FITweb

ZPĚT

Vyplavejte si štíhlejší tělo

Plavání lze provozovat celý rok, nicméně léto je tomuto sportu nejpříznivější. Nemusíte se mačkat v přeplněných vnitřních bazénech a ještě si užijete pohyb na čerstvém vzduchu.

Plavání patří spolu s během, jízdou na kole, chůzí a během na lyžích mezi pět pohybových aktivit, které se řadí k aerobním aktivitám s opakovacím charakterem. Oproti ostatním má však jednu velkou výhodu, mohou ho vykonávat téměř všichni bez rozdílu věku i kondice. Sportovci jako druh kompenzace ke svému sportu, lidé po úrazech pro urychlení regenerace, těhotné maminky, děti i senioři.

Při plavání je totiž kladen minimální tlak na klouby, nedochází k nárazům a přitom jsou procvičovány téměř všechny svalové skupiny. Ve vodě se pohybujeme ve vodorovné poloze a voda nás nadlehčuje, současně ale klade při pohybu mnohonásobně vyšší odpor než vzduch. Při plavání tak vydáme 2-5krát více energie a síly než na suchu. Přitom ženy mají poněkud úspornější režim než muži. Díky vyššímu podílu tuku, jinému rozložení svalů a lepší splývavosti těla spálí při plavání o něco méně kalorií. I když jde o informaci, která není příliš potěšující, důležité je hlavně to, aby vás plavání bavilo a přinášelo vám radost.

KDO JE PLAVEC

Teoreticky by měl umět v České republice plavat každý. Výuka plavání totiž patří mezi součást osnov na základní škole. Skutečnost je ale mnohdy jiná. Někteří lidé se neodváží do hloubky, po několika metrech se musejí zastavit, nebo se nedokážou ponořit pod vodu. Za plavce se tedy obecně považuje dospělý člověk, který bez problémů uplave 200 m jakýmkoli stylem a kromě toho zvládne potopení hlavy, otevření očí pod vodou, výdech do vody, kotoul ve vodě, výlov dvou předmětů z hloubky 2 m a splývání. To vše patří mezi základní schopnosti.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE PRAVIDELNOST

Chodíte plavat několikrát týdně, ale máte pocit, že se vaše plavecké schopnosti nijak nezlepšují? Nebo se chcete naučit nový plavecký styl, který vám nikdy nešel? Nejprve si stanovte cíl. Totéž platí, pokud jste se plavání třeba i několik let nevěnovali a chcete znovu začít. Ujasněte si, čeho chcete dosáhnout a pak se už můžete klidně ponořit do vody.

Máte-li tu možnost, přihlaste se do místního plaveckého klubu nebo kurzu (kontakty uvádíme na konci článku). Plaveckých kurzů, které se specializují na dospělé, není příliš mnoho, ale ve větších městech byste měli uspět. V krajním případě se domluvte s někým, o kom víte, že plave dobře a rád, a zkuste se ho zeptat, zda se můžete připojit.

V tomto případě však hrozí riziko, že od něj převezmete chyby, které sám dělá. Jak jste si mohli přečíst výše, není jich málo. Stanovte si týdenní tréninkový program a snažte se jej dodržet. V ideálním případě si zkuste vyčlenit třikrát týdně čas na šedesátiminutový trénink. Výmluva, že po práci už nemáte čas nebo jste unavení, neprojde. Většina bazénů má otevřeno od brzkých ranních hodin, takže můžete plavat ještě před prací, nebo přes den místo polední pauzy. Často pravidelné „docházce“ pomůže, když si povedete tréninkový deník, kam si budete zapisovat svoje pokroky a časy. Buďte realističtí, pokud jste pět let bazén ani neviděli, neplánujte si, že hned při první návštěvě uplavete deset kilometrů. Určitě zažijete dny, kdy se vám bude chtít skočit do vody a plavat jen tak. To je úplně v pořádku, důležité je, že budete plavat.

PLAVECKÁ ETIKA

Bohužel jen málokdo z nás má vlastní bazén, navíc dostatečně veliký, proto je více než pravděpodobné, že se v bazénu budete setkávat s ostatními plavci. I tady je nutné zachovávat sportovní etiketu. Plavete-li ve vyhrazené dráze, dodržujte směr otáčení hodinových ručiček. Mezi vámi a dalším plavcem by měl být minimálně 1,5 m rozestup. Ani vám by nebylo příjemné, kdyby se vám někdo lepil na záda. V zápalu nadšení se mnohdy stane, že člověk zapomene na všechno kolem. Vy buďte ohleduplní a dejte pozor hlavně na děti a nastávající maminky, které si často chodí zaplavat. Kopnutí do břicha by v tomto případě mohlo mít tragické následky. Do vody nenoste také žádné šperky, které by mohly ostatní zranit.

