FITweb

ZPĚT

Bez sacharidů nezhubnete!

Kolik diet jste zatím vyzkoušela? A kolik z nich omezovalo přísun sacharidů a zvyšovalo příjem bílkovin? Na takové zapomeňte. Bez sacharidů vám vaše tělo radost dělat nebude!

Atkinsonova dieta, dieta ze South Beach, „pravěká“ dieta… Ty všechny a ještě mnohé další nabízejí lákavou vidinu rychlého zhubnutí bez hladovění. Chtějí jediné: abyste omezila sacharidy na minimum a věnovala svou pozornost hlavně bílkovinám.

Ty pak můžete jíst takřka neomezeně. Vypadá to lákavě? No, a dokonce s nimi zhubnete! Má to ovšem háček – zhubnete především svaly, tuk si vaše tělo nechá jako zásobu energie, kterou mu odepřete, pokud mu nedodáte sacharidy. Jak jednoduché, že? A zbytečně smutné. Tak se pojďme na jednu z nejčastějších dietních chyb podívat zblízka!

ZBYTEČNÝ STRACH

„Ve své praxi se setkávám se dvěma skupinami klientů: první přicházejí a mají jídelníček doslova nadupaný sacharidy a tuky. To jsou samé pizzy, špagety, sušenky, hranolky… A kvalitní bílkoviny aby pohledal. Druhá skupina neúspěšných hubnoucích jsou ti, kteří mají ze sacharidů naopak panickou hrůzu. Bojí se, že si vezmou kousek chleba a přiberou dvě kila, proto si je do jídelníčku nezařazují takřka vůbec. Obojí je ovšem špatný přístup,“ varuje Mgr. Adela Marečková, výživová poradkyně z týmu Petra Havlíčka, a pokračuje: „Hubnutí není o tom, že něco vyškrtnete, je to o hledání rovnováhy, toho, co vám chutná a co dělá vašemu tělu dobře. A to je to, co se snažím své klienty naučit: není třeba bát se sacharidů, je třeba vědět, proč je potřebujete, jaké si máte vybírat a v jakém množství vám prospějí!“

KAŽDÝ MÁ SVŮJ ÚKOL

Stále jste přesvědčená, že když si nedáte k masu přílohu, ubude vám pár gramů tuku? Tak to ale není. Sacharidy (tedy příloha) mají svůj úkol, bílkoviny (v tomto případě maso) taktéž. A nechat na mase povinnosti brambor nelze. To je, jako kdybyste nutila uklízečku v nemocnici, aby zaskočila za doktora na operačním sále.

Sacharidy jsou základním zdrojem energie. „Potřebuje je mozek, aby vydržel celý den pracovat. Potřebují je ledviny i další vnitřní orgány. Pracovat bez nich nebudou ani červené krvinky!“ varuje Adela Marečková. Bílkoviny jsou zase základní „stavební“ látkou – právě z nich buduje tělo svalovou hmotu. A právě tu dáváte všanc, když vynecháváte sacharidy.

ŠPATNÉ ÚBYTKY

„Při dietním režimu, v němž chybějí sacharidy, dochází k narušení procesů v těle. Mozek nefunguje, jak má, každá buňka volá po troše energie,“ říká Adela Marečková. A když chybí energie, tělo ji nejprve bere z tukových zásob. Ovšem pokud mu v bezsacharidové dietě ubude tuková vrstva, zavelí tělo při nejbližší příležitosti povinnost ukládat ještě více tuků. Jako druhou zásobárnu náhradní energie si tělo volí svaly.

„Jestliže nedostane sacharidy, dochází k rozkladu svalové hmoty na aminokyseliny, a právě z nich se pak tělo nabíjí energií a funguje dál,“ vysvětluje výživová poradkyně a dodává, že to je samozřejmě velká chyba. „Když nemáte svaly, nemá kdo spalovat tuk. Snižuje se také bazální metabolismus neboli metabolismus v klidovém stavu. Všechno v těle se zpomaluje, včetně již zmíněného spalování. Tělo se navíc dostává do škodlivého stresu, produkuje stresové hormony adrenalin a kortizol, které opět přikazují ukládat tuk na horší časy. Protože pro ně fakt, že se do těla nedostaly sacharidy, horšími časy je.“ Nakonec tedy docílíte úbytku žádoucí svalové hmoty a přibývání nežádoucího tuku…

SLADKÉ NÁJEZDY

Dalším problémem, který si „pořídíte“ odpíráním sacharidů, jsou chutě na sladké. Sladké, to jsou cukry, cukry, to jsou sacharidy. A když je tělu nedáte dlouho, jednou začas vymetete rovnou celou cukrárnu. Katastrofa pro vás i vaše tělo. Vy si pořídíte výčitky svědomí, tělo pro změnu tukové zásoby. „Nemluvě o tom, že sladkosti jsou pro vnitřní tělesné orgány doslova žíravinou!“ varuje Adela Marečková a pokračuje: „Nedávné průzkumy ukázaly, že přílišná konzumace sladkého vede k tvorbě drobných zánětů v cévním systému.

