FITweb

ZPĚT

Protančete se ke štíhlé postavě

Tvarovat postavu lze i velmi příjemným a nenásilným způsobem. Jak? Tancováním! Ačkoli vás taneční minuly nebo příliš nenadchly, nikdy není pozdě začít. V Centru Tance, které má pobočky po celé ČR, si můžete vybírat z množství různých druhů tance určených pro všechny věkové kategorie.

Tančete a hubněte při tom! Máte pocit, že právě čtete slova z říše nesplnitelných snů? Ale ne… Tanec je skutečně pohyb, který krásně tvaruje postavu do ženských křivek a přitom vám nepřináší pocit, že děláte něco náročného. Samozřejmě, pokud potřebujete radikálně snížit nadváhu, budete kromě tancování potřebovat také omezit příjem kalorií z potravin. Nicméně jestli vás baví tancovat (a je jedno, jestli je to „klasika“, „latina“ nebo „disco“), máte o správný druh pohybové aktivity postaráno. Tanec od tance se samozřejmě liší výdejem energie a také tím, jak formuje postavu. Obecně lze říci, že individuální tancování je náročnější než párové, ale i zde existují výjimky potvrzující pravidlo. Protože ne vždy se podaří najít partnera, který by byl stejně vášnivým tanečníkem jako vy, zapište se do kurzu, kde můžete tancovat sama.

Dokonce i párové tance, jako je salsa, fl amenco apod., se ve veřejných kurzech vyučují pro jednotlivce. Aby bylo hubnutí tancem skutečně účinné, je třeba tančit určitou dobu v určitém tempu. Stejně jako při cvičení by se vaše tepová frekvence měla pohybovat v pásmu mezi 60-70 % MTP (maximální tepové frekvence) a vy ji v něm musíte udržet alespoň 30 minut. Možná budete překvapená, ale nejde o žádné zběsilé a rychlé tempo. Na lekce tancování byste měla chodit alespoň 2-3x v týdnu. Zvládnete-li to, velmi brzy uvidíte výsledky. Postava se vám tančením jakoby protáhne, zeštíhlí a svaly se zpevní. Motivací pro tancování vám může být také taneční vystoupení, na které mnohé kurzy trénují a na němž potom můžete své taneční umění hrdě předvést!


SALSA

CO JE SALSA:

Největší popularizace se tento temperamentní tanec dočkal ve 20. století, kdy byl vzestup jeho slávy spjat s americkou společností Fania Records. 60. léta opět ožila salsou, kterou v 80. letech vystřídala jednodušší merengue. 90. léta a následně i vstup do 21. století však už opět patřily jen „hříšnému tanci“ - salse. Salsa je tanec „volného stylu“. Můžeme říci, že existuje přesně tolik tanečních stylů salsy, jako je tanečníků, kteří ji tančí. Nejčastěji se setkáte s kubánskou salsou, LA salsou a ruedou. V prapůvodu doprovázely tanec především bicí nástroje (bubny, bambusové a dřevěné paličky apod.), se zařazením popových prvků se přidávaly dechové nástroje. Rozdíl mezi kubánskou a LA salsou spočívá v orientaci pohybu -u kubánské je pohyb páru během tance orientován po kruhu, kdežto v LA salse vychází pohyb přímočaře.

KTERÉ CELEBRITY TANČÍ SALSU:

Jennifer Lopez, Romina D’Ugo

JAK FORMUJE POSTAVU:

I když salsa není tanec, při němž byste vypotila litry potu, krásně upravuje postavu do žádaných tvarů. Svaly se lehce posilují a protahují, což přispívá k tomu, že vypadají štíhleji a pružněji. Nezanedbatelným faktem je také to, že se při salse naučíte koordinovat své pohyby a srovnat celé tělo, které pak celkově působí ladněji.

