FITweb

ZPĚT

Fitness poradna

Nevíte, jak se donutit k pohybu? Je lepší cvičit ráno nebo večer? A jaké cviky jsou dobré na klouby? Na všechny otázky jsme se zeptali odborníka za vás.

Motivace k pohybu

Jak se mám donutit cvičit? Jsem děsně líná a do pohybu se mi příliš nechce.

Marie

Zuzana Bičíková říká: Pokud se vám cvičit nechce a jste líná, zřejmě vám chybí motivace. Pravděpodobně nemáte cíl, ke kterému byste směřovala. A co víc, tento cíl by pro vás měl být alespoň na určitou dobu prioritou, minimálně v čase, než si tělo na pohyb zvykne.

Zkuste se zaměřit na následující:

1. impulz a chuť začít musí přijít od vás, pokud vás do toho bude někdo tlačit, není to ten správný krok

2. vytyčte si krátkodobé a dlouhodobé cíle cvičení

3. motivujte se, stanovte si nějakou odměnu za dosažení i těch krátkodobých cílů

4. pište si tréninkový deník nebo aspoň záznamy do kalendáře, co jste pro sebe dnes udělala

5. cvičte v nejlepším případě s trenérem nebo ve dvojici či skupině, když na vás někdo čeká, jen tak lehce trénink nezrušíte

6. spojte příjemné s užitečným = cvičení a relaxace (sauna, vířivka, masáž) může pro vás být i forma odměny za dobře odvedený trénink

Na dobrou noc

Poraďte mi prosím, je lepší cvičit ráno, nebo večer?

Alžběta

Zuzana Bičíková říká:Zkuste vybrat denní dobu tréninku podle druhu cvičení, na které se v daný den chystáte. Ranní cvičení má výhodu v tom, že je to výborný start do dne a během následujících hodin potom máte větší množství energie, a dokonce se někde uvádí, že i optimismu. Naopak večer by se organismus měl spíše zklidňovat, kdežto dynamickým cvičením se tělo nabudí, a tak se někdy stává, že ti, kteří chodí cvičit hodně pozdě a volí dynamické formy cvičení, mají mnohdy problémy s usínáním. Pokud je pro vás přesto večerní cvičení z nějakého důvodu příjemnější, zvolte spíše cvičení mírné intenzity či pomalejší formy – dobrá je jóga, pilates, lehké kardio.
Těmito druhy cvičení si odpočinete, budete relaxovat.

Cviky na klouby

Mám problémy s kolenem, co mohu dělat, abych si cvičením neublížila? A jaké cvičení je pro mě vhodné?

Lucie

Zuzana Bičíková říká: V prvé řadě doporučuji vyhledat fyzioterapeuta či ortopeda, který by vám měl stanovit diagnózu a na základě toho stanovit cviky, které pro vás budou prospěšné. Všeobecně platí nějaké zásady, které vám mohou být nápomocné. Vyvarujte se pohybům a sportům, kde jsou prudké změny směru a kde nemáte pohyb pod kontrolou, také nedoporučuji sporty, kde jsou velké nárazy a otřesy, při všech těchto pohybech kolenní kloub trpí a vazy kolem kolene nezvládají udržet jeho správnou polohu. Naopak zkuste se zaměřit na cvičení podporující správné držení těla a stabilizační cviky, které navodí optimální pozici kolene. Bez omezení můžete posilovat core. Z aerobních aktivit zapojte rotoped, nejděte však přes bolest.

ZUZANA BIČÍKOVÁ, trenérka Power Plate, www.holmesplace.cz, www.powerplate.cz

Nevíte si rady s cvičením, pohybem či správnou tepovou frekvencí? Zeptáme se za vás. Pište na: dieta@mf.cz

31.1.2012 9:21 | Jana Vašáková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. .Lelinka.

  .Lelinka. hmmm cvičít ráno ... tak to abych vstávala už tak ve tři ráno :-D

  Úterý 10:04

 2. Paprička

  Paprička ráno je lepší než večer:) i když večer si u telky dávám pravidelně 150 sedů lehů :D

  Pátek 09:58

 3. vlaspa

  vlaspa Ráno vstávám ve 4 do práce kde musím být už ve čtvrt na 5, takže bych musela vstávat už ve 3!!!

  Pátek 20:23

 4. tegina

  tegina Holky, jsou víkendy...já ráno cvičit miluji, jsem nabuzená celý den:), zkuste to.Večer není špatný, ale to mi vyhovuje čas tak kolem 17.00 hodiny , třeba na osmou se mi opravdu už moc nechce :'(

  Neděle 12:40

 5. bozska-mrcha

  bozska-mrcha 3xtýdnějá cvičím po ránu nebo k večeru ,hodně záleží jak jsem na tom s časem . Jinak denně cca 3km cíléné chůze

  Úterý 09:08

 6. barbucha73

  barbucha73 Já to mám nejraději taky ráno,ale to se mi daří jen o víkendu. Je to určitě lepší a nakopne mě to na celý den ;-)

  Čtvrtek 15:06

 7. Tina Bobby

  Tina Bobby Já cvičím spíš večer, protože sem líná, ale nakonec to jde. ;-)

  Pátek 23:34

 8. zuzana.kaniakova

  zuzana.kaniakova Taky cvičím až večer, a to si dám dvouhodinovou siestu a je mi skvěle :-)

  Pondělí 16:14

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.