FITweb

ZPĚT

Fitness pravidla

Nezáleží, jestli cvičíte týden nebo již několik let, vždy je prostor pro zlepšení a napravení chyb, které vám brání v dosažení vašeho cíle. Myslíte si, že žádné chyby neděláte? Možná budete překvapeni.

Přečtěte si, co děláte správně a co chybně.

1. PRO ČERSTVÉ ZAČÁTEČNÍKY

SPRÁVNĚ

Cvičte každý den. Zde určitě platí pravidlo, že opakování je matkou moudrosti. Zvlášť pro ty, kteří začínají cvičit, je velmi důležité si na cvičení zvyknout. Lépe tak začleníte cvičební trénink do své denní rutiny a po chvíli zjistíte, že se na něj vlastně těšíte a tělo ho vyžaduje. Možná vám připadá, že na každodenní cvičení nemáte čas. Nemyslí se tím však hodinový trénink v posilovně. Odborníci doporučují 30 minut aerobního tréninku každý den (kolo, běh, rychlá chůze) a posilování dvakrát až třikrát týdně po dobu dvou až tří měsíců.

CHYBNĚ
Stále stejné cviky. Cvičební začátečníci velmi často dělají tu chybu, že cvičí stále totéž. Stejný trénink, se stejnou intenzitou, po stejnou dobu. Tělo má však velmi dobře vyvinuté schopnosti adaptibility, a proto si na zátěž rychle zvyká. Po několika měsících stále stejného cvičebního programu již svaly vůbec nemusejí reagovat a vy se tak dostanete do mrtvého bodu. Může se také stát, že když neuvidíte další výsledky, se cvičením přestanete. Abyste se tomu vyhnuli, obměňujte svůj trénink, vymýšlejte si nové cviky a zkoušejte nové techniky. Nevíte-li si rady, zeptejte se trenéra v posilovně.

2. PRO TY, KTEŘÍ CVIČÍ PRAVIDELNĚ

SPRÁVNĚ
Stanovte si cíle. Je velmi snadné upadnout do stereotypu, zvláště pokud již nějakou dobu cvičíte. Postava se změnila, zhubli jste několik kilo, ale co dál? Někdy se dokonce stane, že ze cvičení ztratíte radost a přestane vás bavit. Předtím než začnete vynechávat svoje pravidelné tréninky, vymyslete si nové cíle, kterých chcete dosáhnout. Láká vás už několik let maraton, ale stále jste nenašli odvahu? Začněte trénovat svou vytrvalost. Chcete jet v zimě lyžovat do Alp - zaměřte se na posilování stehenních a hýžďových svalů. Každý z nás má jiné sportovní sny, začněte je uskutečňovat ještě dnes. CHYBNĚ

Stabilita na indexu. Mnoho pravidelných sportovců se zaměřuje na sílu, vytrvalost a rychlost, ale úplně zapomíná na stabilitu nebo ještě lépe stabilizační svaly. Přitom právě tyto hlouběji uložené vrstvy svalů jsou velmi důležité pro snížení rizika zranění a zlepšení celkového postoje. Zařaďte do svého tréninku cvičení na míči, rovnovážné cviky a pilates nebo jógu.

3. PRO FITNESS PROFESIONÁLY

SPRÁVNĚ

Cvičte to, co vás nebaví. Cvičte právě ty cviky, které nemáte je rádi. Pokročilí cvičenci se často nechtějí trápit s tím, co jim nejde nebo jim to dělá problém. Mají pocit, že je to bude jen zdržovat od jiných cviků a partií, které procvičují rádi. Přitom hrozí, že se tak dopracují k nevyvážené postavě a budou je bolet záda kvůli svalovým dysbalancím. Pokud je to i váš případ, překonejte se a neoblíbené cviky alespoň dvakrát nebo třikrát týdně dělejte.

CHYBNĚ

Jíte jako olympionik. Energetické tyčinky a proteinové nápoje jsou nezbytné pro profesionální sportovce a kulturisty ve fázi nabírání. Ne však pro vás. Pokud netrénujete na Ironmana, nepotřebujete žádné speciální výživné potraviny. Svůj jídelníček obohaťte o vitaminy a minerály a spíše se zaměřte na vyváženou zdravou stravu se třemi hlavními jídly denně a dvěma svačinkami. Všechny další nadbytečné kalorie by se stejně ukládaly jen na vašem pasu.

Tip : Místo klasického cardia na závěr cvičení zkuste někdy skákání přes švihadlo. Deset minut vydá za půl hodiny jízdy na kole.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 16:06 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.