FITweb

ZPĚT

Obujte se správně

Vybrat správné boty na sport není jednoduchý úkol. Více než polovina těch, kteří sportují, proto nosí stejné „kecky“ na běh, tenis i na aerobik. Přitom kvalitní obuv je to nejpodstatnější, co si kdy budete na sport kupovat. Dobré boty vám zaručí, že si sportování užijete bez zbytečné bolesti, puchýřů, nateklých kotníků, ale třeba i bolesti zad.

Chůze a turistika

Cena: 1500–2500 Kč Chůze je ideálním startem k pravidelnému pohybu. Pro dobrodružnější povahy je určena turistika po horách. Pro obě aktivity ale potřebujete kvalitní obuv. Čím horší terén, tím pevnější boty. Čím těžší batoh, tím tužší podešev i svršek a výraznější vzorek podrážky. Do náročných a vícedenních akcí to chce pohorky, které nepropouštějí vodu a mají jazyk v celku se svrškem boty. Chodíte-li na výlety i v zimě, vyberte si takovou velikost boty, do které se vám vejdou dvoje teplé ponožky. Naopak pro chůzi typu procházka nebo chůzi s kardiotréninkem si vystačíte s lehkou obuví určenou pro „walking“. Měla by být z dobrého materiálu, dobře odvádět pot a minimálně ke kotníku. Než se vydáte na první delší cestu, několikrát si v botách vyjděte – jen tak, aby se rozchodily a vás pak netrápily puchýře. —-

Aerobik

Cena: 1500–4000 Kč Stěžujete si, že vás po náročnější lekci aerobiku bolí kolena? Možná je to znamení, že potřebujete nové a kvalitní boty. Opotřebování se totiž nejčastěji projevuje tím, že člověka začne při cvičení píchat v kotnících a bolet v kolenou. Nejvyšší čas vydat se do obchodu. Jak by měly správné boty na aerobik vypadat? Především by měly být dobře odpružené, protože při nedostatečně odpružené obuvi dochází k přenosu otřesů na celý pohybový systém, především na páteř a klouby. Řada firem dnes vyvíjí různé způsoby odpružení – přes vzduchové polštáře, různé pěny až po silikonové kuličky. Záleží jen na vás, jaký systém si vyberete. Platí, že čím lepší odpružení, tím větší cena. Boty na aerobik by měly být vždy „kotníčkové“, aby byl zpevněn kotník i vazy kolem něj včetně Achillovy šlachy. Ohebná špička umožňuje lepší rozsah pohybu, zvláště při propínání špiček atd. „Zešikmení“ nad patou opět umožňuje lepší rozsah pohybu při pokrčení a propnutí kolena. I když byly až donedávna považovány za nejlepší boty celokožené, dnes je již na trhu mnoho funkčních materiálů, které odvádějí pot a přitom jsou vzdušné. Boty pro tento sport musí být pevné, ale umožňovat zároveň dostatek pohybu.


Tanec

Cena: 1700–2700 Kč Pokud hledáte informace o tom, jak vysoký podpatek potřebujete na rumbu nebo čaču, jste na špatné adrese. Zde vám poradíme, jakou obuv zvolit, chystáte-li se na taneční lekci ve fitness centru, na hip hop, funky dance apod. V každém případě si vyberte takovou obuv, která vám nebude klouzat na parketách a přitom vám umožní dělat rotace a otočky. Bota by měla poskytovat stabilitu do všech směrů a chránit kotník před vyvrtnutím. —-

Raketové sporty

Cena: 1000–3800 Kč Pokud jste se zamilovali do squashe nebo tenisu, je více než rozumné mít pro tento sport i přímo určené boty. Rozhodně si nevystačíte s obuví na běh. Tyto aktivity vyžadují mnoho pohybů „ze strany na stranu“ a běžecké boty tuto stabilitu nenabízejí. Boty na raketové sporty jsou těžší a pevnější, protože jejich špička je vytvořena pro akci „stop-and-go“. Nezapomeňte také, že na squashové kurty vás nepustí s černou podrážkou, která by mohla na podlaze dělat šmouhy. Sálové boty s tmavou podrážkou musí mít označení „non marking“ – tzn. že nezanechávají stopy. Obuv na squash můžete zakoupit i přímo ve squashcentrech, kde mají dostatek zkušeností a poradí vám s výběrem. Na tenis budete potřebovat jinou obuv v zimě do haly a jinou na kurty.


Běh

Cena: 2000–4500 Kč Než se vypravíte do obchodu, srovnejte si, kde nejčastěji běháte. Běh po asfaltu vyžaduje jinou obuv než běh v terénu. V každém případě u běžeckých bot je nejdůležitějším aspektem tlumení. Bota by měla být stabilní, umožňovat dobrý odraz i kontrolu ohybu. Na každou sezonu si kupujte boty nové, protože běžecká obuv má většinou životnost okolo 800–1000 km. Dávejte si pozor na číslování, každá firma má jiný prototyp a co vám sedne u jedné značky, nemusí sedět u druhé. V poslední době se objevily i takové novinky, jako je Nike+. Obsahuje speciální soupravu skládající se ze senzoru a bezdrátového modulu k iPodu. Senzor umístíte do boty, do speciálně připravené kapsy a modul připojíte k iPodu. Do něho se pak po celou dobu vašeho běhu ukládají data (jak rychle běžíte, jakou vzdálenost apod.), která pak stáhnete do počítače. Svůj trénink tak máte stále pod kontrolou.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 15:22 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.