FITweb

ZPĚT

Cvičíte správně ?

Některé škodlivé cviky jsou všeobecně známé, u jiných by vás ani nenapadlo že je na nich něco špatného. V každém případě je vyřaďte ze svého cvičebního tréninku a nahraďte je vhodnější variantou.

1. PROTAŽENÍ DO ZÁKLONU

Nadměrné prohnutí v bedrech je časté u těhotných žen nebo u lidí s ochablým a vystouplým břichem. Pozor také na nošení vysokých podpatků, které k tomuto držení těla nutí. Extrémní prohnutí v bederní oblasti stlačuje meziobratlové ploténky a blokuje nervový systém. Při protahování zpevněte břišní a hýžďové svaly a vytáhněte se pouze do výšky, ne dozadu.

2. ÚKLON BEZ OPORY

Hmotnost horní části těla v kombinaci s gravitací vytvářejí tlak na bederní a hrudní část páteře. Časté provádění tohoto cviku může způsobit chronické bolesti v dolní části zad nebo poškození bederní části páteře. Tomu můžete zabránit, že se opřete o stehno pokrčené nohy, aby při protahování byla páteř vždy rovně.

3. HLUBOKÝ PŘEDKLON

Velmi častý a velmi nebezpečný cvik, který poškozuje meziobratlové ploténky v bederní oblasti páteře. Díky hmotnosti horní části těla a působením gravitace se na vnitřní části příliš stlačuje. Mnohem vhodnější varianta protažení beder je vleže na zádech s přitaženými koleny.

4. PŘEKÁŽKOVÝ SED

Při tradičním překážkovém sedu, jak jej nejspíš znáte ještě ze školy, dochází k velkému tlaku na vnitřní vazy pokrčeného kolena. Kolenní kloub se přirozeně pohybuje pouze vzad a do natažení, proto pokud se mu násilně vnucuje jiný směr pohybu, dojde k přetížení vnitřních vazů. Mnohem vhodnější pozicí je sed s pokrčením kolena směrem dovnitř. Protažení zadní strany stehna je úplně stejné a navíc bezpečné.

5. POSILOVÁNÍ BŘICHA

Chybné posilování břišních svalů je možné vidět především u mužů v posilovně, kteří si vzhledem k mužské ješitnosti odmítají dát poradit. Přitom jejich varianta posiluje břišní svaly minimálně. Místo nich se zapojuje především ohybač v kyčelním kloubu, jehož nadměrné posílení vede zase k druhotnému prohnutí v bedrech. Pro začátek je lepší zvolit variantu vleže s pokrčenými koleny. Horní část trupu by se měla zvedat ohnutě asi do úhlu 40 stupňů se zemí a pomalu je pokládat.

6. ŠVIHÁNÍ NOHOU VE VZPORU KLEČMO

Také se pokoušíte posilovat hýžďové svaly vysokým hmitáním? Při něm však dochází k prohnutí v bederní, v horším případě i v krční páteři. To není nic dobrého pro meziobratlové ploténky a vazy, proto to raději změňte. Výsledný efekt na hýžďové svaly je přitom totiž minimální. Pro zdravější variantu se opřete o předloktí, pokrčte koleno a zpevněte břišní svaly.

Tip: Nejen o správném cvičení, ale i celkové životosprávě, výživě a hubnutí se dočtete v knize Wellness Fitness od Evy Blahušové.

make-up: Mgr. Jarmila Trojanová, cvičí: Kateřina Franzová, osobní trenérka fitness

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:57 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.