FITweb

ZPĚT

Zpevněte své břicho za 16 minut cvičení doma!

Mít ploché a pěkné břicho stojí značné úsilí. Rád bych Vám touto cestou ve Vašem snažení pomohl a tak jsem se zde zaměřil na posilování břišních svalů. Rozebereme zde správnou tecniku cvičení, kontrolu dechu a na závěr Vám také napovíme jaké cviky provádět pro aktivaci různých částí břišního svalstva.

Tento článek se vztahuje k 16 minutovému instruktážnímu videu na cvičení břišních svalů pod názvem 2. Fitness video-trenink. Ve videu jsou jednotlivé cviky poskládány tak, abyste břišní svaltvo procvičili komplexně a efektivně. Také si můžete zvolit různout obtížnost každého cviku. Toto celé video můžete po registraci zdarma zhlédnout na www.fitness-trenink-doma.cz - registrace.

Ukázka z 2. Fitness video-treninku (Posilování břišních svalů)

Technika posilování břišních svalů

1) Správná základní poloha

Před zahájením každého cviku je zapotřebí zaujmout správnou základní polohu cviku. Při tréninku břicha to znamená pohlídat si následující segmenty a držet je v této poloze po celou dobu cvičení - brada svírá s krkem pravý úhel, hlava je v prodloužení páteře, ramena jsou stažena směrem k hýždím, pánev je v podsazení. Doporučuji, abyste cvičení prováděli před zrcadlem a mohli správnou polohu kdykoli sami zkontrolovat.

2) Kontrola dechu

Dalším důležitým prvkem při cvičení břišních svalů je kontrola dechu. Břišní svaly jsou pomocným výdechovým svalstvem. Aby při cvičení docházelo k jejich aktivaci v plném rozsahu, je důležité při zkracování břišních svalů vydechovat. Naopak nádech by měl probíhat při prodlužování břišního svalstva. Snažte se při cvičení nádech směřovat do spodní části břicha, abyste pozitivně ovlivňovali funkci vnitřních orgánů.

3) Aktivace různých vrstev břišních svalů

Abyste mohli břišní svaly efektivně zpevnit, je potřeba vědět jaké vrstvy břišních svalů se do pohybu zapojují. Břicho pracuje vždy jako celek, ale v závislosti na pohybu končetin a trupu se mění míra aktivace jednotlivých svalových vláken. V instruktážním videu naleznete níže uvedené příklady cviků, a také další varianty cvičení na danou oblast.

Svalové vrstvy břicha si můžeme dle funkce rozdělit následovně:

a) Přímé břišní svalstvo - horní část

Aktivujete při pohybu trupu směrem k bokům v přímé rovině.
Příklad cviku: leh na záda - dolní končetiny kolmo a provádíme dotyk dlaní za nohami.

b) Šikmé břišní svaltvo - horní část

Aktivujete při pohybu ramene směrem k protilehlému boku.
Příklad cviku: sed - rotace trupu do stran.

c) Přímé břišní svalstvo - spodní část

Aktivujete při pohybu boků směrem k hrudníku v přímé rovině.
Příklad cviku: leh na záda - trčení dolních končetin kolmo k podložce.

d) Šikmé břišní svalstvo - spodní část

Aktivujete při pohybu dolních končetin do stran.
Příklad cviku: leh na záda - spouštění pokrčených dolních končetin do stran.

e) Hluboké břišní svalstvo

Aktivujete při snaze o udržení stabilní polohy na (ne)stabilní podložce.
Příklad cviku: leh na záda - dolní končetiny kolmo - kolíbání bez změny úhlu v kyčli.

Doufám, že je Vám problematika posilování břišních svalů nyní jasnější, a že Vám článek a instruktážní video (2. Fitness video-trenink) pomohou k dosažení svých cílů.

Mgr. Ondřej Diviš
osobní trenér Firma “Fitness-trenink-doma.cz“ nabízí služby osobních trenérů, masérů a fyzioterapeutů až do domu po celé České republice.

15.5.2012 10:31 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Sores

  Sores Tak tomu nevěřím, jelikož jsem mnohokrát četla článek o hubnutí bříška. Tělo si automaticky prý zvykne na každodenní stejný cvik a absolutně to pak nemá vliv na zmenšení břicha. Tak nevím čemu věřit, pokaždé je stejná věc jinak, je to běs a děs. :-X

  Pátek 10:07

 2. RoNNie8

  RoNNie8 Nevím jak u vás, ale mně stačí 15-20 minut denně se věnovat bříšku a nepřibírám a cítím se skvěle :-) ...jen se k tomu pravidelně dokopat, že? :-D Ale každý má jinou postavu a na každého platí něco jiného...ale určitě bych si vždy přídávala..."dělat těch sedů lehů" každý den víc a občas je obměňovala..ano tělo si sice zvykne na ten pohyb, ale jde o to, že se vám bříško nebude povolovat ;-) si myslim :)

  Středa 11:46

 3. Petule80

  Petule80 Dokud jsem posilovala jen tak na zemi tak výsledky nic moc, pak jsem si koupila lavici a posilování jde mnohem lépe a konečně vidím nějaké ty výsledky. Chtěla jsem se jen zeptat, nemáte někdo zkušenosti s balanční čočkou? Zde jsem si přečetla http://www.kettler-online.cz/jak-posilovat-bricho-a-brisni-svaly že se s tím dá celkem dobře posilovat celý trup :-)