V ČEM PŘIJÍT NA LEKCI:

Na lekci salsy můžete přijít v čemkoli, co je vám příjemné. Rozhodně nemusíte mít hned jehlové podpatky a dlouhou sukni, stačí legíny, tričko a šátek nebo krátká sukýnka přes boky. Boty mohou být s i bez podpatku, ale základem je měkká podrážka - mohou to být např. jazzové boty. Ale sama uvidíte, že s tím, jak vám tancování půjde lépe a lépe, se budete chtít co nejvíce přiblížit pravým latinskoamerickým kostýmům…

Eva Severinová,
23 let.
Učí:
salsu, hip hop, kubánské tance

Eva se k tanci dostala už ve 13 letech. Když jí před pár onemocněl taneční partner, začala se věnovat tanci individuálně, a odtud už byl jen krůček k tomu, aby ho vyučovala…


BOLLYWOOD

CO JE BOLLYWOOD:

Jde především o tanec výrazový - což znamená, že každým pohybem jakoby vyprávíte část příběhu. Je hravý, komunikativní, svádivý. Klade důraz na výraz tváře, pohyby očí, práci s rukama, krokové variace a celkový dojem. Je to tanec současně dynamický a energický, takže si hravě zlepšíte fyzickou kondici, aniž byste se musela příliš namáhat. Zvládnete ho v jakémkoli věku, tančí ho ženy i muži, jednotlivci, páry i velké taneční skupiny, kdy je to obzvláště nádherná podívaná.

KTERÉ CELEBRITY TANČÍ BOLLYWOOD:

Když se řekne v Indii pojem „bollywood star“, tak vám každý Ind řekne jméno nejznámější herečky: Aishwarya Rai. Ta se mimo jiné v roce 1994 stala Miss World, a tím odstartovala svou hvězdnou kariéru. Její manžel Abhishek Bachchan je též velmi populární, stejně tak jako jeho otec Amitabh Bachchan.

JAK FORMUJE POSTAVU:

Tímto tancem zlepšíte koordinaci a držení těla. Nenápadným, avšak velmi účinným způsobem formujete opět celé tělo. Je to poměrně energický tanec, takže zpevňujete i problémové partie a vyplavíte z těla toxiny, protože se u tancování zapotíte. Dále se vám zlepší krevní oběh a celková kondice, což určitě navíc prospěje vašemu sebevědomí.

V ČEM PŘIJÍT NA LEKCI:

Dámám se doporučuje dlouhá široká sukně nebo volné kalhoty. Sárí je určené až pro zkušenější tanečnice, protože pohyb v něm je přece jenom o něco složitější. Tancuje se naboso, takže s obuví si žádnou starost dělat nemusíte.

Štěpánka Rysová,
20 let
Učí:
indický tanec bollywood Její babička byla Indka, takže se není čemu divit, že se v ní před třemi lety ozvaly indické kořeny a od moderního tance ji přivedly k bollywoodu.


FLIRT DANCE

CO JE FLIRT DANCE:

Milujete taneční videoklipy Kylie Minogue, Madonny nebo Shakiry? A chtěla byste umět také tak rozvlnit boky a vykouzlit sexy pózy? Zajděte na fl irt dance. Proč? Působit sexy znamená především věřit sama v sebe. Dávka zdravého sebevědomí v kombinaci s taneční průpravou z vás udělá sexy ženu, která se má ráda taková, jaká je. A o tom je fl irt dance. Představuje spojení tance, tvarování postavy a upevňování pozitivního pohledu na sebe sama. Prakticky má výuka fl irt dance tři části. První je S faktor inspirovaný jógou, baletem a pilates. I když to skoro vypadá na striptýz, odkládat oděv vás nikdo nutit nebude! „Skutečně nikoho nenutím, ale i decentní striptýzové prvky mohou být součástí některých lekcí a užijeme si u toho spoustu legrace,“ říká Johanka. Další částí jsou prvky latinskoamerických a orientálních tanců - kroky, pózy atd.

KTERÉ CELEBRITY TANČÍ FLIRT DANCE:

Kate Hudson, Lindsay Lohan a Teri Hatcher.

JAK FORMUJE POSTAVU:

Během protahování a tancování budete používat mnoho pohybů, které zformují postavu a zvýší vaši pohyblivost. V jedné lekci protáhnete a procvičíte celou postavu a všechny svalové partie, bříško a záda nevyjímaje. Většina pohybů se provádí pomalu, ale soustředěně, a svaly tak zůstávají neustále aktivované. „Já sama vidím, jak se má postava zpevnila, “ říká tanečnice Johanka.

