FITweb

ZPĚT

Cestou necestou, polem nepolem...

Cykloturistika je jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších rekreačních sportů. V poslední době, ale také způsob jak strávit aktivní dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků. K tomu, aby byly pouze a jen příjemné může nemalou měrou přispět i cyklonavigace.

Nemusíte jezdit na malotraktoru, jak se zpívá v písničce skupiny MIG 21, ale řekněme si upřímně, že občas, když se vydáme na kolech, si projedeme nejednu „necestu“ a nejedno „nepole“. Zkrátka jsme najednou někde, kde bychom opravdu neměli být, ale především tam v žádném případě být nechceme! Sebelepší kolo a cyklistická výbava vám nebudou nic platné, pokud se cíl vaší cesty bude neustále vzdalovat, anebo se k němu budete s vypětím všech sil probojovávat. Řešením jsou navigace, se kterými vždy najdete tu správnou cestu a nikdy a nikde se neztratíte!

Outdoorové navigace - široké spektrum využití

Možná se ptáte, jaký je rozdíl mezi navigací, kterou používáte v autě a mezi navigací, která vám zpříjemní výlety na kolech. Samozřejmě nejmarkantnějším rozdílem jsou nahrané mapy. Outdoorové navigace totiž obsahují kvalitní turistické mapy. Díky nim si můžete užít skvělé, zábavné i dobrodružné výlety (nejen) na kolech. Ovšem tím naprosto nejdůležitějším rozdílem je odolnost vůči zátěži. Outdoorová navigace musí zvládnout extrémní podmínky jako jsou déšť, prach, bláto, otřesy, slunce nebo silný vítr. S některými se můžete dokonce ponořit až do hloubky jednoho metru. Další nezanedbatelnou výhodou těchto přístrojů je jejich všestrannost. Můžete je totiž povětšinou využít i v autě, při turistice, včetně geocatchingu, ale také na lodi nebo na lyžích. Myslíte si, že tím výčet předností cyklonavigací končí? Omyl! Turistické navigace totiž vydrží v provozu mnohem déle (až 20 hodin), než automobilové a navíc jsou napájeny tužkovými bateriemi, takže není problém mít u sebe náhradní a v případě nutnosti je jednoduše vyměnit.

Není navigace jako navigace

Outdoorové navigace jsou pojem vskutku široký. K dostání jsou mapové a nemapové (ty jsou ale určeny opravdovým a hlavně zkušeným dobrodruhům), GPS cyklocomputery, ale také tréninkové hodinky. Samozřejmě můžete při cyklistice využít i některé automobilové navigace, ale mějte na paměti, že ty jsou určeny do interiéru auta, nikoli na outdoorové aktivity, u kterých se jen stěží vyhnete vlivům počasí, nebo zátěžovým vibracím. Turistické navigace jsou vybaveny dotykovými barevnými displeji, které jsou bez problémů čitelné i v okamžiku, kdy na ně dopadají sluneční paprsky. Ženy, které rády ušetří každou minutu, tak nemusejí zdlouhavě vyhledávat informace o trase a cíli výletu a posléze se zdržovat složitým a zdlouhavým nastavováním údajů. Vzhledem k tomu, že tato navigace umožňuje široké možnosti práce s trasou, není nic jednoduššího než si výlet s dětmi, přítelem nebo kamarádkami zpestřit návštěvou památek čí příjemné restaurace.
Mezi ženami je velmi oblíbená Dakota 10 PRO, Mio Moov 360, Holux GPS sport425 neo Polar CS 100.

Aby byla na kolech pohoda

Každý kdo rád putuje českou krajinou na kolech, ví, jak nepříjemné jsou okamžiky, kdy tak zcela netušíte, kde se právě nacházíte a kam byste měli směřovat. Ke slovu přichází hledání v mapách, které několikrát otočíte, abyste ve finále „tak zhruba“ odhadli kudy máte jet. Po další půl hodince přichází pocit zoufalství. TEN, jenž dle mapy naviguje, začne být jemně řečeno podrážděný, čímž začne štvát i ostatní zúčastněné, kteří „přece za nic nemohou“ a „vždyť oni jen jedou podle toho, jak ON naviguje!“ a k hádce není daleko. Vyhnout se těmto nepříjemnostem vám pomůže právě některá z cyklonavigací. Musí však být vybavena kvalitní mapou. Disponuje digitální mapou České republiky TOPO Czech PRO, ale navíc má, jako jedna z mála, předehranou i základní světovou mapu s vystínovanými vrstevnicemi. Pokud by vám to nestačilo, lze další mapy jednoduše přidat do vnitřní paměti přístroje. Pro orientaci v terénu je důležitý i vysoce citlivý GPS přijímač, který rychle a přesně určí vaši polohu, a to i v hustém lese, v údolí, nebo mezi vysokými budovami! Můžete tedy jet cestou necestou, polem nepolem, ulicemi neulicemi, ale s cyklonavigací vždy dojedete do vámi vybraného cíle a navíc si maximálně užijte trasy svých výletů.

2.4.2011 11:00 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.