FITweb

ZPĚT

7 míst pro nejlepší lyžování

Přemýšlíte, kam se vydat na lyže? Nabídka je široká, ale záleží na tom, co od lyžařského střediska očekáváte. Zda hledáte rodinný areál, nebo chcete sjezdovky pro zkušené lyžaře. Připravili jsme pro vás výběr těch s nejlepší nabídkou.

1 PRO NÁROČNÉ

Zejména náročnějším lyžařům by nemělo uniknout menší středisko Ski Sněžník u Dolní Moravy. Pochlubit se totiž může nejprudším kouskem sjezdovky. Černo-červená A je široká až 50 metrů, dlouhá skoro kilometr a v horní části patří k vůbec nejprudším v České republice. Trať má homologaci mezinárodní lyžařské federace FI S a nadchne zejména všechny vyznavače carvingového stylu. Lyžařské středisko ale nabízí téměř všechny stupně obtížnosti. Červená B sjezdovka je ideální pro začátečníky, děti a rodinné lyžování. Užít si zde můžete i večerní lyžování. Navíc díky vynikající poloze svahů se můžete kochat nádhernými výhledy na masiv Králického Sněžníku.

www.skisneznik.cz
Celodenní skipas v sezoně: 420 Kč
Sedmidenní skipas v sezoně: 2040 Kč

2 PRO NEDOČKAVCE

Chcete si lyžování užívat co nejdříve? Vyrazte do Rakouska na Stubai. V největším rakouském ledovcovém středisku sezona začíná už v říjnu. Zajezdit si můžete na pěti propojených ledovcích a celkem 110 km sjezdovek. Největší atrakcí je desetikilometrový sjezd Wilde Grub’n po vysokohorské alpské stezce z ledovce Daunferner až dolů k parkovišti. Na své si zde přijdou nejen milovníci carvingového stylu a snowboardisté, 2 ale také příznivci freeridu. Protože si Rakušané uvědomují nebezpečí lyžování ve volném terénu, pořádají zdarma lavinový kurz, kde certifikovaní horští a lyžařští průvodci učí pravidla lyžování ve volném terénu. Stubaiský ledovec byl vyhlášen nejlepším rodinným střediskem. Specialitou jsou rodinné parky BIG Family Stubai, kde se mohou přihlásit do lyžařské školy k výuce na lyžích i na snowboardu děti společně s rodiči.

www.stubai.at
Celodenní skipas v sezoně: 38 eur
Sedmidenní skipas v sezoně: 221,70 eura

3 PRO MILOVNÍKY FREERIDU

Jen pět hodin jízdy z Prahy se nachází rakouský lyžařský areál Dachstein West. Jednou z jeho výhod je především snadná dostupnost po dálnici. V rámci skipasu regionu Dachstein West můžete navštívit i středisko Krippenstein. Hlavním lákadlem toho areálu jsou freeridové terény. Dva úseky kabinky vás vyvezou do výšky 2100 m n. m. Pak si můžete vybrat, zda zvolíte 11 km dlouhý sjezd s převýšením 1500 m, nebo otestujete některou z tras volným terénem. Pokud máte v oblibě rozmanitost a na lyžích rádi cestujete po různých sjezdovkách, vyzkoušejte v rámci areálu Dachstein West střediska Gosau, Russbach, Zwieselalm a A nnaberg, která jsou vzájemně propojena vleky. Bez sundání lyží můžete jezdit na 65 km tratí, z nichž převážná část je středně náročná. Vyhovovat budou především rodinám s dětmi a začátečníkům.

www.dachstein.at
Celodenní skipas v sezoně: 35 eur
Sedmidenní skipas v sezoně: 194 eur

4 PRO MILOVNÍKY ADRENALINU

Záruku skvělého lyžování nabízí lyžařské středisko v Harrachově. Černá sjezdovka z Čertovy hory zůstává jednou z nejprudších a nejtěžších tratí v Česku. Přirovnat ji lze například ke světoznámému padáku Hahnenkamm v Kitzbühlu. Sjezdovka je tak prudká, že se dříve vůbec neupravovala. Dnes je již samozřejmě sjezdovka upravována, ale během pár hodin se na ní stejně udělají boule. Při čerstvém nebo mokrém sněhu se mohou vytvořit až metrové hrby. Lyžařský areál v Harrachově může nabídnout řadu sjezdových tratí s umělým zasněžováním s různou obtížností a dvěma pohodlnými čtyřsedačkovými lanovkami, které vedou až na vrchol Čertovy hory. Jako jediný skiareál v České republice se může pochlubit také kompletní sestavou osmi skokanských můstků. Od nejmenšího s osmimetrovým kritickým bodem pro začátečníky až po mamutí můstek K 185, umožňující lety přes 200 m, určený vrcholovým sportovcům a odvážlivcům.