  Čtvrtek 10:16

 4. ne mužu proč jisem smutná :-$

  Pondělí 19:22

 5. ivnmiuciykoxkoymjjkkki :-D¨ ncokv c.kpcmkvchcjvhcvhjuvnkj mikkxyckkij :-$ :-!kckv kcc :-*

  Úterý 17:06

 6. ofjjf cjc,kxkv,dfkfc,kclooc,ix,cic,id,oclmskviáfmkifk,iflof :-| kfkofkldkjmf <3 <3

  Úterý 17:21

 7. ahoj čau

  Úterý 17:37

 8. ahoj čau

  Úterý 17:37

 9. jak se máš :- LLLKOIK

  Úterý 17:38

 10. jak se máš :- <:-) <:-)

  Úterý 17:38

 11. jak se máš :- <:-) <:-) :-S :-S :-S

  Úterý 17:38

 12. plpodmkjuárfkhbhbbewkll,lklpspkldkmeifjoivrfnknie,kd,fosnkjdmkjsxlkxlpsakfkd :-S :-*

  Úterý 17:39

 13. plpodmkjuárfkhbhbbewkll,lklpspkldkmeifjoivrfnknie,kd,fosnkjdmkjsxlkxlpsakfkd :-S :-*c

  Úterý 17:39

 14. plpodmkjuárfkhbhbbewkll,lklpspkldkmeifjoivrfnknie,kd,fosnkjdmkjsxlkxlpsakfkd :-S :-*cc

  Úterý 17:39

 15. odikjd :-)

  Středa 16:34

 16. víš co máme v pátek hv :-( 23

  Čtvrtek 17:05

 17. zitra mámeč čj matematika informace pč. 2a tv čj matematika přiroveda tv pč čj matematika čtení vv pč. 3_A př čj matematika čtení tv matematika čj vlastiveda informatika hv :-$

  Čtvrtek 17:10

 18. okoiekkkcdmn fclkdewbh.,mjfgrtughmkkdw,lsedkm,mdiurfnjfodko kkkjlomjlk¨m¨¨¨lkthlkpohkp2

  Čtvrtek 17:11

 19. oojikkpl3

  Čtvrtek 17:11

 20. hujjidjweiítfgučřtg :-|

  Čtvrtek 19:09

 21. dd :-S

  Čtvrtek 19:09

 22. JISIJDWIASQSQDJNXKASWSIWSJSDNSIAWEQĚIHDWQUEHUIQWNAIUSDSAHIWUHSJIASQWUEHWUWSKAWIWEHWIQWJIQAWLSWWOKOWKQWMQKWQOKOWCKOQSISOKDĚWOPWKSLPPPPKEPWKSKEWEJĚUIDRIUWJIMRJGNGJSJIX :-!

  Pátek 18:48

 23. Ahoj jak se máš co doma je tady verča :-)

  Středa 12:10

 24. dsjxjcnhsny,ms msfrfmnsjd,smsjdow,idkd :-X

  Pátek 21:17

 25. djweeemdjfnfmjsdedjfjvjfgjgtosmdedfmideš,odwekhfenkbtideifmdufdgmisd,mdskfifdf f dfkjsdswdfifdss doas,osdkl,sd,mdsadkmskdsdkdaldůskdsmd msdwdokdlrtkjttgjgtr gn :-X

  Sobota 20:26

 26. rdfd,fmkfdkfgffklfjdkkjckgfmkmkmo,,,ogmkignjfdngjddjhdfgjfjhb,vdugjhgkvxvmkvcj,xvjxcvmkfdsjdjjufnjusfhdsfsiffdsfkdsgjdgigmdkggkfgdfgjdfggkfgnfgfddsgjjcgcgjdfghdoifudgmilkdfgmgskggdfmgkjdfgdfmgifjffjjdffknfjfnfjbgnjhfvnvjfnjeruewrhfdsfudsfdfsfudffldsfdjffdkfdkdkgjdfgjigédfgkodfg :-)fdisifídmkjijidkdkgjgskgxcfjdsfufmdfjdskfkfke 8-)ioijjkvbjjk

  Pátek 16:24

 27. vůlbhokkgohfklhmflhmofmífdkxjgkdgjvudsgesjvdafkjgdstugdfngidgndfkgdfh mkjgdfnbdn

  Pátek 16:24

 28. xsicopdsifcjsicjiuájhuájoooko,liokodkifsododkdfodfkpdf :-\ :-\ :-\ dfksifosdfjisdfui fkfjdsjf fdjfidsjfijfdsfkijsfmsdjfismfjidsm <:-) <:-) <:-) <:-) <:-) <:-)

  Pondělí 10:54

 29. odisxkjsjsjhhhhtshsssjzsmjamjkuiakiiskksikdudjyjsmismkckkcs

  Pondělí 10:54

 30. kkdajdhshhunjhjjhdjwemsdksdkskjjakdjdjkjkj dkadkadsiidjdjzdhduhsdusdjshuhdmdkdkdd dsodkskfdsfijfnjfhzdhsnafhasdfnufdmdmsks dsldlldskdlkdksskdlkdsakkdkdskkdslskdlklkl d.. d..d..d...d..d....d.d

  Pondělí 10:55

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.