V ČEM PŘIJÍT NA LEKCI:

Vhodný je pružný oděv. V prvních hodinách postačí legíny a tričko, tedy cvičební oděv stejný jako na jógu či pilates. Pro pokročilejší je doporučen lektorkou oděv, ve kterém se cítíte přitažlivá a sexy. Zpočátku je ideální tančit naboso nebo si můžete vzít ponožky s protiskluzovými nálepkami. „Pokročilé tanečnice se později oblékají do různých sexy topíků a bot na podpatku,“ uzavírá Johanka.

Johanka Řezníčková,
30 let
Učí:
flirt dance, orientální tanec Jako bývalá atletka hledala formu pohybu, který by jí po náročném dni v práci poskytl i potřebnou relaxaci. Zkustila orientální tanec a dostala se až k flirt dance.


AFRO

CO JE AFRO:

O tomto tanci se tvrdí, že je základem všech později vytvořených tanců. Vychází z přirozených pohybů těla a jednotlivé kroky jsou inspirované každodenní lidskou prací a životem přírodních národů. Kdysi byly podobné tance určeny ke konkrétním rituálům. V dnešní době se s původním záměrem se setkáte málokde - tančí se při různých příležitostech a oslavách i jako atrakce pro turisty. Je to tanec plný protikladů: energický i klidný, silový i jemný, živočišný i ladný. „Typická lekce afra začíná protahováním a zahřátím, pak vibrujeme - chytneme se za ruce v kruhu a tančíme jednotlivé prvky. Už při těchto vibracích se pozná, jak je skupina sladěná a zda mezi jednotlivými tanečníky panuje soulad,“ říká lektorka Simona. „Pak následuje výuka choreografi e a na konci opět strečink.“ Africký tanec je doprovázen bubnováním. Bubeníků může být různý počet, nejčastěji bývají dva. Důležitý je pro tanec sólista, který doprovází tanečníkovy prvky, udává změnu pohybu a celkově vede hudební seskupení. Druhý bubeník ho doplňuje.

KTERÉ CELEBRITY TANČÍ AFRO:

Kerry Washington, K. D. Aubert

JAK FORMUJE POSTAVU:

Afro tanec je určen pro každého, kdo chce zažít radost z pohybu a volnosti ducha. Pro ty, kteří chtějí najít sami sebe a odreagovat se od stresů všedních dnů nevšedním způsobem. Jde o tanec fyzicky náročný, při kterém se určitě zapotíte, proto se hodí i jako účinná forma spalování kalorií.

V ČEM PŘIJÍT NA LEKCI:

Oblečení na afro je svobodné. Záleží na vaší náladě. Ideální je krátký top a šátek kolem pasu. Vhodné jsou také krátké legíny (i pod šátek), protože tanec zahrnuje prvky ve výskocích, zvedání nohou a vzhledem k přítomnosti bubeníků byste se mohla dostat do rozpaků. Tancuje se naboso nebo v protiskluzových ponožkách.

Simona Prokůpková,
32 let.
Učí: afro Když se jí rozpadla taneční skupina, hledala, co by mohla dělat dál. V roce 1997 na to přišla - zamilovala se do afra tak moc, že ho odjela studovat do Gambie a pak začala vyučovat u nás.


JAKÁ JE NABÍDKA TANEČNÍCH KURZŮ?

* Afro
* Flamenco
* Salsa
* Samba
* Street dance
* Jazz dance
* Latin dance *
* Step
* Břišní tanec
* Indický tanec apod.

ZFORMUJTE SI POSTAVU TANCEM

Chcete se naučit tancovat a ještě při tom krásně zformovat postavu? Pak právě vám jsou určeny kurzy Formujeme postavu tancem. Tyto speciální taneční kurzy jsou průběžně vypisovány pro nejoblíbenější tance, kterými jsou v současné době břišní tance a flirt dance. Kurzy jsou určeny pro všechny stupně pokročilosti a zahrnují 15 lekcí tance (60 minut) a cvičení na formování postavy. K tomu zahrnují také sedm konzultací s výživovým odborníkem. Vždy jednou za 14 dní je tedy délka kurzu 120 minut. Více informací naleznete na www.centrumtance.cz.

18.5.2009 10:14 | aktualizováno 16.12.2009 15:32 | PAVLA MAŘÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.