odpoledne či večer méně kalorický zeleninový.
Bonus: Tyto džusy patří mezi funkční potraviny, které mají mimořádně blahodárný vliv na lidské zdraví. Musíte je však vypít co nejdříve, už půl hodiny po vymačkání se z nich prospěšné látky začínají vytrácet.

8 POMELO

Proč vás osvěží: Je to největší citrusový plod vůbec - šťavnatý a osvěžující jako grep, ale bez jeho trpkosti. Pochází z Asie, ale populární je i v Americe a Evropě.
Jak na něj: Dnes už ho běžně pořídíte takřka v každém supermarketu. Prodává se v síťce, bez které by rychle vyschl. Stejně jako u ostatních citrusů musíte oloupat svrchní kůru, ale navíc i bílou slupičku, do které jsou zabalené jednotlivé dílky.
Bonus: Obsah pektinu a minimum kalorií z něj dělají ideální svačinku během diety. Zároveň z něj načerpáte vitaminy C a A.

4.8.2009 10:28 | Ilona Lužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.