FITweb

ZPĚT

Letní sportování

Proč trávit hezké letní dny zavření v posilovně? Na čerstvém vzduchu vás pohyb bude bavit víc. Ať už jste individualisté, nebo týmoví hráči, z letních sportů si vyberete. A při všech níže uvedených aktivitách si dáte pořádně do těla.

VOLEJBAL

(3024 kJ/1hod.)

Tento sport pochází z USA. Vymyslel ho 9. února 1895 William G. Morgan ze státu Massachusetts. Jeho cílem bylo vytvořit bezkontaktní halový sport s minimálním rizikem zranění. Původně ho pojmenoval mintonette, podle způsobu odehrávání míčů se ale sportu začalo říkat volejbal.

ŠEST PROTI ŠESTI

Jedná se o týmový sport, který se hraje na obdélníkovém hřišti rozděleném sítí. Na každé straně stojí mužstvo, které sestává z šesti hráčů, v rozestavení tři vpředu a tři vzadu. Hra začíná podáním, protější mužstvo musí míči zabránit v dotyku se zemí a snaží se ho odehrát zpět. Míče se může dotknout až třikrát, přičemž žádný hráč se ho nesmí dotknout dvakrát po sobě. Jakmile mužstvo dosáhne 25 bodů a zároveň druhé mužstvo má aspoň o dva body nižší skóre, družstvo vítězí v daném setu.

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL Z KALIFORNIE

Existuje několik dalších sportů, které mají s volejbalem mnohé podobné rysy. Volejbalové debly se hrají ve dvojici na polovině běžného hřiště. Hrají se kategorie mužů, žen a zvláště oblíbené mixy. Pro léto je ideální variantou plážový neboli beach volejbal. Ten se zrodil zhruba ve dvacátých letech minulého století na plážích americké Kalifornie a od poloviny let osmdesátých prožívá celosvětový bouřlivý rozvoj. K jeho vzniku vedlo pravděpodobně období po první světové válce, kdy američtí vojáci trávili volný čas hrou volejbalu na plážích. První turnaj se uskutečnil v roce 1920 v Santa Monice.

BEZ PODPRSENKY ANI RÁNU

Plážový volejbal a pobíhání v písku vám dá pořádně zabrat, a navíc se báječně pobavíte. Při rekreačním beach volejbalu lze hrát ve třech i čtyřech na každé straně a můžete se vsadit, že jím zaměstnáte svalové skupiny celého těla. Posílíte šlachy, vazy kloubů a svaly. Pískový podklad navíc chrání meziobratlové destičky, protože tlumí všechny dopady. Volejbal samozřejmě výrazně namáhá prsní svaly, proto se vyplatí investovat do skutečně kvalitní podprsenky.

TIP! Před každou hrou se nezapomeňte pořádně namazat dobrým krémem s UV filtrem. Při sportu žár sluníčka tolik nevnímáte a snadno byste se mohli spálit.


IN-LINE BRUSLENÍ

(1840 kJ/1 hod.)

In-line bruslení je starší, než by se mohlo zdát. První historické zmínky o prkénku s dřevěnými kolečky připevněnému k botám se datují již od roku 1700 v Holandsku. První patent na brusle, popisované jako boty s dřevěnou „podrážkou“ a se dvěma až čtyřmi kolečky, byl zaznamenán v roce 1819 M. Petitbledem v Paříži. Postupně brusle prošly různými vývojovými stadii a úpravami a za předchůdce dnešních se dají počítat až ty z roku 1979, které začal používat hokejista Scott Olsen pro trénink hokeje v létě. A právě on byl tím, kdo připojil k bruslím dnes známou zadní brzdu.

