FITweb

ZPĚT

UČTE se vnímat a poznávat své TĚLO

V 1. dílu nového seriálu, který jsme pro vás připravili s trenérkou Zuzanou Bičíkovou, vás naučíme, jaký pohyb by neměl ve vašem životě chybět a jak správně držet tělo.

Harmonizace těla a duše je to, po čem v současné uspěchané době všichni touží. A tak konečně přestáváme být pasivní, svůj život začínáme brát aktivně do svých rukou a stáváme se odpovědnějšími sami za sebe. Vnímáme mnohem více to, jak vypadáme a jak se cítíme, a kvůli tomu chceme znát a chápat své tělo více do hloubky. Dalo by se říci, že lidé přestávají věřit klamným informacím v reklamě a sami se vzdělávají a snaží přijít na to, co je pro ně nejlepší. Zajímáme se o to, co jíme, protože potrava je pro tělo palivem, o pohyb, který je základním projevem života, o psychiku, která nám dělá svět takovým, jaký jej vidíme. Stěžejní myšlenka tohoto jedenáctidílného seriálu je učit vás vnímat a poznávat své tělo jako fungující harmonický celek, který se projevuje pohybem. Podíváme se na pohyb a cvičení i z trochu jiného úhlu a nakoukneme pod povrch lidského těla z hlediska anatomie a fyziologie. Budeme cvičit a postupovat pomalu od základu, od jednoduchého ke složitému, a zároveň pochopíme, proč a jak je pro nás daný pohyb důležitý. Na počátku se budeme učit ty nejzákladnější věci, které se mohou zdát nepodstatné, jako je dýchání, aktivace pánevního dna, správný postoj, držení těla aj., ale právě tyto maličkosti ve finále tvoří obrovský základ pro naše tělo, a pokud je máme špatně zažité, naše tělo nefunguje tak, jak má.

Jaké druhy pohybu by tedy měly být v životě každého člověka a proč?

K tomu, abychom se sebou začali něco dělat, nás většinou dožene náš fyzický vzhled či stav. Potřebuju zhubnout, chci se líbit, uběhnout půlmaraton, a dalšípodněty, jež nás přinutí k pohybu. Nesmíme však zapomenout na to, že to, jak vypadáme navenek, je zrcadlem našeho vnitřního já. Nestačí tedy jenom jít za vidinou „perfektní postavy“, je třeba pečovat i o rozvoj ducha. Proto bychom měli kombinovat čtyři typy aktivit, kdy každá v nás rozvíjí něco jiného.

1. KLIDNÝ POHYB,

jako je jóga, pilates, tai-či, balantes, který člověka zklidní, naučí vnímat své tělo, dá mu flexibilitu, pružnost a navodí správné držení těla.

2. AEROBNÍ AKTIVITY,

kterými budeme nejen zvyšovat kondici a odbourávat tuk, ale hlavně trénovat a zlepšovat funkci životně důležitých orgánů, jako jsou srdce a plíce.

3. POSILOVACÍ CVIČENÍ,

při kterém budeme budovat svalovou hmotu, tvarovat a zpevňovat postavu.

4. POHYB PRO RADOST,

pro něco, co vás opravdu baví a u čeho se absolutně odreagujete a prožijete pocity štěstí – každý může mít tento prožitek po jiném sportu, u někoho to jsou raketové či sportovní míčové hry, tanec, spinning, bojové sporty… Prostě a jednoduše to pro vás musí být radost.

U zdravého člověka by bylo optimální utvořit si takový tréninkový plán, ve kterém se všechny tyto prvky propojí. Reálně by to znamenalo 4x týdně pohyb. Zkuste si utvořit pravidelný týdenní rozvrh, ve kterém budou všechny tyto čtyři druhy pohybu obsaženy. Sami potom nejlépe poznáte, co vašemu tělu nejvíce prospívá a tomu se nadále více věnujte.

