FITweb

ZPĚT

Trenér radí: Jak se zamilovat do golfu

Myslíte si, že golf stále patří ke sportům pro horních deset tisíc? Omyl, už dávno tomu tak není. Přesto se hraje v krásném prostředí a nese v sobě určitou noblesu. Proč golf hrát, kolik vás to bude stát a které svalové partie při něm zapojíte jsme se zeptali trenéra Lukáše Lizánka.

Komu je golf určen:

Dříve šlo o sport pro staré a bohaté, v dnešní době se golf jako sport začal více rozvíjet a je určen jak mládeži, tak všem ostatním věkovým skupinám.

Za jak dlouho se ho naučím hrát:

To je velmi individuální, záleží na čase, který tomu věnujete. U začátečníků je ideální hrát 2x týdně s trenérem a alespoň 1x týdně sám. Čím víc pak člověk trénuje, tím lépe mu to může jít. Zelená karta se dá udělat za 12 lekcí.
Musíte se naučit patování, přihrávky, pískové překážky, střední i dlouhé rány, pravidla, pohyb po hřišti. Pokud bych měl vyzdvihnout, co je nejdůležitější, daleko víc než o odpaly jde o krátkou hru.

Kolik mě to bude stát:

800–1200 Kč stojí hodina s trenérem, zhruba 15 000 Kč bag s holemi, asi 2500 Kč golfové boty a pak je potřeba si pořídit golfové oblečení – tričko s límečkem (dámy mohou mít i tričko bez rukávů a pánové se stojáčkem), dlouhé kalhoty či kraťasy (určitě se golf nehraje v džínách nebo v teplácích), dále jsou potřeba rukavice plus drobné golfové vybavení jako míčky, týčka, ručník na utírání holí a další pomůcky.

Kolik času na golfu strávím:

Jakmile si uděláte zelenou kartu, pak je to asi půl hodiny na rozpatování a cvičné odpaly, potom podle velikosti hřiště – 9jamkové hřiště jdete asi 2 hodiny 20 minut, 18jamkové hřiště asi 4 hodiny 50 minut. A na závěr to chce ještě alespoň půl hodiny na relax, na 19. jamce (restaurace).

Jaké svaly u toho zapojím:

Podle mého hlavně CORE – to znamená střed těla, dominantní je pohyb boků, a pak samozřejmě ještě nohy. (Chyby dělají zvláště amatéři, kteří se učí sami a zapojují hlavně paže, ramena – protože používají hrubou sílu, švih je kvůli tomu pak velice nekonzistentní.)

Od kolika let začít:

Dříve šlo o sport hlavně dospělých, dnes golf začínají hrát i děti, velmi talentované už od tří let, ale běžná praxe je tak od pěti let. Samozřejmě u dětí jde hlavně o akademii, ve které se děti golf učí formou hry v kolektivu dalších dětí a mají k dispozici zvláštní pomůcky, aby je to bavilo. *


LUKÁŠ LIZÁNEK

Je profesionálním golfistou, ale také trenérem. Působí v Prague City Golf na Zbraslavi Je mistr České republiky Match Play Ropice 2009, mistr České PGA na rány pro rok 2008, mistr České republiky Match Play Ropice 2007. Účastnil se soutěží Pilsner Urquell Czech PGA Tour, Challenge Tour, Alps Tour, EPD Tour a European PGA Tour.

V dětství koketoval s judem a zvláště s fotbalem a hrál dorosteneckou nejvyšší fotbalovou soutěž za Viktorii Žižkov. Již v té době začal se svým kamarádem Slávkem Strachotou chodit na golf jako divák a učaroval mu tak, že jej brzy začal sám i hrát. Nejprve jako amatér a od roku 2006 je golfovým profesionálem.


Článek vyšel v časopise Dieta 7-8/2013.

19.9.2013 8:00 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.