FITweb

ZPĚT

Šlápněte do toho

S létem cyklistická sezona vůbec nekončí. Naopak, dá se říci, že právě začíná. Není již takové horko a přitom je ještě stále dostatečně hezky na to, abyste mohli podnikat celodenní cyklovýlety. Kam vedou ty nejlepší cyklostezky? Jak převážet na kole děti? I na tyto otázky dojde. Nejdříve se ale podíváme na to, jak je na tom jízda na kole a hubnutí. Kolo vybírejte jako partnera

Nejdůležitější je pro cyklistu samozřejmě kolo. Jeho nákupu věnujte pozornost. V první řadě byste si měli ujasnit, kde chcete jezdit a podle toho vybírat typ kola. Čím více jste ochotni připlatit, tím více vám můžou v obchodech nabídnout. Investovat byste mohli například do odpružené přední vidlice, se zadním odpružením získá cyklistika úplně nový rozměr. Zároveň si nezapomeňte rozmyslet, zda se cyklistice hodláte věnovat soustavně, nebo budete spíše sváteční jezdec. Pokud hodláte jezdit s partnerem nebo kamarádkou, snažte se mít stejný typ kola.

PRO KAŽDÝ TERÉN JINÉ KOLO

Základní dělení je na kola horská, silniční a krosová. Horská kola jsou určena převážně do náročného terénu. To si vyberte, pokud plánujete jezdit mimo cesty. Dá se na něm jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale zbytečně budete vydávat síly a vaši spolujezdci s jiným typem kola vám budou zřejmě ujíždět. Krosová kola se vám osvědčí jak v terénu, tak i na silnicích a cestách. Jedná se o univerzální kola spojující výhody silničních a horských kol. Jsou určena pro jízdu po silnici a v lehkém terénu. Silniční kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoli terénu.

VELIKOST JAKO U OBLEČENÍ

Když už si vyberete typ, je důležité zvolit správnou velikost. Důležitější než výška kola, kterou lze nastavit povytažením sedla, je délka rámu. Velikost kola je uváděna podle výrobce: v palcích, v centimetrech, v milimetrech nebo označením S, M, L, XL. Jednotné značení neexistuje. Nejlepší je poradit se přímo v obchodě a na kolo si sednout. Rámy se obecně rozdělují na dva typy – pánský a dámský. Nicméně i žena si může vybrat pánský rám.

NEZBYTNÉ MALIČKOSTI

Nezbytným doplňkem cyklisty je helma. Ačkoli pro dospělé není stanovena zákonem, její nošení se vyplatí. Ze zákona ji musí nosit všichni cyklisté, kterým ještě není 18 let. Důležité je i oblečení, které by mělo odvádět pot a zároveň udržovat teplo. Při delších jízdách oceníte cyklistické kalhoty i dres ze speciálních materiálů. Velice důležitými doplňky jsou pak rukavice a brýle. Pokud se vydáváte na delší trasu, rozhodně by vám neměla chybět taštička s nářadím. Umístit ji můžete například pod sedlo. Větší taštičku například na rámu užijete na mapu a peníze. Na kole určitě oceníte stojánek na láhev s pitím. Bez batůžku na zádech si jízdu mnohem více užijete a navíc se můžete občerstvit během cesty. Pokud chcete vědět, jak si jako cyklista vedete, pořiďte si tachometr. Nejenže vám bude počítat, kolik kilometrů v hodině jedete a kolik jste jich ujeli, šikovnější modely vám ukážou i vaši průměrnou rychlost. Ty lepší vám změří také tep a počet spálených kalorií.

