FITweb

ZPĚT

Češky a sport: s chutí, nebo kvůli postavě?

Stejně jako objevujeme nové lekce, proměňuje se i náš vztah k pohybu. Co jsme v poslední době změnily? Jaká motivace je pro nás určující? Který den nás baví cvičit? A proč nad námi trenéři z Ameriky kroutí hlavou?

Hopsat, skákat i běhat nás bavilo už jako malé děti. Jenže pak přišly povinné hodiny tělocviku a my holky se rozdělily na dva silné tábory – jedny skákání přes kozu, šplhání i vybíjenou milovaly a patřily mezi oblíbenkyně zarputilého tělocvikáře, ty druhé se pravidelně jeden den v týdnu budily s bolestí břicha, zubu či čehokoli jiného, co by bylo dobrým důvodem pro omluvenku. A jak to máme se vztahem k pohybu v dospělosti? O Češích se všeobecně tvrdí, že je baví fandit u televize nebo v hospodě a jsou hrdí, když sportovci ze světa přivážejí medaile. Sami se prý do sportu moc nehrnou.

Poslední výzkumy ukazují, že jednou týdně sportuje kolem 45 % lidí. Rozhodli jsme se být konkrétnější a zaměřili se na to, jak se během posledních let vyvinul vztah ke sportu u českých žen. Brzy začalo být jasné, že máme být na co hrdé.

OD PONDĚLÍ ZAČNU

Než začneme slavit, je třeba si přiznat, že pohyb pro nás stále není přirozenou součástí života jako třeba čištění zubů. Těžko se můžeme srovnávat se západní Evropou a Amerikou, kde jsou fitness centra naplněná k prasknutí. Na druhou stranu dnes cvičíme mnohem intenzivněji než dřív a změnil se i důvod, proč to děláme. „Hodně Češek už pochopilo, že dobrá kondice i pěkná postava nejsou zadarmo a je potřeba na nich poctivě a dlouhodobě pracovat,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Změny si všimla i Lucie Hilgartová z kruhového tréninku pro ženy, síť fitness center Expreska.

„Trend zdravého životního stylu jde opravdu nahoru. Češky už necvičí pouze kvůli tomu, aby zhubly, ale berou to i jako skvělou příležitost, kdy se můžou věnovat jen samy sobě.“ Zároveň přestáváme hubnutí považovat za jednorázovou akci, do které je třeba vložit veškerou energii, ale není důležité myslet na to, co bude za rok. „Když jsme v roce 2008 otevírali, většina žen přicházela s cílem rychle zhubnout. Dnes klientky preferují roční členství před tříměsíčním,“ potvrzuje Lucie Hilgartová. Rozhodnutí, že to s pohybem myslíme vážně, se odráží i v silných měsících návštěvnosti studií a posiloven.

Období po Vánocích a před začátkem léta sice stále vede, ale pomalu se přidává zbytek roku včetně letních měsíců, což bylo letošní velkou novinkou. Pokud jde o konkrétní dny, nejméně se nám chce cvičit v pátek večer. Naopak pondělí vede – vypadá to, že začátek týdne bereme zároveň jako dobrý start pro změnu postavy. Nejsnáze se nám pak hledá volno odpoledne, večer po práci, a v poslední době začaly ženy v Praze využívat ke cvičení i obědovou pauzu.

JEN CVIČIT NESTAČÍ

Zajímavé bylo také zjišťovat, jaké ženy nejčastěji míří za pohybem, ať už jde o skupinovou lekci, návštěvu posilovny nebo kurz tance. Podle Jany Havrdové existuje hned několik typických skupin. Nejmladší jsou studentky nebo mladé bezdětné ženy. Mají na cvičení relativně dost času a berou ho jako součást životního stylu. Druhou skupinou jsou maminky, které bojují s poporodními kily a jít cvičit je pro ně zároveň příjemným únikem z každodenních starostí.

„A třetí skupinu pak tvoří ženy 50+, které vnímají pohyb jako opravdový elixír mládí. Vědí, že vypadat pěkně je fajn, ale mnohem důležitější je cítit se dobře,“ dodává Jana Havrdová. Češky, které se rády hýbou, se bez ohledu na věk zároveň zajímají o výživové poradenství. Ženy po všech pokusech přicházejí na to, že bez správně sestaveného jídelníčku je cesta za krásnou postavou korunována jen polovičním úspěchem.

A která partie nás stále trápí a intenzivně se na ni během tréninku zaměřujeme? Oblast břicha. Soustředíme se na ni při cvičení mnohem víc než na zadeček či tvarování boků. Celkově mají české ženy oslabenější partie v dolní části těla, s čímž nejspíš bude souviset i fakt, že dřep mezi cviky nepatří k našim favoritům. Naštěstí Češkám nechybí trpělivost. Občas však ztrácejí potřebnou motivaci. Co pak zabírá?

„Každá žena je originál, ale ze zkušeností trenérky vím, že drsné hecování na Češky nefunguje. V tu chvíli se devadesát procent z nich lekne a přesvědčí samu sebe, že na to nemá. Mnohem lepší je podpora a motivace typu – dej do toho všechno, a co nezvládneme dneska, zkusíme příště,“ vysvětluje Lucie Hilgartová.

