FITweb

ZPĚT

Indoor Rowing

Hledáte aerobní trénink, kterým byste doplnili posilování, ale aerobik vás nebaví? Už vás omrzel spinning a chcete zkusit něco nového a jiného? Rádi byste procvičili během jedné lekce celé tělo? Pak vyzkoušejte lekce skupinového veslování neboli Indoor Rowing.

Na lekci Indoor Rowing jsem šla s nadšením, ale zároveň také obavou, zda celou šedesátiminutovou lekci zvládnu. Z pár zkušeností z posilovny, kdy jsem veslařský trenažér použila pouze na rozehřátí, jsem věděla, že to není vůbec žádná legrace a rozhodně se to nedá srovnat s ostatními kardio stroji, jako je rotoped, stepper apod.

Veslařský trenažér totiž během krátké chvilky procvičí kompletně celé tělo, a to poměrně intenzivně.

Jeďte v intervalu

Můj strach, že lekci nezvládnu, byl však úplně zbytečný. Po nastavení úchytek na nohy a instruktáži, jak se na trenažéru správně sedí a drží madlo (pomyslná vesla), jsme se všichni rozjeli, respektive rozveslovali. Po úvodním zahřátí, které trvalo asi pět až deset minut, jsme si udělali strečink a protáhli jsme především ty partie, které při veslování dostávají zabrat - tzn. ruce, ramena, záda a stehna.

Teprve pak začala hlavní část tréninku. Kdo by čekal souvislé hodinové veslování, bude zklamán (běžní rekreační sportovci však spíše nadšeni) - lekce probíhá jako intervalový trénink, kdy po určitém úseku, který může trvat libovolně dlouhou dobu, nastupuje jedno- až dvouminutová pauza na vydýchání a odpočinek. Tento cyklus se opakuje prakticky až do konce hodiny.

Monitor vás řídí

Nejen lektor a hudba je při Indoor Rowing tou správnou motivací. Na každém trenažéru je totiž umístěn minimonitor, na kterém si můžete sledovat svou aktuální výkonnost, ujetou vzdálenost, čas i tzv. drag faktor. Tato hodnota je spolehlivá bez ohledu na vnější podmínky a je srovnatelná na všech trenažérech Concept2.
Obecně by se měl drag factor pohybovat v těchto limitech:

» Muži nad 75 kg: 125-140

» Ženy nad 61,5 kg: 120-135

» Muži lehká váha (pod 75 kg): 120-135

» Ženy lehká váha (pod 61,5 kg): 115-125

Stupeň zátěže se nastavuje klapkou na pravé přední části trenažéru. Výchozí stupeň zátěže pro ženy je do 3, pro muže do 4. Toto nastavení ale neurčuje intenzitu cvičení. Tu si řídí každý tím, kolik energie dá do záběru.

Spalujte i zvyšujte sílu

Jak intenzivně na veslařském trenažéru cvičit? Záleží na kondici a především účelu cvičení. Pro redukci nadváhy je třeba cvičit s nízkou intenzitou, aby nelimitovala v délce aktivity. O něco náročnější by měl být pohyb pro zdraví, a ten, kdo si chce zvyšovat výkonnost, se neobejde bez občasného cvičení okolo anaerobního prahu.

Na jedné straně spektra je dlouhé cvičení pro spalování kalorií a budování základní kondice - pro něj je vhodná intenzita, která umožňuje ještě pohodlně vést konverzaci. Druhý extrém představuje intervalový trénink pro zvýšení anaerobní výkonnosti - např. střídání minutových úseků s téměř maximální intenzitou a minutového odpočinku.

Na veslařském trenažéru si každý může v širokém rozsahu zvolit správnou intenzitu cvičení bez ohledu na nastavený stupeň zátěže. Řídí si ji průběžně každý sám tím, kolik síly dá do záběru - odpor stroje je jí přímo úměrný.

Nezničíte se

Já sama jsem byla překvapená, že celou hodinu jsem zvládla bez problémů a bez lapání po dechu po každém záběru. Tempo a intenzitu veslování si opravdu každý reguluje sám, a i když vedle sebe cvičí sportovec na vrcholové úrovni a maminka od dětí, oba stíhají a získají z lekce maximum.

Techniku při troše soustředění zvládnete za chvilku a pak se již můžete soustředit jen na pravidelné záběry. Kromě paží, u kterých se tak nějak samozřejmě předpokládá, že budou pořádně „makat“, jsem cítila, že hodně pracují i břišní svaly a pak samozřejmě také stehna.

Nejvíce se mi líbila závěrečná část lekce, kdy jsme si na monitoru trenažéru nastavili hru „rybičky“ a museli jsme veslovat v takovém tempu, aby se nám dařilo unikat dravému žraloku a zároveň pochytat menší rybky. To šlo jen při správném záběru a rychlosti. „Rybičky“ mě zaujaly natolik, že jsem skoro ani nezaznamenala konec lekce a zmeškala závěrečný strečink.

I když je Indoor Rowing intenzivním tréninkem pro celé tělo, ocenila jsem, že jsem nešla domů úplně vysílená a nepadla únavou rovnou do postele. Naopak jsem se cítila plná energie a přitom jsem měla dobrý pocit, že jsem spálila pěkných pár kalorií a procvičila svaly celého těla. Zkuste to taky!


veslování je velmi účinné cvičení při rehabilitaci po mnoha typech úrazů, např. svalů a kloubů?

Chcete se o Indoor Rowing dozvědět víc? www.indoorrowing.cz

Proč Indoor Rowing?

* Efektivní a bezpečné kondiční cvičení

* Plynulý, rytmický pohyb bez otřesů

* Hmotnost těla nese sedátko

* Procvičuje většinu svalových skupin

* Vysoký energetický výdej

* Účinný způsob redukce nadváhy

* Tělo zatěžuje rovnoměrně a symetricky

* Posiluje svalový korzet (hluboké svalstvo trupu) a také svaly podél páteře

* Intenzitu si řídí každý sám

* Odpor stroje je úměrný síle, která na něj působí

* Cvičení mů že mít aerobní i anaerobní charakter

* Pohyb je ale zároveň možné přizpůsobit případným omezením

* Skvělé rehabilitační cvičení

* Vhodné i pro lidi s některými zdravotními

* Cvičit na veslařském trenažéru je možné po hendikepy celý rok

* Doplňkový trénink pro další sporty

poděkování za umožnění focení patří sport centru Evropská www.sport centr umevropska.cz

8.3.2010 14:13 | aktualizováno 8.3.2010 14:18 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.