VYBERTE SI SPRÁVNÉ BRUSLE

K provozování tohoto sportu budete potřebovat samozřejmě brusle. Nabídka dnešních obchodů je velice široká, ale personál vám jistě poradí. Zvažte, do jaké míry se budete chtít in-line bruslení věnovat. Podle toho rozdělujeme jednotlivé typy bruslí na fitness, rekreační, speed nebo agressive. Pro začátečníky jsou nejlepší fitness brusle. Používají se na běžné jízdy v parcích, na cyklostezkách atd. Na rozdíl od rekreačních bruslí jsou obvykle lehčí, mají botu s nižší oporou v kotníku a větší kolečka. Takzvané „speedy“ jsou závodní brusle určené především pro rychlobruslení. Jasně je lze poznat podle pěti koleček, protože ostatní druhy mají jen čtyři. Agressive brusle jsou zaměřeny cíleně na U-rampy a skoky. Mají menší kolečka a jsou těžší, protože musí být odolné. Dále si můžete vybírat z variant typu universal a klasických dámských a pánských.

BEZ HELMY TO NEPŮJDE

V dnešní době existuje řada cyklostezek, které jsou ideální také pro bruslaře. Než se však naučíte brusle ovládat, doporučujeme rovinatý terén. Pak se na nich dají ujet ale i velké vzdálenosti, proto po čase můžete podnikat výlety stejně jako na kole. Nezapomeňte však přibalit helmu a chrániče. I při tomto sportu může dojít k nebezpečným úrazům!

ZAOSTŘENO NA ZADEČEK

In-line bruslení má srovnatelný vliv na kondici a zdraví jako cyklistika nebo běh. V tomto ohledu je to velmi komplexní činnost, při níž zapojujeme svalové skupiny všech částí těla. Nejvíce jsou zatěžovány svaly dolních končetin. Dobrou zprávou zejména pro ženy je velmi příznivý vliv na formování svalstva boků a hýždí. U trupu dochází k posílení zádových svalů, především vzpřimovačů páteře a trapézového svalu. Ve srovnání s cyklistikou zapojujeme při in-line bruslení více svalových skupin, u běhu je využití svalů obdobné.

TIP! Oproti běhu šetří in-line bruslení kloubní aparát asi o 50 %. Hodí se tedy i pro jedince s výraznou nadváhou.


JOGGING

(2780 kJ/1 hod.)

U nás je pojem jogging rozšířen pro velice pomalý běh, který nepřesáhne dobu 20-30 minut. Fenoménem se stal především ve Spojených státech a jeho přesný význam obnáší volný běh s občasným střídáním s chůzí. Tempo je natolik poklidné, že si můžete při běhu povídat. Pokud tomu tak není, máte podle „pravidel“ joggingu nejvyšší čas zpomalit!

ČÍM POMALEJI, TÍM LÉPE

Kombinace chůze a běhu je velice vhodná pro úplné začátečníky a lidi s nadváhou. Mělo by se jednat o příjemný sport, při kterém si na čerstvém vzduchu vyčistíte hlavu a zapomenete na všední starosti. Aby však byl účinný, měla byste se mu věnovat třikrát týdně. Po několika týdnech můžete očekávat první výsledky, a to především v dolních partiích těla. Stehna, lýtka a hýždě se začnou formovat a časem ztratíte nějaké to kilo. Pozitivní vliv má tento sport také na srdce, plíce, svaly či na ledviny a mozek, protože se zlepší jejich zásobování kyslíkem.

ZÁKLADEM JSOU BOTY

Abyste si mohli jogging užít, nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Asi nejdůležitější je dobrá obuv a správný terén. Sportovní boty na jogging mají být dostatečně měkké, aby umožňovaly pružný krok, a dostatečně pevné, aby dobře zpevňovaly kotník. Čím vyšší hmotnost, tím je třeba volit elastičtější podrážku. Další důležitou vlastností je stabilizovaná pata. Ta musí tlumit nárazy a poskytovat dostatečnou ochranu a pohodlí pro Achillovu šlachu. Podrážku vybírejte podle terénu, kde budete běhat. Pokud volíte přírodní terény, musí mít podrážka výraznější vzorek. Ale s tím vším vám poradí i v prodejně sportovních potřeb.