RELAXACE SE HLÁSÍ O SLOVO

Aby studia zvedla návštěvnost, snaží se nabízet něco nového. Češky jsou novinkám nakloněné, ale neberou vše jako dřív. „Jsou zkušenější a pečlivě si vybírají. Rozhodují se mezi dvěma možnostmi – první je zábava, kde je show důležitější než obsah. Druhé skupině jde o kvalitu, a to ať už proto, že během života vyzkoušely spoustu stylů, nebo kladou důraz na zdraví,“ popisuje Karel Jarušek z České komory fitness.

Větší zaměření na fyzickou stránku reflektuje ze strany klientek i Veronika Vašková z Centra Tance, kde ročně projde kurzy několik tisíc žen. „Před pár lety by nás ani nenapadlo, že jednou otevřeme lekce v oblasti Body & Mind. Češky čím dál víc touží po zklidnění a vyhledávají i vhodné kompenzační cvičení k tanečním lekcím, kde vydají spoustu energie. Zajímají se nejen o nerušenou relaxaci, ale i o to, jakým způsobem se můžou postarat o zdraví. Proto je kromě pilates či klasické jógy stále oblíbenější hormonální jóga a cvičení podle Ludmily Mojžíšové.“

TANČI, DOKUD MŮŽEŠ

Jestli je v pohybu něco, co nás stále baví, je to naše touha projevovat se prostřednictvím tance. Ať už se rozhodneme pro flamenco nebo balet, dokážeme si to naplno užít. Jen možná trochu jiným způsobem než zbytek světa. „My Češky prožíváme hodně věcí uvnitř sebe. Potvrdilo se mi to na školení zumby, které vedli američtí lektoři. Byli zvyklí na to, že Američanky během jejich lekcí hlasitě výskají a emoce projevují navenek.

Nedokázali proto pochopit, proč Češkám tak dlouho trvá, než se uvolní, začnou se smát a poddají se radosti z pohybu,“ vzpomíná Veronika Vašková, která se s podobně rozpačitou reakcí setkala i ze strany brazilských a kubánských lektorů. Češky mají svůj styl. Také už jsme vzdaly možnost, že přemluvíme muže, aby si tanec zamilovali stejně jako my. Radši vyrazíme na kurz samy nebo s kamarádkou.

CO BUDE DÁL?

Dobrou zprávou je, že už existují i kurzy lady latino určené milovnicím latinskoamerických tanců, jimž chybí partner. A možná to přesně odpovídá i vývoji vztahu českých žen k pohybu. Zatímco před několika lety nám sport hlavně napomáhal napravit naše pošramocené sebevědomí, dnes chceme jít vlastní cestou a dokázat samy sobě i okolí, čeho jsme schopné (a to i bez halekání a skandování).

A tak je ve výsledku jedno, jestli létáme na kruzích, setrváváme v jógových pozicích nebo jsme se našly v lekcích boxu. Mnohem důležitější je, že se cvičení stává přirozenou součástí našeho života, a že už kvůli němu nesimulujeme ani nefalšujeme omluvenky. *

Top 5

Výsledky ankety iniciativy Česko se hýbe jasně ukazují, že české ženy preferují individuální sporty před skupinovými.

1. Fitness

2. Běh

3. Cyklistika

4. Plavání

5. Chůze

VÁŠEŇ PRO TANEC

Pět stylů, které v posledních letech podle průzkumů Centra Tance nejvíc ovlivnily české ženy:

1997 ORIENTÁLNÍ TANEC - Ženy mají chuť tancovat, ale v nabídce je pouze aerobik nebo balet. Když se objeví turecký styl břišního tance, vyplní díru na trhu. Přestože je v Čechách jen pár lektorů, penízkové šátky a pásy jdou na odbyt.

2008 ZUMBA - Taneční fitness program, který má na svědomí Kolumbijec Alberto Perez, nadchne ženy propojením aerobiku s latinskoamerickými tanci. Sály se plní a všechny najednou chceme zumbovat. Aktuálně už zájem o lekce spíše upadá.

2010 FLIRT DANCE - Původní myšlenkou svůdného tance bylo zvednout sebevědomí zralým ženám. Češky mají velkou touhu objevovat svoji ženskost a inspirací jsou jim klipy Shakiry nebo Christiny Aguilery. Dnes se už od flirt dance odklánějí a přecházejí k latinskoamerickým tancům.

2012 POLE DANCE - Zpočátku se nezdá, že si tanec na tyči, u něhož hrají velkou roli síla a vytrvalost, získá mezi Češkami svoje příznivkyně. Dnes má však velkou základnu fanynek, které se vzájemně podporují. Společně také usilují o to, aby se pole dance stal novou olympijskou disciplínou.

2014 TWERK - Hit Ameriky, který proslavila zpěvačka Beyoncé, s plnou parádou doráží i k nám. Stále více žen chce twerkovat – vrtět zadkem. Největší vlna zájmu se zvedne ve chvíli, kdy Anet Antošová dá lekci moderátorovi Janu Krausovi v jeho televizní show.

Článek vyšel v časopise Dieta 10/2016.

17.1.2017 9:16 | Iveta Vařečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.