FITweb

ZPĚT

Břicho v hlavní roli

Denně trápíte břišní svalstvo, abyste měla útlý pas. Jenže břicho máte vypracované, a stejně se schovává pod vrstvou tuku. Jak na něj?

Střed těla je jednou z nejproblematičtějších partií. Představuje totiž zásobárnu tuku, a v ní se logicky tuk drží nejdéle. Cvičení pak vypadá jako neefektivní, protože svaly nejsou vidět. Naštěstí se s tímhle problémem dá pracovat.

Kombinujte aktivní odpočinek s domácí posilovnou a správným jídlem – a jste na nejlepší cestě ke krásnému pasu. Aby vaše dřina nebyla zbytečná, pracujte na břišních svalech nejen v posilovně, ale taky v kuchyni. Jezte aspoň pět menších porcí denně.

Získáte více energie, pocit sytosti a vyhnete se tak nekontrolovatelnému přejídání, které vede k ukládání tuků právě v oblasti břicha. Stejně tak pijte hodně vody. A kolik jí vypít? Na to je jednoduchý vzorec: 0,4 litru na 10 kg naší váhy. Pokud se tak nestane, tělo bude vodu v břiše zadržovat. A platí to i v případě nadměrné konzumace soli. Při dochucování jídel jí šetřete, použijte místo ní třeba čerstvé bylinky – a o tom, že slaným pochoutkám se vyhýbáme obloukem, určitě není třeba mluvit. Dodržujte pravidla vyvážené a pestré stravy, ráno a dopoledne konzumujte spíše sacharidy a tuky, v odpoledních hodinách jsou vhodné hlavně bílkoviny.

KLID…

Zvýšeným apetitem se projevují i nálady, jimž se spíš chcete vyhnout. Vztek, smutek, zlost nebo nervové vypětí vás spolehlivě přivedou k ledničce, přičemž nestřídmé přejídání vám náladu opravdu nezlepší. Pokud se ocitnete ve vypjaté situaci, tělo si žádá dobít energii. Místo tabulky čokolády si naordinujte menší zdravou svačinku z ovoce, dodá vám sílu, doplní cukry a zvedne náladu. Jiným nebezpečným faktorem je nedostatek spánku. Zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi a vede znovu ke zvýšené chuti na sladké. Dospělý člověk by měl proto spát nejméně sedm hodin každý den, aby byl schopný své chutě kontrolovat.

SÍLA JE V PESTROSTI

Kombinujte silové zpevňovací tréninky s aerobními aktivitami. Minimálně jednou týdně odpočívejte a dopřejte tak svalům prostor na regeneraci. Mezi aerobní aktivity zařaďte plavání, bruslení, jízdu na kole, běh nebo klidně i obyčejnou chůzi. Zkuste jakýkoli vytrvalý pohyb mírné intenzity, který vyžaduje zvýšený přísun kyslíku po delší dobu. Můžete si při něm hlídat svou tepovou frekvenci, aby tělo spalovalo tuky a ne cukry. Naopak při posilování dbejte na pestrost. Dělat každé ráno třicet sklapovaček sice zlepší vaši kondičku, ale mnohonásobně účinnější jsou kombinace cviků na celé svalstvo středu těla, čili na horní, dolní i boční svaly.

Při posilování nikdy nezapomeňte na protažení, a to před tréninkem ani po něm. Správným strečinkem dostanete ze svalů kyselinu mléčnou, čímž omezíte bolest namáhaného svalu. Soustřeďte se na správné provedení každého cviku a u těch na břicho dávejte pozor hlavně na záda. Pokud vás bolí, děláte to špatně a riskujete, že si přivodíte vážný úraz.

Článek vyšel v časopise Dieta .

3.4.2019 10:59 | Zuzana Žitníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.