MALÍ CYKLISTÉ

Své cyklistické vášně se samozřejmě nemusíte vzdávat ani s dětmi. I tady je nutné si rozmyslet, kde s nimi chcete jezdit a především od kolika let. Nejlepší je pro děti vozík za kolo. Využívat ho můžete prakticky od narození až do 5 let. Součástí výbavy vozíku bývá speciální vložka pro novorozence. Malí cyklisté v ní mají zajištěnu vhodnou polohu podobně jako v autosedačce „vajíčko“. Vozíky jsou na tom lépe i z hlediska bezpečnosti. Používané materiály i konstrukce zajišťují stabilitu i při pádu rodiče z kola. K bezpečnosti napomáhají i pětibodové bezpečnostní pásy. Vozík je vybaven vlaječkou tak, aby byl dobře viditelný i za denního světla. Přední síťka chrání dítě před hmyzem, drobnými kaménky a jinými nečistotami. I tak si ale raději vybírejte komunikace, kde není příliš frekventovaný provoz, ideálně cyklostezky. Další možností je sedačka na kole. Umístit ji můžete před sedlo, ale mnohem bezpečnější je upevnění vzadu. Dobré je i to, když dítě sedí po směru jízdy, aby se nemuselo otáčet. S bezpečností je to tu ale horší – jedinými bezpečnostními prvky jsou bezpečnostní pásy.

SPALUJTE KALORIE I TUKY

Cyklistika je jednou z nejvhodnějších a nejúčinnějších aerobních činností. Je vhodná i pro lidi, kteří již mají nějaké zdravotní problémy a potřebují si zlepšit svoji kondici. Šetří totiž kolena a kyčle a je pro člověka hned po chůzi nejpřirozenějším pohybem. Nevýhodou je, že se při jízdě na kole zatěžují jenom některé svaly, ty ostatní zahálejí. Vzniká svalová nerovnováha, která se projevuje přetížením svalů v oblasti krční páteře, zatímco svaly na přední straně trupu ochabují. Pokud chcete na kole zhubnout, musíte počítat s tím, že aktivita musí být delší. Tedy ideálně více než 45 minut alespoň třikrát v týdnu. Váš tep se musí zvýšit na hodnotu, při níž se spalují tuky a ne jen cukry. Pokud chcete mít přehled, jak na tom jste, kupte si měřič tepu. Nebo se řiďte pravidlem: být zadýchaný, ale zvládnout mluvit. —-

KAM VYRAZIT:

PRO MILOVNÍKY VÍNA

Máte rádi víno? Pak určitě vyrazte na Moravu s kolem. Není nic hezčího, než se projíždět mezi vinicemi a nasávat atmosféru. S vínem musíte opatrně, protože ani na kole se nesmí jezdit pod vlivem alkoholu. Nejdelší vinařskou stezkou je Znojemská vinařská stezka. Vinařské stezky spojují na Znojemsku pětapadesát vinařských obcí. V této rozlehlé oblasti si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných přímých silnic a cest mezi poli ocení severní část stezky a na jihu oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů pak nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma.

PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY

Greenways Praha–Vídeň je síť stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky. Páteří je dálková cyklotrasa, která prochází rozmanitými regiony mezi těmito dvěma evropskými metropolemi a spojuje místa přírodně, historicky a kulturně zajímavá a cenná. Začátek trasy je v Centrálním parku v Praze 13 a konec až ve Vídni – Stammersdorf. Celková délka trasy je 470 km. Greenways Praha–Vídeň vede převážně po klidných asfaltových komunikacích, v některých krátkých úsecích však také po nezpevněných cestách. Na cestu vyrazte na horském nebo trekkingovém kole.

PRO SPORTOVCE

Pokud milujete terénní jízdu, komerční cyklostezky nejsou nic pro vás. Vyzkoušejte Jiráskovu cestu, která zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben. Začíná v Broumově a přes oblast Orlických hor vede přes Šerlich, poblíž Velké Deštné, stále po hlavním hřebeni až k Haničce. Překonává Divokou Orlici na Zemské bráně, Tichou Orlici v Mladkově, odtud vede přes Suchý vrch a dále do Litomyšle. Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska.

PRO RODINY

Pro děti je nutné vybrat atraktivní cyklostezku, kde lze dělat časté zastávky a především dobrý terén. Jeden takový nabízí například cyklostezka přes Stromovku, do Troje, na druhou stranu okolo Vltavy. V Troji můžete udělat zastávku v zoologické zahradě a pak pokračovat v cestě.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:33 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.