FITweb

ZPĚT

AQUA fitness

S přípravou na plavkovou sezonu je dobré začít již několik měsíců před plánovanou premiérou na písčité pláži a aqua fitness se k tomuto účelu skvěle hodí. Nejenže krásně tvaruje postavu a zbavuje celulitidy, ale mohou jej provádět i ti, kteří se klasickému cvičení v posilovně nebo aerobiku věnovat nemohou.

Cvičení ve vodě je často mnohem vhodnější než jiné pohybové aktivity. To, v čem je zvláštní, způsobuje především vodní prostředí, ale i charakter pohybu v něm. Přiměřená teplota vody zabraňuje přehřátí a při cvičení příjemně ochlazuje. Při pohybu se člověk potí pouze na částech těla nad vodou, a to v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu. Přesto však ztrácí nezanedbatelné množství tekutin, a ty je třeba během cvičení doplňovat stejně jako při jiném sportování. Ve vodě je také nízké riziko úrazu i přetížení kardiovaskulárního systému, navíc nedochází k nevhodné zátěži kloubů a páteře. Ideální je i pro osoby s nadváhou, které uvítají také fakt, že jejich kilogramy zůstávají během cvičení diskrétně skryty pod vodou. Určité druhy cvičení ve vodě mohou provádět i těhotné ženy. Ty se však musejí vyvarovat všech vysokých výskoků, prudkých pohybů, otoček apod.

ČÍM TEPLEJŠÍ, TÍM LEPŠÍ

Aby cvičení splnilo svůj účel, musíte se ve vodě především dobře cítit. Pokud máte doma svůj vlastní bazén, kde si můžete regulovat teplotu a hloubku vody, navíc ho můžete využívat kdykoli chcete, nebude to asi velký problém. Horší je to ve veřejných bazénech. Vyplatí se proto obejít si několik míst a lekcí a nakonec si vybrat tu, která vám sedla nejvíce. Jedním z důležitých hledisek, která byste měli zvážit, je množství lidí, kteří spolu s vámi budou na lekci cvičit. Abyste si navzájem nepřekáželi a nerušili se, měli byste mít kolem sebe prostor minimálně na upažení. Bazén musí mít žlábek, u kterého se provádí velké množství posilovacích cviků. Také hloubka vody je důležitá. Pro jednotlivé druhy lekcí se dost zásadně liší. Obecně se doporučuje od 1,2 do 1,6 metru. V každém případě by vám alespoň v určitých místech měla voda sahat maximálně k hrudníku. Teplota vody se doporučuje okolo 26–32 °C, teplejší voda je dobrá, především pokud chcete cvičením redukovat váhu. Tip: Nosíte brýle? Na cvičení ve vod ě si je neberte. Vždy je praktičtější je kontaktními nahradit Vyhnete se tak čočkami. mokrým sklům i úrazu.

AQUA POWER

Silově-vytrvalostní cvičení, které využívá různé druhy zátěže. Na rozdíl od cvičení na souši to ale nejsou těžké činky a závaží, ale spíše cvičební pomůcky, které ve vodě vytvářejí zvětšený odpor. Nejčastěji se na hodinách aqua power setkáte s vodními návleky, manžetami s ploutvemi, aqua rukavicemi, nadlehčovacími pásy, speciálními činkami apod. Při posilování ve vodě se z vás sice nestanou kulturisté, ale docílíte snížení celkového množství podkožního tuku a zformujete si postavu. Navíc vás druhý den, na rozdíl od posilování ve fitness centru, nebudou tolik bolet svaly. Aqua power se cvičí v mělké, ale i hluboké vodě a je vhodný i pro začátečníky.

Tip: Nejdříve cvičte bez pomůcek a teprve až po 2–3 trénincích přejděte k posilování se zátěží.

AEROBIK

Aqua aerobik je aerobní cvičení ve vodě zaměřené na redukci váhy a zvýšení fyzické kondice. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4–42krát vyšší než odpor vzduchu, a tím zvyšuje intenzitu cvičení a zároveň masíruje svaly, které pak méně bolí. Hodina se skládá většinou ze zahřívací a posilovací části, s pomůckami i bez. Aqua aerobik lze cvičit jak ve středně hluboké vodě, tak i v bazénu, kde na dno nedosáhnete. V tom případě je nutné využít nadlehčovacích pásů nebo pěnových „nudlí“, které vás udrží na hladině. Tip: Maximální tepová frekvence je ve vodě 10–15x nižší než na souši, cvičení se tedy mohou věnovat i ti, kteří mají problém s vyšším krevním tlakem.

