FITweb

ZPĚT

Rehabilitační cvičení

Bolestem zad samozřejmě lze předcházet. Pokud nějakým neduhem tohoto druhu už trpíte, nezoufejte. I vám lze pomoci. Nejvíce práce proti bolestem páteře můžete udělat vy sami.

rt}}Bolestem zad samozřejmě lze předcházet. Pokud nějakým neduhem tohoto druhu už trpíte, nezoufejte.I vám lze pomoci. Nejvíce práce proti bolestem páteře můžete udělat vy sami – pravidelným cvičením, správným držením těla a nepřetěžováním rizikových tělesných partií.Stoj rozkročný, pravou ruku opřete pod pasem (nad horní okraj pánve) a s výdechem se ukloňte vlevo.Na konci úklonu prodýchejte a s každým dalším nádechem se kousek zvedněte nahoru a s výdechem se opět spusťte dolů. V úklonu opakujte s 3 nádechy a výdechy.Leh na zádech, s výdechem přitáhněte rukama kolena k hrudníku, až se lehce odlepí pánev od země. Nadechněte se a s dalším výdechem tlačte kolena od těla až do natažených loktů a současně se kulatě zvedejte ze země. Celé opakujte 3x.Sedněte si na přední okraj židle, ruce spojte za hlavou a vytáhněte se vzhůru. S výdechem předkloňte hlavu bradou k hrudníku a přitáhněte lokty k sobě. Opakujte 3x.
Dýchání s rozšířením hrudníku do stran. Ruce si položte ze stran hrudníku a nejdříve maximálně vydechněte. Pozor! Nehrbte se a i při výdechu zůstaňte s vytaženou páteří vzhůru. Nadechněte se do přiložených rukou po stranách hrudníku. Nezvedejte přitom hrudník ani ramena vzhůru. Opakujte asi s 5–8 nádechy.**Sedněte si na přední okraj židle a s výdechem pomalu ohýbejte páteř postupně od hlavy dolů do předklonu. Ruce jsou volně spuštěné podél nohou. V krajní pozici prodýchejte a pomalu se kulatě zvedejte zpět do vzpřímeného sedu. Opakujte 2–3x.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:58 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.