FITweb

ZPĚT

Kolik to má kalorií aneb vejce 5x jinak

Vejce je samo o sobě dokonalé. Obsahuje všech 9 aminokyselin, zdraví prospěšné látky cholin a fosfatidylcholin, lutein, zeaxantin, vitaminy A, B1, B2, B3, B6 a D. Z minerálních látek pak např. vápník, fosfor, hořčík nebo síru.

Husí vejce

773 kJ/185 kcal

jsou až 5x větší než slepičí vejce. Čerstvost u nich hraje velmi důležitou roli, jejich hlavní nevýhodou je možný výskyt salmonelózy. Kupujte je jen z certifikovaných chovů.

Slepičí vejce

Pštrosí vejce

Perliččí vejce

Křepelčí vejce

Proč je vejce zdravé?

Vejce je samo o sob ě dokonalé. Obsahuje všech 9 aminokyselin, zdraví prospěšné látky cholin a fosfatidylcholin, lutein, zeaxantin, vitaminy A, B1, B2, B3, B6 a D. Z minerálních látek pak např. vápník, fosfor, hořčík nebo síru.

Zatočte s cholesterolem

Důvod, proč se lidé brání konzumaci vajec, je vysoká hodnota „zlého“ cholesterolu ve žloutku. Vejce však zároveň obsahuje cholin, látku, která jej naopak pomáhá snižovat. Vaše srdce a cévy ocení, když budete jíst maximálně 4 vajíčka týdně, ideálně ve vařené podobě. Čím více totiž vejce mícháte, tím více v něm cholesterol oxiduje. Zapomeňte také na máslo, uzeniny a jiné pochoutky, se kterými se tento malý zázrak připravuje.

18.5.2012 12:18 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.