PĚT MINUT A DOST

Jako před každým cvičením, ani tady nepodceňujte rozcvičení. Ideální je zhruba pět minut. Rozcvičením se srdce a plíce připraví na nastávající námahu, svaly mohou lépe pracovat a sníží se riziko úrazu. I po joggingu je dobré svaly protáhnout a zaměřit se na nejvíce namáhané partie -čtyřhlavý stehenní sval, lýtkové svaly, podkolenní vazy, spodní část zad a achilovku. Během joggingu neberte nikdy na lehkou váhu bolest, zadýchávání, jakýkoli nepříjemný pocit, slabost a únavu. Jakmile něco takového ucítíte, zpomalte nebo se zastavte. Nerozumné pokračování v běhu může vést k většímu vyčerpání, natažení nebo ztuhnutí svalů a poškození kloubů. Při běhání určitě neplatí, že čím více se zničíte, tím lépe pro vaše hubnutí. Při joggingu je to dokonce naopak, protože čím déle v pohybu vydržíte, tím déle zvládnete spalovat a snižovat své nechtěné tukové zásoby.

TIP! Jogging si můžete zpestřit i speciální aktivitou, kterou je tzv. aqua jogging, tedy běh ve vodě. Vaše klouby zatíží mnohem méně - voda totiž sníží vaši hmotnost o 90 %! Také zde snadněji shodíte nadbytečná kila, zbavíte se celulitidy a snížíte riziko vzniku křečových žil. Navíc musíte překonat 15x větší odpor vody, než je při joggingu odpor vzduchu, takže posilujete!


BADMINTON

(2016 kJ/1 hod.)

Badminton je atraktivní sport pro každého a v každém věku. Patří k nejstarším raketovým sportům. První doložené záznamy o tomto sportu pocházejí ze 7. století, kdy Číňané provozovali hru zvanou Di-Dschian-Dsi.

HŘIŠTĚ NEPOTŘEBUJETE

Velkou výhodou badmintonu je jeho nenáročnost na hrací prostor. Můžete ho hrát v podstatě všude - u vody, na louce, ale i v tělocvičně či fitness centru. Vhodný je pevný, neprašný či neblátivý povrch o rozměrech alespoň sedm na patnáct metrů. A při hledání správného místa myslete i na to, budete-li hrát dva, nebo se pustíte do čtyřhry. Pak se rozměry hrací plochy liší.

MÍČEK Z HUSÍHO PEŘÍ

Cílem hry je umístit míč přes síť do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl nebo se dotkl soupeře či jeho oděvu. Chybou je tedy, pokud míč spadne do sítě nebo mimo pole soupeře. Prasátka neboli situace, kdy se míček dotkne sítě a skončí na straně soupeře, jsou v badmintonu povolena, a to i při podání. Hrají se dva vítězné sety do 21 bodů. Kromě dostatečného prostoru potřebujete ještě správný míček. Ty kvalitnější jsou vyrobeny z pravého husího peří. Míčky s horšími letovými vlastnostmi, ale na druhou stranu s delší trvanlivostí, jsou plastové.

ZACÍLENO NA CELULITIDU

Badminton je jedním z nejrychlejších raketových sportů. Profesionální hráči musí mít postřeh a výbornou kondici. Během jediného zápasu často naběhají až několik kilometrů. Při hře se běhá, skáče a dělají se hluboké výpady. Možná budete překvapeni, kolik svalů při tomto sportu intenzivně zapojíte. Vytvaruje se vám každopádně zadek, stehna i lýtka. Posílíte také ramena a ruce. Během rotací a výpadů se zpevní břišní a zádové svaly. Badminton je tedy sportem vhodným pro tvarování postavy, odbourávání tuků a posílení především dolních končetin. Navíc geniálně funguje při odbourávání celulitidy.

TIP! Dávejte si pozor na riziko, které s sebou badminton přináší -jednostranné zatížení těla na straně hrající paže. Proto nezapomínejte na dostatečné protažení a kompenzační cvičení.

4.8.2009 10:35 | aktualizováno 16.12.2009 14:27 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.