FITweb

ZPĚT

Efektivní trénink na dálku

Atletka Jana má jeden velký sen. Chtěla by běhat maraton. A nejen to, chtěla by jej zaběhnout i v dobrém a poté v ještě lepším čase a možná jednou vystoupat i na stupínky vítězů. I když Janě nechybí píle a odhodlání, uvědomila si, že pouze to ke splnění jejího snu nestačí a že potřebuje někoho, kdo by jí na cestě za úspěchem pomáhal. Dřív trénovala s otcem, který je ale časově velmi vytížení, a tak má nyní nového trenéra. Žije v americké Atlantě.

Trenér za oceánem

Pokud jste si mysleli, že se Jana přestěhovala z Prahy za svým trenérem, respektive snem, do Ameriky, mýlíte se. Bývalý vrcholový sportovec John Parish, který je rodinným přítelem a v současné době hlavně trenérem mladých běžeckých talentů, se s Janou viděl pouze dvakrát v životě. Přesto se za rok jejich spolupráce „na dálku“ zlepšila Janina technika běhu, výkonnost i čas. „Když táta přišel s nápadem, že by mě mohl trénovat John, myslela jsem si chvíli, že se zbláznil. Studuji na sportovním gymnáziu a maturovat budu až za rok, takže odcestovat nepřipadlo v úvahu. Nehledě k tomu, že bych asi nedokázala déle žít bez mamky a táty,“ vzpomíná Jana.

Efektivní trénink na dálku? Žádný problém!

Jenže její tatínek se nejenže nezbláznil, ale s Johnem Parishem vymysleli, jak jeho dceru efektivně trénovat a udělovat jí cenné rady zkušeného atleta a trenéra, který je od ní stovky kilometrů daleko. A o co tedy jde? Možná se budete divit, ale o hodinky. Ano, je to tak, obyčejné, tedy spíše neobyčejné tréninkové hodinky. „S nápadem přišel John, protože už dlouho tréninkové hodinky využívá při práci se svými svěřenci, kteří jsou, stejně jako já, daleko a nemůžou si dovolit s ním trénovat osobně. Samozřejmě jsem se už předtím setkala se sporttestry, ale tyhle hodinky mě fakt nadchly! Jediné, čeho jsem se opravdu bála bylo, jestli zvládnu celý ten systém. Jejich ovládání je ale naštěstí velmi jednoduché. Mají opravdu přehledné menu s nastavením funkcí, což jsem ocenila, protože nejsem zrovna technický typ,“ svěřuje se se smíchem mladá běžkyně.

Malé, ale zázračné hodinky

Možná si teď řeknete: „no a“? Hodinky, které měří tempo, rychlost, zdolanou vzdálenost, čas, srdeční tep, to není nic nového! Jenže tyhle hodinky mají přece jenom něco, lépe řečeno hodně navíc. Když Jana vyběhne na trať změří jí tyto hodinky díky vysoce citlivému GPS chipu nejen všechny výše popsané údaje, ale do své paměti ukládají také informace o proběhnuté trase, a to včetně nadmořské výšky. Po připojení k počítači se tyto údaje přenesou z hodinek do tréninkového deníku. Všechna tato data měří sporttester sám, Jana nemusí být ověšena žádnými dalšími senzory na nohou, takže se jí běhá volněji a pohodlněji. Mezi sportovci je velmi oblíbený Forerunner 110 HR, Beurer PM 62, Polar RS 100, Suunto Tic Black Pattern.

Tréninkový server – další bonus

Revoluční je systém, tedy server, který ve spojení s hodinkami umožňuje zázračné trénování i přes velkou louži. „Když doběhnu, sednu doma k počítači, jednoduše připojím hodinky díky USB k počítači a všechna data se přenesou do mého tréninkového deníku. S Johnem jsme zvolili ke komunikaci tréninkový server. Tam jsem si vytvořila svůj osobní účet, do kterého nahrávám data z hodinek. Skvělé je, že se k mému tréninkovému deníku dostanu já i John kdykoli a odkudkoliv,“ vyzdvihuje výhody připojení k serveru nadějná běžkyně.

Vyhodnocování dat

Na tréninkovém serveru si Jana vede nejen deník, ale s Johnem hledají i tipy na zajímavé tréninky a trasy, které vytvořili ostatní uživatelé. „Co je ale pro mě maximálně neocenitelné je fakt, že poté, co data z běhu nahraji na server John k nim má ihned přístup a může je vyhodnotit. Pak se spojíme přes skype a může mi říkat, kde jsem udělala chybu, kde mám přidat, kde naopak ubrat a stanoví mi úkoly na další trénink. Takhle si představuji opravdovou interaktivitu!,“ říká Jana. Navíc mají s trenérem možnost vytvářet statistiky Janiných výkonů, takže mají naprosto přesný a spolehlivý přehled o tom, jak se její výkonnost zlepšuje. „Z čeho jsem ale naprosto nadšená je to, že když se s Johnem spojíme, můžeme sledovat zobrazení průběhu tréninku i nad mapou Google! Takže John přesně vidí, kudy jsem běžela, ve kterých místech jsem měla potíže, kde jsem naopak neměla žádný problém s tratí.“

Splní se Janě sen?

„Myslím, že určitě. Věřím sobě i Johnovi, že to dokážeme. Letos jsem si zaběhla na Prague International Marathonu půlmaraton a musím říct, že ve velmi slušném čase. Od té doby, co mě má John „pod dohledem“ se mi výrazně zlepšila výdrž, technika, ale také časy. Jsem s Johnem hrozně moc spokojená a jsem šťastná, že žiju v době, kdy už není problém trénovat s těmi nejlepšími, aniž bych musela opustit svoje rodiče, přátele a školu a přesto můžu mít výsledky,“ říká sympatická Jana, o které určitě v budoucnosti ještě uslyšíme.

9.4.2011 11:00 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.