Ty se pak rozrůstají a na světě je riziko kardiovaskulárních onemocnění. Už to není cholesterol ani kouření, smutnou jedničkou mezi ničiteli našeho zdraví jsou špatně zvolené zdroje cukrů, sladkosti především. Obsahují často vražedné množství jednoduchých cukrů ve spojení s rostlinnými ztuženými tuky. A pak kromě výše jmenovaného mohou položit základy inzulinové rezistenci a spolu s ní cukrovce 2. typu.“ Ale to už odbočujeme. My potřebujeme zjistit, jaké sacharidy vaše tělo ocení, v jakém množství a v jakém poměru k bílkovinám…

KDO SE V TOM MÁ VYZNAT?

Nejprve je třeba vědět, které jsou ty správné sacharidy. „Obecně se sacharidy dělí na rychlé a pomalé. Rychlé jsou ty špatné – jsou to ranované cukry, sladkosti, jež nás tak svádí a které nám tak škodí. Jsou ovšem i v ovoci, které jediné je samozřejmě omluvitelné pro svůj obsah vitaminů, vlákniny a minerálních látek. Pomalé cukry jsou pak všechny přílohy – od brambor přes rýži, těstoviny, kuskus až po pečivo.

Přičemž i pečivo bílé, které od prospěšnosti dělí spíše nedostatek vlákniny, minerálních látek a nízká výživová hodnota než obsah špatných sacharidů,“ vypočítává Adela Marečková. Také v bílkovinách si musíte vybírat: mezi živočišnými a rostlinnými, přičemž živočišné by měly převažovat. Vegetariáni to sice popírají, ale živočišné bílkoviny jsou díky obsahu esenciálních mastných kyselin nenahraditelné. Základ máme, ale co dál?

SPRÁVNÉ POMĚRY

Aby vám dieta nebo spíše redukční jídelníček fungoval, je třeba si osvojit několik pravidel.
Za prvé: Jídelníček musí obsahovat sacharidy, bílkoviny, tuky, vlákninu, vitaminy i minerální látky. Všechno!
Za druhé: Sacharidy spíše pomalé (nebo se jim říká také složité cukry – energii uvolňují pomaleji).
Za třetí: Bílkoviny živočišné i rostlinné, v poměru 2:1. Živočišných si vybírejte více. Ale hlídejte si obsah tuku. V sýrech by měl být do 30 %, v jogurtech a spol. do 3 %, a pokud milujete uzeniny, zaměřte se na šunky s vysokým obsahem svaloviny (ideálně kolem 90 %)!
Za čtvrté: Celkově by měly být poměry v jídelníčku následující:
a) Při váhovém optimu: sacharidy tvoří přibližně 50–55 % kalorického příjmu, tuky 30–32 % a bílkoviny asi 15 %. Vláknina, vitaminy ani minerální látky kalorickou hodnotu nemají.
b) Při redukčním jídelníčku: Poměr jednotlivých složek se samozřejmě trochu mění. Ale ani jedna nemizí! Při redukci by mělo složení vypadat tedy takto – asi 40–45 % kalorického denního příjmu připadá stále sacharidům, tuky zabírají 20–30 % a bílkoviny se navýší až na 20–25 %! Konkrétní množství pak závisí na konkrétním člověku – jeho věku, pohybových aktivitách, stylu života, druhu práce, zdravotním stavu atd.

AŤ VÁM CHUTNÁ!

Motá se vám z těch poměrů hlava? Zajímalo by vás, kolik bílkovin je skutečně například ve 100 g kuřecího masa? Protože to rozhodně není celých 100 g… A i to je třeba brát v potaz. Jenže ne každý může umět všechno, proto se obracejte na odborníky – výživové poradce, nutriční terapeuty, obezitology – a nechte si s jídelníčkem konečně poradit.

Je to jednorázová investice, která se vám bohatě vyplatí. Cítíte­li, že to zvládnete sama, dívejte se po odborných serverech – např. www.flora.cz, www.stob.cz –, které nabízejí kalkulačky spotřebované energie i přehledné tabulky toho, co vám která potravina dodá za živiny! A hlavně při tom myslete na důležitou zásadu: „Redukční jídelníček vás musí bavit. Měl by vycházet z toho, co jste měla ráda předtím. Protože jen to je zárukou budoucích úspěchů,“ konstatuje závěrem Mgr. Adela Marečková.

Mimochodem tak vlastně poznáte správného odborníka – seškrtá­li vám všechno, co máte rádi, a nadiktuje vám něco, co nesnášíte, jděte za jiným. Při dietě MUSÍTE být vy a váš mlsný jazýček naprosto spokojení!

28.7.2011 9:00 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.