PLAVÁNÍ VERSUS HUBNUTÍ

Plavání má bezpochyby mnoho kladů, pro které bychom na něj neměli zapomínat, horší je to však s otázkou hubnutí. I když je tento sport poměrně energeticky náročný, za hodinu plavání spálíte zhruba 600-800 kcal, co se týče rýsování svalů a spalování tuků, již tak ideální není. Tělo má totiž naprogramováno, že při pocitu chladu zadržuje tuk, kterým se chrání proti ztrátě tepla. Vzhledem k tomu, že většinou člověk neplave v termálních bazénech, bude se tak dít i při plavání v chladné vodě. K tomu samozřejmě nedojde po prvním plavání nebo při dvou až třech návštěvách bazénu týdně, ale při pravidelném každodenním plavání lze s velkou pravděpodobností tuto reakci očekávat. Tento jev je ještě podpořen nemožností pocení ve vodě. Chcete-li hubnutí přece jen podpořit, vybírejte si bazény s teplejší vodou a při plavání zbytečně neodpočívejte.

Nezastavujte se pokaždé, když doplavete na konec dráhy a povídání s kamarádkou nechte na jindy. Abyste i v bazénu dosáhli aktivace tukových zásob, je nutné plavat ve stejnoměrném tempu a bez přestávky alespoň 30 minut. Na výdej kalorií je nejlepší styl prsa, ale klidně můžete způsob plavání střídat. Tak zase rovnoměrněji zatížíte svaly.

DÉLE NEZNAMENÁ LÉPE

Každý trénink by měl obsahovat mírné zahřátí na suchu a rozplavání. Stačí chůze, několik podřepů, rozhýbání velkých kloubů až do chvíle, kdy cítíte, že se začínáte mírně potit. Pak si dejte několik bazénů (asi 50 m) v mírném tempu. Následuje strečink (najdete na str. 68-71). Hlavní část, kdy se zaměříte na svůj cíl - zlepšení techniky, zvýšení rychlosti apod., by neměla být delší než 40 minut. Po této době již docházejí síly a byli byste příliš unaveni. Úplně na závěr se „vyplavte“ jiným stylem, než který převažoval v hlavní části. Po stylu prsa a kraul zařaďte znak, po znaku naopak prsa atd.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

ČASTÝM PROBLÉMEM JE ŠPATNÁ TECHNIKA A DÝCHÁNÍ. MEZI NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PATŘÍ:

KRAUL
* vysoká poloha hlavy (bolí vás za krkem) * výrazné vertikální pohyby ramen a hlavy * krčení nohou v kolenou, nárty jsou přitaženy k bércům ZNAK

* tělo nemá splývavou polohu, plavec má vysazené boky

* krčení nohou, kolena se objevují nad hladinou

* chyby v souhře pohybu nohou a paží

PRSA
* nesouměrný záběr nohou * převážná práce paží * vynechávání fáze splývání * výdech nad vodou MOTÝLEK

* nohy jsou při záběru příliš od sebe

* špatné dýchání

CO BUDETE NA PLAVÁNÍ POTŘEBOVAT?

1. Plavky - ideálně sportovní typ plavek, které ve vodě zajišťují minimální odpor. Jsou odolnější proti chemickým přísadám udržujícím čistotu vody než klasické plavky, nevytahují se a nejsou průhledné. Jsou dražší, ale zároveň kvalitnější. 2. Plavecké brýle - zamlžování zabráníte tím, že si obličej před nasazením brýlí omyjete vodou. Brýle a tvář musejí mít stejnou teplotu. 3. Žabky - hygienická nezbytnost. Plísním, bakteriím a dalším mikrobům se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí sprch a okolo bazénu. 4. Ručník - vhodnější je velká osuška a jeden malý ručník na nohy. 5. Plaveckou čepici - vlasy vám nebudou padat přes oči a ochráníte je před chlorem. V případě dlouhých vlasů je čepice naprosto nezbytná. 6. Vodovzdorné hodinky se stopkami - přijdou vám vhod, zvlášť pokud v bazénu nejsou velké nástěnné hodiny s vteřinovou ručičkou. 7. Hygienické potřeby - šampon, kondicionér nebo balzám, tělové mléko, odličovací potřeby apod. Tip: Nenavyšujte náročnost svého tréninku o více než 10 % týdně. Předejdete tak zranění a přetrénování.

PLAVECKÉ KURZY PRO DOSPĚLÉ

TOTÁLNÍ PLAVÁNÍ
* jednodenní a dvoudenní kurzy v malých skupinkách učí metodu MUP („metoda úplného ponoření“), kurz obsahuje teoretickou i praktickou část, vhodný pro začátečníky i pokročilé Kontakt: Tomáš Vojtěchovský, info@totalniplavani.cz, tel. 774 306 801 PLAVECKÝ STADION STRAHOV

* individuální kurzy pro dospělé (skupinky od 1 do 3 osob), základní plavání, zdokonalovací plavání, kondiční plavání Kontakt: Mgr. Ondřej Šimáček, ondrej.simacek@volny.cz, tel. 284 827 079

PLAVECKÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ
* kurzy plavání pro dospělé, 15 lekcí 950 Kč, kurz probíhá 2x týdně ve večerních hodinách Kontakt: plsuh@uhedu.cz, Plavecká škola UH, Sportovní 1214, 686 01 Uherské Hradiště PLAVECKÁ ŠKOLA MEDÚZA KLADNO

* začátečnické i zdokonalovací kurzy, vytvoření osobních tréninků, výuka probíhá v Kladně a ve Slaném Kontakt: info@meduzakladno.cz, tel. 312 291 437

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 16:00 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.