FITweb

ZPĚT

ZAŽIJTE dobrodružství!

Nepatříte mezi nadšené lyžaře a na výlety do teplých krajin nemáte dostatek úspor? Pak ani pro vás není zima ztracená. Můžete totiž poznat kouzlo hry zvané geocaching.

Kdo z nás alespoň jednou nepřemýšlel o tom, že by chtěl najít ztracený poklad? Pak by na něj čekalo bohatství, sláva a slastný život. Jenže… je to vůbec reálné? Svůj sen si můžete alespoň trochu splnit, i když asi nenajdete zlaté pruty, peníze ani dědictví templářských rytířů. Zato se u hledání pokladů 21. století pobavíte, spálíte kalorie, strávíte čas s rodinou a poznáte krásná místa. Název geocaching se skládá z předpony geo – činnost související se Zemí a slova cache – skrýš.

HRA, KTERÁ SPOJUJE

Geocaching je celosvětová hra, do které se může zapojit opravdu každý. V současnosti najdete po celém světě už 1,6 milionu pokladů, jen u nás jich je přes 27 tisíc a každým dnem další přibývají. Celkem ji hraje neuvěřitelných 5 milionů lidí. Lovit můžete o samotě, vytvořit aktivní tým a sbírat hodně bodů nebo jen tak vyrážet s celou rodinou na výlety a poznávat skrytá zákoutí. Často se do hledání zapojují i děti, pro které je hra velkým lákadlem. A co může být pro rodiče lepší než dítko, které vyskočí od počítače, teple se oblékne a s nadšením pobíhá po lese a hledá malou krabičku, ze které si může vzít třeba hračku z Kinder vajíčka? Díky hře můžete vy i vaše ratolest poznat české hrady a zámky a nakonec se všichni unavíte tak, že po nalezení pokladu budete mít to nejhodnější „spící“ dítě na světě. Také se konečně budete moci zbavit všech těch maličkostí, které dítě nasbírá. Vkládání vlastních „pokladů“ do skrýše je totiž ohromná zábava. Efekt je tedy i výchovný. Navíc je to vhodná hra i po páry. Blíží se svátek zamilovaných, tak co jej oslavit netradičně, právě hledáním pokladů a objevením nových romantických míst. Nebo objevením zásnubního prstýnku právě v tajemné krabičce?

SMYSL V MALÉ KRABIČCE

Ve většině případů se schovaná krabička nachází na místě, které je něčím významné nebo zajímavé. Keška je pak třešničkou na dortu. Proto ji rozhodně můžete očekávat na turistických místech, pamětihodnostech, v přírodních rezervacích, přehradách… téměř všude, kam vaše kroky povedou, bude alespoň jedna krabička schovaná. Často se nás, kačerů, lidi ptají, proč se honíme za krabičkou s notýskem, brodíme se řekami, lezeme do kopců, zapadáme do sněhu a mrzneme, prodíráme se roštím, mokneme či padáme do bahna a vytahujeme si klíšťata? Je to pro nás zábava, pokoření výzvy, dětská radost z nalezení něčeho skrytého a odhalení tajemství. Navíc hry se hodí pro celou rodinu, protože obyčejné vycházky najednou dostávají smysl, mají konkrétní cíl a lenost vás tak nemá šanci přemoci. V dnešní uspěchané době je to také možnost, jak relaxovat a zároveň zařadit do svého života nenásilně přirozenou formu pohybu.

AKČNÍ POHODA

Při geocachingu zažijete opravdová dobrodružství, zažijete situace, o kterých si budete ještě dlouho se smíchem vyprávět, a poznáte úplně nové lidi či dokonce země. Hra je u nás velmi rozšířená, a proto není výjimkou, když u pokladu potkáte další, kteří jí naprosto podlehli. Pánové se navíc budou chtít předvádět a předhánět, stačí pár kešek a uvidíte tu touhu mít jich 10, 100 a nejlépe tisíc. Do hry vstupují také souboje o nalezení pokladu jako první a v neposlední řadě budete po chvíli chtít zakládat také vlastní schránky, které budou zábavné, příjemné, jednoduché, nebo naopak velmi obtížné.

SLOŽITÉ I ZÁBAVNÉ

Zdá se vám to příliš jednoduché a myslíte, že tomu chybí adrenalin? Pak i pro vás máme alternativu. Kešek je několik druhů a vybírat můžete také z obtížnosti. Pro některé se třeba musíte potopit, kvůli jiným doplavat doprostřed Labe či přeručkovat most a použít horolezecké náčiní, další se zase schovávají v korunách stromů. Existují také poklady s několika zastávkami, tzv. multicache, nebo mystery cache, kdy musíte vyřešit třeba logický příklad, hlavolam, křížovku nebo najít řešení hádanky, abyste se dostali k finálním souřadnicím. Pobavit se můžete na pořádaných eventech (pozn. red.: událost), kde se setkávají kačeři s ostatními, někteří vyrážejí každý rok třeba na Sněžku, objevovat pražskou potrubní poštu, další skupina pořádá nohejbalové turnaje. Veškeré informace najdete na webových stránkách zmíněných v boxu. Jedno vám ale zaručit můžeme… Ať je zima, nebo léto, s geocachingem se nudit nebudete.

SLOVNÍČEK POJMŮ

Keš, keška, cache: krabička různých velikostí, která skrývá „poklad“, hlavně logbook, propisku a směnitelné předměty

Kačer: člověk, který loví kešky

Mudla: člověk, který o hře geocaching nic netuší Hint: nápověda, podle které můžete snadněji odlovit kešku

Log, zalogovat se: každý kačer, který kešku uloví, musí zapsat svou přezdívku do logbooku uloženého ve schránce a také na internetovém prolu samotné kešky

Logbook: sešit, do něhož se zapisují nálezy

Travelbug: poznáte jej podle štítku, který je připevněn k libovolnému předmětu, nesmíte si ho ponechat, jde jen o přesunutí TB do jiné schránky

Geocoin: kovová mince či jiný zajímavý předmět, který je také určen k cestování po celém světě, nesmíte si ho ponechat Kde najdete informace

Kde najdete informace

www.geocaching.cz – české stránky, na kterých najdete veškeré důležité informace týkající se lovení pokladů

www.geocaching.com – pokud se vám hra zalíbí, na těchto webových stránkách si velmi jednoduše vytvoříte vlastní profil, vyhledáte si informace o všech pokladech, nápovědu, souřadnice a také zde budete zapisovat, kterou keš jste již odlovili

www.poklady.com , www.wiki.geocaching.cz

Tip Diety

GPS, nebo mapa?

Téměř povinnou výbavou u geocachingu je GPS navigace. Keška je totiž vyhledávaná podle souřadnic uložených na internetu. Chytré telefony navíc mají aplikace Handy Geocaching, díky kterým poklad najdete také. Ale pozor! Nutně techniku nepotřebujete. Hledat můžete i pomocí map, je to sice těžší, ale z nálezu budete mít třeba větší radost.

7.3.2012 9:37 | JANA ŠIMOŇÁKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.