FITweb

ZPĚT

Vzhůru na hory!

Jen několik měsíců do roka máme příležitost si dosyta vychutnat nejoblíbenější zimní sport - lyžování. Pokud jste již několik let lyže nenazuli, a přesto vás láká se letos na sjezdovku vydat, přečtěte si, co budete potřebovat a na co se připravit.

Pokud vám leží ve sklepě sjezdové lyže ještě po mamince, bude asi lepší, když si našetříte a pořídíte si úplně nové nebo se spolehnete na služby kvalitní půjčovny a před každým výjezdem na hory si lyže půjčíte. Tato druhá varianta se hodí především pro rekreační lyžaře a ty, kteří plánují trávit lyžováním pouze několik zimních víkendů. V každé půjčovně by vám měli odborně poradit, které lyže jsou vhodné právě pro vás a váš styl lyžování a umožnit zapůjčit i veškeré doplňky včetně bot a holí. Zvolíte-li pořízení komplet nové výbavy, čeká vás nejen hluboké sáhnutí do peněženky, ale hlavně relativně složitý výběr.

Rozhodně upřímně zhodnoťte svoje lyžařské schopnosti, a zejména styl jízdy. Nedívejte se jen na cenu, barvu a značku, ale i typ lyží. V současné době existuje nepřeberné množství druhů zařazených do různých skupin podle daných kritérií: terén, druh, účel jízdy a další. Nejčastěji se setkáte se skupinou Allround - univerzální typ lyží, Slalomcarver - sportovní, rychlá lyže, Freeride - lyže pro jízdu ve volném terénu, zejména v hlubokém sněhu a Freestyle - lyže vhodné pro triky, skákání a jízdu ve snowparcích. Kromě toho již existují i speciální lyže pro ženy označované jako Lady. Velice důležitá je délka lyží, která dříve sahala k zápěstí vztyčené paže.

Carvingové lyže jsou většinou kratší, přibližně mezi bradou a nosem. Díky tomu jsou i lépe ovladatelné, rychlejší a lehčí, neposkytují však tolik stability při rychlé jízdě. Pokud budete mít možnost (některé prodejny to již nabízejí), vyzkoušejte si lyže ještě před koupí.

Zapůjčení je ve většině případů úplně zdarma, pokud se později rozhodnete půjčený model zakoupit. Jako všechno ostatní, i lyže vyžadují pravidelnou a pečlivou údržbu, proto si je každý rok nechte zkontrolovat v servisu a v případě potřeby seřídit vázání. Lyže nikdy nepřevážejte jen tak bez obalu, mohly by se poškodit a už byste si na nich nezalyžovali.

Zatopte si v botách

Bez pohodlných lyžařských bot si den na horách rozhodně neužijete, na sjezdovce budete spíše trpět. Dejte si proto při jejich nákupu záležet a nekupujte hned první, které vám budou ladit s barvou lyží. Držte se pravidla, že co tlačí a dře v prodejně, nepovolí ani na té nejlepší sjezdovce. Zapínání by mělo být jednoduché, ale pevné, a vnitřek boty dostatečně prostorný i pro teplou ponožku. Některé prodejny nabízejí i vytvarování vnitřní vložky na míru. V poslední době je velmi oblíbené elektronické vysoušení bot, nebo dokonce umístění miniaturního „topení“ do vnitřku boty. To pak zahřívá nohu po celou dobu lyžování.

Nikdy není pozdě

I když je vám třicet nebo čtyřicet a na lyžích jste nikdy nestáli, neznamená to, že se už nikdy dobře lyžovat nenaučíte. „Samozřejmě že je daleko lepší postavit se na ,rychlá prkýnka’ již v raném věku. Je to stejné jako v čemkoli jiném - ,Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš’. Hlavní příčinou je však většinou problém strachu a větší zodpovědnost. Děti si často ještě mnohá rizika neuvědomují. Dítě má menší obavy z možného pádu také vzhledem ke své výšce a vzdálenosti od země. Na druhou stranu dospělý se lépe soustředí a více poslouchá, přemýšlí nad daným pohybem a většinou se ho i dříve správně technicky naučí,“ říká trenérka lyžování Mgr. Michaela Klečková. Jak dlouho trvá, než se naučíte dobře lyžovat? „Slovo ,dobře’ je velmi zavádějící. Stále je co zlepšovat. První oblouky v pluhovém či přívratném postavení se pod odborným vedením dají zvládnout během jednoho dne. Základní paralelní oblouk se člověk učí v průměru týden a k tomu, abyste se mohli bez obav pustit na černou sjezdovku, je mnohdy zapotřebí celá sezona. Vřele doporučuji profesionálního lyžařského trenéra nebo učitele.

Samouci si často správnou techniku neosvojí nikdy a celý proces je pak daleko zdlouhavější a bolestnější,“ doporučuje trenérka. Ač se to bude zdát na první pohled možná paradoxní, sjezdové lyžování je mnohem jednodušší než běžkové, protože pevná skeletová bota drží s jistotou nohu a široké lyže jsou stabilnější než úzké běžkové. Díky tomu, že pata pevně drží na lyži, je sjezdové lyžování méně náročné na udržení rovnováhy. U běžek může trvat až několik sezon, než se člověk naučí správnou techniku jednotlivých druhů běhu. Určitým problémem zvláště ze začátku může být u sjezdového lyžování ale fakt, že vyžaduje poměrně dost síly v rukách i nohách, takže se vyplatí připravit se na lyžařskou sezonu alespoň trochu už předem ve fitness centru.

Důležitý strečink

I když většina lidí nelyžuje primárně kvůli tomu, aby zhubla, ale spíše pro zábavu, jde o sport jako každý jiný, a navíc s relativně velkou energetickou náročností. Lyžování lze obecně zařadit mezi činnosti, u nichž je hodinová spotřeba okolo 1900 až 2100 kJ, což je srovnatelné například s hodinou štípání dříví nebo chůzí do schodů. Jde o silově rychlostní sport, při kterém budete potřebovat smysl pro rytmus, senzomotorickou koordinaci a dokonale zvládnutou techniku. Při sjezdu jsou prakticky neustále zatěžovány zejména svaly dolních končetin, proto je dobré po každém dni stráveném na sjezdovce svaly pořádně protáhnout, abyste se druhý den nevzbudili s pocitem, že neuděláte jediný další krok, natož oblouček. Mohlo by vás to nadlouho od lyžování odradit, a to by byla škoda. Strečinkem navíc předejdete i různým poraněním. Těmi nejčastějšími bývají poškození vazů v kolenním kloubu a zlomeniny bérce. Ještě nebezpečnější jsou úrazy hlavy. Nejlepší prevencí však stále zůstává opatrnost a správná technika.


Tipy:

1. Cena nového kompletu, lyže, hůlky, boty, se pohybuje okolo 12-18 0 00 Kč . V bazarech a ve slevách můžete ušetřit až 50 %. Víte, že… přibližná cena půjčovného za lyže i hůlky je okolo 200 Kč na den? Za sportovní lyže zaplatíte dvojnásobek.
2. Především děti a začátečníci by na sjezdovku neměli vstoupit bez ochranné přilby.
3. Skvělé stránky o tomto zimním sportu najdete na www.lyzovani.cz. Naleznete zde nejen informace o aktuálním stavu sněhu na horách, ski atlasy, ale i fórum, kde si můžete vyměňovat zkušenosti a zprávy, seznamku pro nadšené lyžaře nebo sekci spolujízda, pokud chcete ušetřit za benzin a ubytování.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 16:08 | Pavla Maříková; Mgr. Michaela Klečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.