www.skiregion.cz/cs/harrachov/
Celodenní skipas v sezoně: 590 Kč
Sedmidenní skipas v sezoně: 3480 Kč

5 PRO RODINY

Lyžařské středisko nadchne především méně zdatné lyžaře a rodiny s dětmi. Klenotem skiareálu je nejmodernější výukové hřiště u nás - Foxpark kapitána Lipánka využívající trendy lyžařské výuky z alpských středisek. V areálu jsou také slalomy, překážkové dráhy nebo sněhový tunel. Po vydatném hraní si pak děti mohou odpočinout ve vyhřívané herně. Skiareál nabízí i lyžařskou a snowboardovou školu, školku, půjčovnu, servis i vyhřívanou úschovnou. Sjezdovky jsou zde méně náročné, ale služby na téměř alpské úrovni. Novinkou jsou čipové skipasy, které není nutné zasunovat do turniketu, který si je přečte přímo z kapsy. U bezplatného centrálního parkoviště přímo u lanovky naleznete restaurace, aprs skibary, lyžařskou školu, půjčovnu, skiservis a další služby. V těsné blízkosti se nachází aquaworld, bobová dráha, animační programy, bowling, wellness, sportovní hala a na zamrzlé Lipenské přehradě 11 km dlouhá upravovaná bruslařská dráha. Když vás lyžování omrzí, můžete si zařídit výlet na sněžnicích do šumavského národního parku.

www.lipnoservis.cz
Celodenní skipas v sezoně: 490 Kč
Sedmidenní skipas v sezoně: 2670 Kč

6 PRO SLALOMÁŘE

Díky své nadmořské výšce, moderní lanovce, výhodné orientaci sjezdových tratí, jejich délce a systému technického sněhu se jedná o nejlepší středisko sjezdového lyžování v O rlických horách. I tento areál nabízí sjezdovky různých stupňů obtížnosti. Černá sjezdovka o délce zhruba 1000 m je určena pro zkušené, sportovní lyžaře. Tato sjezdovka je v průběhu zimy celá zasněžována umělým sněhem a má homologaci FIS pro slalom a obří slalom. Právě na této sjezdovce se jezdí mezinárodní závod žákovských kategorií ve slalomu a obřím slalomu Skiinterkriterium. Ze současné špičky u nás zde závodili například sourozenci Kosteličovi nebo Šárka Záhrobská. Středisko je vybaveno moderním odbavovacím systémem, který umožňuje zakoupení časových i bodových jízdenek. Přímo ve středisku působí lyžařská škola, kde zkušení instruktoři naučí lyžovat jak malé děti, tak i dospělé. Samozřejmostí je skiservis, půjčovna lyžařského vybavení a úschovna.

www.skiricky.cz
Celodenní skipas v sezoně: 460 Kč
Sedmidenní skipas v sezoně: 2330 Kč

7 PRO SNOWBOARDISTY

Rájem snowboardistů je skiareál Billabong Snowpark Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Je to vůbec nejstarší snowpark u nás, provozovaný už od roku 1998. Snowpark se nachází ve spodní části černé sjezdovky vedle tzv. malého hanku. Přístup do parku je jak z černé, tak i z červené sjezdovky, nejsnadnější z mezistanice dvousedačkové lanovky. Můžete tak střídat lyže i snowboard a přitom zůstávat v jednom areálu. Snowpark tvoří crossová trať a Big Air skok s odrazy dvou velikostí. Hlavní atrakcí snowparku je 100 metrů dlouhá U-rampa. Zázemí areálu a jeho velikost umožňují konání závodů českého poháru a mistrovství ČR i mezinárodních závodů s účastí jezdců z celého světa.

www.skiareal.cz
Celodenní skipas v sezoně: 700 Kč
Sedmidenní skipas v sezoně: 3500 Kč

22.1.2010 12:04 | aktualizováno 22.1.2010 12:58 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.