FITweb

ZPĚT

Test: Věříte fitness mýtům a polopravdám?

Dokážete odlišit, co je při cvičení skutečně podstatné a co je pouhý mýtus, který koluje ve fi tness centrech? Otestujte si, kolik toho o správném pohybu víte, a pokud jste se v něčem mýlili, zjistěte, co je skutečně pravda.

JAK JSTE DOPADLI?

1b

Znáte také známé rčení, že cvičení MUSÍ bolet? I když tomu mnozí věří a řídí se podle toho, není to pravda. Cvičení by bolet nemělo, nebo alespoň ne příliš. Citlivost a napětí ve svalech, zvlášť pokud zkoušíte nový cvik, jsou zcela normální a běžné. Ale neměla by to být velká bolest, nebo dokonce svalová horečka, ta již signalizuje vážné přetrénování a je nebezpečná. Nikdy necvičte až do pocitu bolesti – rozhodně to není nutné k tomu, abyste věděli, že cvičíte. Když cvičení bolí, je to známka toho, že trénujete příliš tvrdě.

2b

Aerobní cvičení je skutečně velmi důležité, ale není samospasitelné. Vyvážený trénink by měl obsahovat také posilovací a strečinkovou složku, stejně tak jako balanční a stabilizační cvičení. Nemáte každý den dostatek času pro kompletní trénink? Nezoufejte. Mnoho aktivit v sobě zahrnuje hned několik typů cvičení. Například chůze nebo běh – zvyšují tepovou frekvenci a přitom u nich procvičujete stabilitu i sílu dolní poloviny těla.

3b

Pokud chcete pouze zpevnit postavu a lehce vyrýsovat svaly, rozhodně se nemusíte obávat, že se z vás po pár trénincích v posilovně stane kulturista. Díky genetice, hormonům a přirozené podstatě ženského těla je velmi nepravděpodobné, aby žena nabrala obrovské množství svalů při běžném posilovacím tréninku. Svalů se opravdu nebojte, naopak, čím více budete mít svalové hmoty v poměru k ostatním tělesným tkáním, tím lepší budete mít metabolismus. Profesionální kulturistky mají sestavený nejen speciální trénink, ale také stravu, která při nabírání svalů hraje mnohem důležitější roli.

4a

Pravidelné cvičení může skutečně zlepšit a prohloubit spánek. „Timing“ cvičení záleží na vás – ale pokud máte problémy s usínáním, zkuste cvičit pozdě odpoledne. Je prokázáno, že přirozený chod organismu má tendenci pět až šest hodin po cvičení přecházet ke spánku, respektive začnete být ospalí. Naopak cvičení pozdě večer může váš organismus nabudit a se spánkem budete mít pak potíže.

5b

Nemusíte se nutit ke 100% výkonu vždy, když chcete, aby cvičení bylo účinné. Ve skutečnosti se každý pohyb počítá. Zkuste se zamyslet nad tím, co vám opravdu činí radost a přitom je to spojené s pohybem. Procházky po lese? Výlety s rodinou? Dovádění v bazénu? Může to být cokoli. Hýbejte se tak často, jak to jen lze, a uvidíte, že budete fit i bez posilovny.

6b

Mnoho lidí má tendenci si po cvičení nebo sportování dopřát odměnu ve formě dobrého jídla. To je však chyba. Zvolením nesprávného jídla nebo množství může přijít veškerý užitek ze cvičení vniveč. Není vůbec výjimkou, že také sníte mnohem více, než jste spálili. Tím pádem začnete tloustnout, i když budete cvičit pět hodin denně. Místo přejídání se zaměřte na zdravou stravu a energetickou rovnováhu mezi příjmem a výdejem kalorií.

7b

Zkracovačky a další klasické cviky na břicho vám mohou pomoct zpevnit břišní svaly a zlepšit postavení celého těla. Ale svaly jsou svaly a tuk je tuk. Máte-li na bříšku faldíky, neuvidíte svaly do té doby, než se jich zbavíte. A tuk zmizí pouze při aplikování jednoduché matematiky – menší příjem kalorií než jejich výdej.

8b

Váš metabolismus je skutečně i krátce po cvičení rychlejší. Ale v tomto vyšším pásmu nezůstane příliš dlouho. Chcete-li prodloužit dobu, kdy pracuje na plné obrátky, přidejte do tréninku více posilování. Silové cvičení zvyšuje metabolismus na delší dobu, navíc si vybudujete svaly, které spalují kalorie samy o sobě.

9a

Pravidelné cvičení zvyšuje produkci endorfinů, což jsou hormony „dobré nálady“. Pohyb také dodává pozitivní energii a mnozí lidé tvrdí, že se po cvičení cítí daleko lépe, mají lepší pocit ze sebe samých i toho, jak vypadají. Toto všechno jsou aspekty, které mívají více než pozitivní efekt na váš sexuální život. Cvičení také zlepšuje prokrvení svalů, což může vést k většímu prožitku při milování.

10b

Pocení nemá s intenzitou až tak moc společného, jak by se mohlo na první pohled zdát. Čím tvrději cvičíte, tím více kalorií spálíte, ale jak moc se při tom budete potit, je závislé na mnoha dalších faktorech. Předně jsou to genetická dispozice, trénovanost, teplota prostředí, ve kterém trénujete, apod. Pocení není vůbec spolehlivým indikátorem ani toho, zda cvičíte intenzivně. Navíc vše, co vypotíte, je pouze voda a bude zpět, jakmile se opět napijete.

30.7.2009 17:00 | aktualizováno 16.12.2009 14:06 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.