FITweb

ZPĚT

Dae Men: Díky tréninkům neztloustneme

Silová akrobacie vypadá na první pohled jednoduše, skrývá se za ní ale spousta dřiny. Své o tom vědí Dae Men, výherci soutěže Česko Slovensko má talent.

Brzy se rozjede druhá řada dílů televizní soutěže, do které před rokem přihlásil Zdeňka Moravce a Petra Horníčka, neboli duo Dae Men, jejich kamarád. „Cílem bylo ukázat silovou akrobacii a gymnastiku veřejnosti, což se nám aspoň trošku povedlo,“ říkají shodně. Potvrzuje to i počet vystoupení. Přes léto jich sice trochu ubylo, lenošení si však moc neužili. „Díky výhře jsme měli možnost vystoupit v Las Vegas. Po návratu jsme zkoušeli šest dní v týdnu od rána do večera muzikál Quasimodo, ve kterém se objevíme nejen v roli účinkujících, ale podílíme se také na choreografii,“ vysvětluje Petr.

Kdy říkají dost?

Protože je ale jejich show fyzicky velmi náročná, domluvili se na horní hranici vystoupení za měsíc: „Jakmile jich je dvacet, další odmítáme. Bylo by to už nebezpečné kvůli zranění. Nejde totiž jen o čas strávený na pódiu, ale i o počet hodin v tělocvičně.“ Navzdory rizikům si však vystačí pouze s klasickým úrazovým pojištěním. Příliš neřeší ani svůj jídelníček: „Vzhledem k tomu, kolik máme pohybu, si váhu moc hlídat nemusíme. Při našich trénincích se ani moc přibrat nedá,“ přiznává se smíchem Zdeněk, který si rád dopřeje maso. Petr si zase nejvíc pochutná na hovězím, kuřecím masu, rybách nebo italské kuchyni.

Proč cíleně hladoví?

Před vystoupením si však jakékoli jídlo zakazují. „Snažíme se před ním hodinu až dvě nic nejíst, aby se nám necvičilo příliš těžko. Podobně je tomu i před tréninkem. Když jsme ale čtyři hodiny v kuse v tělocvičně, musíme se něčím malým posilnit. To pak přijdou na řadu banány a müsli tyčinky,“ prozrazuje Petr. Ačkoli spolu tráví už čtyři roky několik hodin denně, ponorková nemoc je zatím nezastihla. Možná je to i díky rozhodnutí nevěnovat se sportu na plný úvazek: „Naše představy se díky výhře v soutěži splnily. Stále nás ale živí to, co jsme vystudovali. Petr má firmu s oblečením a já pracuji v automobilovém průmyslu,“ dodává Zdeněk Moravec.


Otázky na tělo

Měli jste někdy mindrák z toho, jak vypadáte?

Z: Já ho mám pořád. Trpím pocitem, že jsem zbytečně slabý, a tak poctivě posiluji.

P: Jediný můj mindrák byla v dětství uzená polévka s kroupami.

Na co si troufnete, když se dostanete do kuchyně?

Vaříme výborně a moc rádi. Zrovna ale hledáme někoho, kdo by vařil za nás. (smích)

Jaký typ ženské postavy se vám líbí?

Z: Sportovní děvčata se subtilnější postavou.

P: Já dávám přednost holkám s taneční postavou.

Jakou známku jste dostávali z tělocviku?

Z: Měl jsem vždycky samé jedničky. Už odmala jsem závodně trénoval. Začínal jsem s plaváním, pak přišla atletika a lyžování. Ke gymnastice jsem se dostal až na konci gymnázia.

P: Za jedna! V mládí jsem sportoval, co to šlo – tenis, fotbal, běh na lyžích…

Kterému sportu se vyhýbáte?

Z: Fotbal, hokej a míčové hry.

P: Šachy.

Jak si nejlépe odpočinete po tréninku?

Zajdeme do sauny nebo na masáž. V poslední době ale není na odpočinek moc času.

Dáváte si pozor na to, kolik toho sníte?

Vzájemně si počítáme kalorie, jen když se na tréninku nemůžeme uzvednout.

P: Zdendovi jsem poslední dobou zakázal po obědě zákusky.

Z: Já na to moc nedbám a jím je potají. (Jen doufám, že si Petr tenhle článek nepřečte.)


Jméno: Zdeněk Moravec Věk: 26 let Výška: 170 cm Záliba: freediving neboli potápění bez přístroje

Jméno: Petr Horníček Věk: 34 let Výška: 180 cm Záliba: herectví

Tip Dae Men Láká vás silová akrobacie? „Výhodou je, když začnete trénovat v mládí, není to však podmínka. Určitě se vyplatí mít gymnastickou průpravu. Ze všeho nejdůležitější je trénovat zpevnění těla a stojky, a to všechno pravidelně alespoň pětkrát týdně. Gymnastika je nevděčná v tom, že některé triky tělo zapomíná. Stačí vynechat jen víkend a je to pryč. Navíc u některých triků vám bude trvat i rok, než se je naučíte. Rozhodně se ale nevzdávejte!“

12.9.2011 8:00 | IVETA VAŘEČKOVÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.