FITweb

ZPĚT

Už žádná nuda při běhání!

Připadá vám klasická běžecká rutina kapku jednotvárná? Vyzkoušejte naše tipy, jak běhání posunout trošku dál! Příště mu propadnete tak beznadějně, že se vám už nebude chtít vyklouznout z běžeckých bot.

Pod nohama vám ubíhá prašná cesta a sluneční paprsky se opírají do vaší tváře… Jestli ale běžíte po padesáté stejnou trasu ve stejném tempu, vaše motivace už možná není to, co bývala. Zkuste svou příští běžeckou výpravu zpestřit a obměnit! Zapracujete na svojí technice, podpoříte svou výkonnost, a navíc se vyhnete ubíjejícímu stereotypu, který by vás mohl v budoucnu od běhání odradit.

Posilte střed těla

Zkušení běžci dobře vědí, že se do běhání zapojuje skoro celé tělo. Čím silnější je svalstvo trupu, tím lépe vykompenzuje drobné otřesy, které dávají při běhu zabrat vaší páteři.

Běhání proto doplňte několika cviky, které posilují trup a zlepšují rovnováhu. Vyzkoušejte třeba cvičení na balanční podložce nebo na gymnastickém míči. Jednoduchý cvik můžete absolvovat i během pauzy při samotném běhání.

Zdvihněte jednu nohu ze země na 30 sekund. Když se vám to podaří, zavřete oči a vydržte v pozici dalších 30 sekund. Pak vystřídejte nohy.

Změňte trasu

Podle jedné britské studie je fyzická aktivita na čerstvém vzduchu až dvakrát prospěšnější než v uzavřených prostorách. Když si budete užívat výhled na okolní krajinu, ani si neuvědomíte, kolik kilometrů už máte v nohách. Pro zesílení tohoto efektu ale musíte občas obměnit cíl svých běžeckých výletů! Je ve vašem okolí nějaké místo, na které se už dlouho chystáte? Plánujete návštěvu u známých? Dojeďte k cíli autobusem nebo vlakem a v batůžku si s sebou přivezte běhací výbavu. Na místě se převlékněte do sportovního oblečení, a pak celou cestu domů nebo alespoň její část proměňte ve svou běžeckou trasu.

Uvolněte se, prosím!

Zatínáte při rychlejším běhu horní část těla? Napětí v ramenou, krku a pažích zmenšuje váš pohybový rozsah, a tedy zpomaluje pohyb vpřed. Když začnete cítit napětí v horní části těla, povolte paže podél těla a zatřepte rychle rameny. Po tomto krátkém uvolňujícím cviku budete cítit menší únavu, zlepší se vám výkonnost a zároveň i klesne riziko zranění.

Nasaďte hudební doping

Jediný legální doping pro běžce je svižná hudba ve sluchátkách! Podle psychologů může zvýšit váš výkon až o celých 15 %! Chytlavé melodie totiž umějí vaši mysl odpoutat od pocitů únavy a nabít vás pozitivní energií. Svůj seznam písniček na MP3 pravidelně měňte, oposlouchané melodie se totiž míjejí účinkem.

Hlavu vzhůru!

Skláníte při běhu podvědomě hlavu a klopíte pohled dolů? Jenže jakmile zabodnete oči do země, nakloní se celá vaše páteř, což vede ke zhoršení vaší techniky a následně i ke zpomalení. Soustřeďte se na to, že musíte držet hlavu vzhůru. V této pozici se vám bude i lépe dýchat, díky čemuž zajistíte svým svalům zásobování kyslíkem.

Ovládněte běžecký pás

Řádí za okny plískanice? Zkuste v nepřízni počasí vyměnit svou venkovní trasu za běžecký pás. Jen myslete na to, že při stejné rychlosti jako venku musíte vyvinout na běžeckém pásu menší námahu. V místnosti totiž nemusíte překonávat různé drobné překážky, jako je například vítr nebo nerovnosti povrchu. K přesnějšímu napodobení venkovních podmínek vám poslouží běžecký trenažér s možností regulovat sklon. Ten si pak nařiďte tak, jako byste běželi do mírného kopečka.

Zopakujte si abecedu

Teď vás nenabádáme k návratu do školních lavic, řeč je o běžecké abecedě. Tuto běžeckou přípravu zařazují do svého tréninku i špičkoví atleti a další vrcholoví sportovci. Pomáhá totiž zlepšit koordinaci pohybů a dosáhnout lepších výkonů. Patří do ní například skipink neboli běh s vysokými koleny a liftink, při němž si procvičíte kotníky nebo zakopávání a předkopávání. Při běžecké abecedě je klíčové dodržet správnou techniku, a tak se pokud možno o provedení cviků poraďte se sportovním trenérem. Pak ji můžete sami zařazovat do svého běžeckého tréninku nejméně jednou týdně.

Stanovte si cíle

Postarejte se o to, aby vaše jarní běžecké nadšení nevyšumělo už po pár týdnech do ztracena. Podle sportovních psychologů vám jako motivace poslouží jakýkoli dosažitelný a smyslupný cíl.

Ať už chcete běháním zhubnout dvě kila, pokořit svůj osobní rekord na 1000 metrů, nebo se zúčastnit půlmaratonu, posílí to vaši vůli a koncentraci. Staňte se svým vlastním koučem a do několika malých cílů si rozdělte i každý jednotlivý běh. Stanovte si miniúkoly ve stylu „ještě deset minut udržím stejné tempo“ nebo „teď nasadím sprint až k příštímu stromu“. Díky tomu se plně soustředíte na každou minutu, kterou strávíte běháním.

9.8.2018 14:17 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
  1. Franta 1-cestovni.cz

    Franta 1-cestovni.cz ještě bych dodal, že chytré telefony s GPS mají možnost programů na monitorování běhu a to je dobrá motivace, vidět výsledky zlepšení :)

    Neděle 21:03

  2. sarhod79

    sarhod79 Super nápady, hned u dalšího běhu to vyzkouším

    Neděle 20:15

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.