Díl první – SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA

Správné držení těla začíná od postavení chodidel, kotníků, kolenou, kyčlí, pokračuje přes správné zakřivení páteře a optimální pozici lopatek a ramenou až po temeno hlavy. Naše tělo pracuje jako celek a nepříznivé postavení jedné části těla ovlivňuje části další, proto bychom tomu měli věnovat vetší pozornost. Navíc postoj těla je i naší neverbální řečí a na zakládě našeho držení těla se dá i ledasco odhalit a ovlivňovat jak z hlediska funkčnosti organismu, tak z hlediska psychiky. Začneme od základu a od „našich kořenů“, kterými jsou chodidla. Podle toho, jak našlapujeme a jak chodidlo používáme, se nám na něm postupem času vytvářejí různé otlaky a nerovnosti či se propadá nožní klenba, která vetšinou nefunguje tak, jak by měla. Na chodidlech začínají i končí svalové retězce, vedoucí skrze celé tělo, proto jsou jejich správné postavení a funkce velmi duležité. Správnou aktivací a nastavením chodidel dokážeme v lidském těle ovlivnit řadu na sebe navazujících procesů. Pokud nebude fungovat chodidlo, nemusí fungovat ani jiná část těla, kterou vnímáme jako problematickou.

1. Tříbodová opora chodidla! Při každém kroku, našlápnutí či normálním stoji na místě je vždy důležité používat tříbodovou oporu chodidla. Vnímáme bod pod patou, malíkem a palcem. Pokud bychom tyto tři body spojili, vytvoří nám jakýsi nosný trojúhelník. Častokrát jeden z těchto bodů při chůzi či stoji vynecháváme nebo jej zatežujeme více či méňe a tím dáváme vzniknout dalším svalovým dysbalancím, které se potom mohou promítnout do dalších zdravotních problémů, například s kyčlemi, koleny, zády apod.

2. Cvičení na aktivní nožní klenbu a zapojení svalových řetězců, začínajících na plosce chodidla. Stoupněte si na šířku pánve, malíkové strany jsou vodorovně (jako kolejnice). Vnímáme tříbodovou oporu chodidel a nadzvedneme a roztáhneme prsty na nohou co nejvíce od sebe. Potom postupně od malíčku pokládáme prstíky jeden po druhém na zem jako vějíř. Vnímáme kontakt s podložkou, můžeme si představit, že skrz naše chodidla prorůstají kořeny do země – v této pozici setrvejte několik minut.

SPRÁVNÝ POSTOJ

Při stoji, chůzi i cvičení si hlídejte vždy pět bodů:

1. chodidla a kotníky

2. kolena

3. pánev a bederní oblast zad

4. ramena a lopatky

5. hlavu

Hlava

Jste vytaženi z páteře až do temene hlavy, pocit dlouhé šíje – brada je mírně zasunutá zpět – pocit dvojité brady – pohled očí stále vpřed aneb NA ZEMI NIC NENAJDU.

Ramena a lopatky

Ramena a lopatky jsou roztažené do strany – pocit otevřené hrudi, ramena co nejdál od uší, což vyvolává pocit dlouhé šíje. Zároveň jsou mírně stažené dozadu a směrem dolů, ale POZOR, NEPROHÝBEJTE SE V BEDRECH!

Pánev a bederní oblast zad

Přirozená pozice NEPODSAZOVAT a ani se NEPROHÝBAT v bedrech! Hýždě jsou mírně zatnuté. Pocitově se zkuste vytáhnout z křížové kosti po páteři až do temene hlavy.

Kolena

Jsou stabilizovaná a drží pozici přímo nad kotníky, pozor na postavení kolenou do X a O! Špatné postavení kolenou do X je často vidět u lidí s nadváhou, kteří mívají zborcenou či nefunkční nožní klenbu a nezapojují při chůzi malíkovou stranu chodidla, tudíž svalové řetězce nefungují a nedrží kolena ve správné pozici – jsou tedy vtočené dovnitř. Uvědomnění si správné aktivace klenby (obrázek 1 a 2) a zaměření se na zatížení vnějších malíkových hran může pomoci přetvořit chybné postavení kolenou.

Chodidla a kotníky

Postavení na šířku pánve, chodidla jsou vodorovně jako kolejnice, tříbodová opora chodidla: PATA –MALÍK – PAL EC, aktivní klenba! Váha je rovnoměrně rozložená na celé chodidlo. Kotník je zpevněný.

Nejčastější por uchy a vadné držení těla

1. Správná pozice páteře – dvouesovité zakřivení páteře.

2. Zvýšená hrudní kyfóza – tzv. kulatá záda a vyklenutí hrudní páteře, typické pro sedavé zaměstnání.

3. Zvýšená bederní lordóza – nadměrné prohnutí v oblasti bederní páteře, které je důsledkem ochablých břišních svalů a zkrácených a tuhých svalů zádových.

4. Plochá záda – zploštění zakřivení páteře.

5. Skolióza páteře – vychýlení páteře do strany, může být buď vrozená, nebo získaná.

16.1.2012 10:25 | Petra Lamschová a Zuzana Bičíková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.