AQUA JOGGING

Aqua jogging v hluboké vodě se lze lehce naučit. Začít můžete i s obyčejnou chůzí ve vodě. V porovnání s během na suchu nebo jízdou na kole na pevném povrchu při něm nedochází k žádným nárazům, a díky tomu se velmi šetří klouby a páteř. Běh ve vodě nemusíte provádět pouze v bazénu, skvěle si vystačíte i s rybníkem nebo přehradou. Aqua jogging vznikl původně v USA a k nám se dostal spolu s druhou vlnou fitness. Je ideální pro lidi s nadváhou, kteří normální běh provozovat nemohou.

Tip: Pro běh v hluboké vodě použijte nadlehčovací pás nebo plaveckou „nudli“.

AQUA KICKBOX

Jak už vyplývá z názvu, jde o vodní provedení sportu obsahujícího prvky bojových umění. Cvičení aqua kickbox využívá bojových postojů, kopů a úderů sestavených do kombinací, to vše, pochopitelně, v bazénu. Znovu je tu výhoda menší zátěže kloubů, ale kromě toho aqua kickbox umožňuje větší rozsah pohybu kloubu a také využívá zdolávání odporu vody. Jde o cvičení, které již vyžaduje určitou zručnost a zkušenost se cvičením ve vodě, proto je vhodné spíš pro zkušené sportovce. Tip: Nejdříve si zajděte na klasický kickbox aerobik. Naučíte se základní kopy a údery a ve vodě vám pak půjdou snadněji. Tip : Vyvarujte se příliš by vám způsobit studené vody. Mohla delším pobytu riskujete nepříjemné křeče. Při také nastydnutí.

AQUA STEP AEROBIK

Stejně jako předchozí cvičení si i aqua step vzal inspiraci ze své „suchozemské“ předlohy. Step je však připevněn ke dnu bazénu a i výstupy a seskoky ze stupínku se provádějí ve vodě. Odpor vody neumožňuje rychlé a prudké pohyby ani složité choreografie, proto si aqua step oblíbí i ti, kterým na suchu složité krokové variace nešly. Podobně jako ostatní aqua cvičení má i aqua step aerobik velmi příznivý vliv na páteř a pohybovou soustavu. Voda také masíruje svaly, díky odporu vody dochází k vyrovnávání svalových dysbalancí a zlepšení krevního oběhu.

Tip: Po aqua stepu si nikdy nezapomeňte protáhnout lýtka. Vyhnete se tak nepříjemným křečím.

AQUA DANCE

Jde o spojení aqua gymnastiky a aqua aerobiku. Možná vás to překvapí, ale ve vodě můžete zvládnout i prvky z rokenrolu, country nebo břišních tanců. Při vertikálních polohách se tančí samostatně s dopomocí floatů, dále v řadách, zástupech nebo vázaném kruhu. „Tančit“ můžete i v horizontální poloze vleže na zádech. Aqua dance tak někdy připomíná i obrazce akvabel. Tip: S aqua dance můžete začít v kterémkoli věku. Na rozdíl od akvabel nevyžaduje ani schopnost potápění.

DO VODY S VODOU

Ať si vyberete jakýkoli druh cvičení ve vodě, nebudete potřebovat téměř žádné speciální vybavení. Většinu pomůcek zajistí bazén, který lekce nabízí. Stačí jen plavky sportovního střihu, ideálně jednodílné, protože při cvičení lépe drží na těle. Plavecká čepice je nezbytností především pro toho, kdo má delší vlasy. Nejenže vám vlasy nebudou padat přes oči, ale zároveň je ochráníte před chemickými látkami, kterými je voda ošetřená. Nezapomeňte samozřejmě na ručník a boty do sprchy. Před cvičením a v jeho průběhu se obecně doporučuje konzumovat hlavně nápoje bez bublinek, jako je např. stolní voda, ovocný čaj nebo speciální sportovní nápoje, které zároveň doplňují potřebné minerály a soli. Naopak se vyhněte těžkému jídlu alespoň 2–3hodiny před plánovanou návštěvou bazénu. To ale platí pro jakékoli cvičení, nejen pro aqua fitness.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:47 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.