FITweb

ZPĚT

Kateřina Brožová

„Moje imunita je nabouraná, takže mě tělo neposlouchá tak, jak bych si představovala,“ tvrdí herečka, které její postavu může leckterá žena jen závidět. Ale za jakou cenu?!

JESTLI NĚKOMU NĚCO ZÁVIDÍM, PAK JE TO KLID, POHODA A ŘÁD V ŽIVOTĚ. TO JE TO, ČEHO SE MI ASI NIKDY NEPODAŘÍ DOCÍLIT, PROTOŽE DĚLÁM PROFESI, KTEROU DĚLÁM. DIETA JE VLASTNĚ TRÁPENÍ NAPOŘÁD

* Když se na vás podívá jiná žena, tak jí musí hlavou proběhnout: „Jak to ta ženská dělá…?“

Za to, že vypadám tak, jak vypadám, vděčím rodičům a svým předkům, protože to máme v genech. Spousta žen se trápí nejrůznějšími dietami, ale mně to přijde zbytečné, protože výsledek pak stejně nevydrží dlouho. Každý, kdo drží dietu, musí počítat s tzv. jojo efektem. Dieta je vlastně trápení napořád.

* Vy jste nikdy žádnou dietu nedržela?

Ne. Jím všechno, a když to náhodou někdy přeženu, tak druhý den jím méně. (smích) Ale jediná dieta, která - a určitě nejen podle mého názoru - funguje na 100 %, je nejíst!

* Ovšem i v tomto případě se jistě dostaví vámi zmíněný jojo efekt, přece nikdo nemůže do smrti nejíst!

Když někdo podstoupí tuto drastickou formu kvůli hubnutí, musí si uvědomit, že v momentě, kdy začne jíst, se dá všechno eliminovat, pokud bude dodržovat střídmost! Důležité je do stravy začlenit co nejvíce zeleniny a ovoce. I když, pravda, ovoce jen některé, protože i po určitých druzích se přibírá.

* Ale to asi nebude váš případ?

Já opravdu nemám žádný problém s tím, že bych přibírala, takže se v jídle nijak neomezuji. Na druhou stranu si klidně udělám pohankovou kaši. Ne proto, že bych potřebovala shodit nějaké to kilo nebo že by mě právě přepadl chvilkový záchvat snahy o dodržování zdravého životního stylu, ale jednoduše proto, že mi chutná. Druhý den si však dám klidně kachnu se zelím a knedlíky. Já ji ovšem připravuji tak, že nemá žádný tuk - je křupavá, lahodná a na talíře neliji tuk, jen výbornou šťávu z takto připravené kachny.

* Co by za to dala většina žen!

Víte, mám jednu kolegyni, zkrátka není to ten typický „twiggy“ styl. A ta se dietami trápí dnes a denně. Má precizně připravený jídelníček na každý den, jí pravidelně, ale drží se přesně doporučeného postupu od dietologa, takže nemůže přibrat ani deko. Naopak ještě ubírá. Asi je to fajn… Je bezdětná, takže se věnuje de facto jen sama sobě, večer jde hrát do divadla, má čas na své koníčky… Určitě to má svůj efekt, ale pokud by ten člověk měl jít do důsledku, musel by takto žít pořád! A ona toho pak na pár měsíců nechá a má všechno zase zpátky.

* Vy bezdětná nejste, jídelníček tedy musíte zčásti podřizovat i své čtyřleté dceři Kateřině?

Většinou vařím podle své fantazie, maminka mi dala nějaké základy, ale zbytek, co se vaření týká, jsem se naučila v průběhu života sama. Samozřejmě že se teď snažím připravovat jídla i s ohledem na malou Kačku, aby měla dostatek toho, co její tělíčko potřebuje a co je zdravé. Ale ona je taky takový mlsoun jako já, takže nemáme problém si večer sednout ke stolu a spořádat nějaké to sladké, k tomu další slanou maličkost, pak něco třeba kyselého… (smích)

* To tedy musíte mít dobrý žaludek!

Mám kachní žaludek, což se mi už taky vymstilo.

* Jak?

Souvisí to s mým způsobem života s neustálými stresy, které mi přidělávají bulvární média atd. Moje imunita je nabouraná, takže mě tělo neposlouchá, jak bych si třeba sama představovala. Ale to nesouvisí s přibíráním, spíš naopak. Nervové rozpoložení, deprese… Někdo to má obráceně a v těchto psychických stavech jí, já naopak nejím vůbec. Navíc jsem se v průběhu posledního půl roku už dvakrát otrávila jídlem! Stalo se mi to v září loňského roku a teď zhruba před měsícem a půl.

* Otrávila?

Snědla jsem nějaké mořské plody, které zřejmě nebyly úplně v pořádku a způsobily mi otravu organismu.

* Je něco, co Kateřina Brožová závidí těm silnějším, korpulentnějším?

Tak to mě nikdy nenapadlo… Jestli někomu něco závidím, pak je to klid, pohoda a řád v životě. To je to, čeho se mi asi bohužel nikdy nepodaří docílit, protože dělám profesi, kterou dělám. Což je koloběh. Avšak všechno má ve finále své pro i proti. V době studií na DAMU jsem bývala často unavená a k tomu jsem měla časté horečky. Podstoupila jsem komplexní vyšetření, a až na endokrinologii mi zjistili, že mám nemocnou štítnou žlázu, tzv. hypofunkci.

* Znamená to, že jste vlastně do smrti odkázána na léky?

To je pravda. Už je beru patnáct let a je to skutečně tzv. doživotní běh. Navíc celý loňský rok - až do letošního března byl pro mě hodně složitý na stresové situace. A funkce mé štítné žlázy se zhoršila. Velmi striktně jsem tyto léky brala v období, kdy jsem si přála otěhotnět a následně po celou dobu těhotenství. Pak jsem to nějaký čas flákala, ale záhy zjistila, že je musím brát pravidelně.

* Onemocnění štítné žlázy má také svůj vliv na váhu člověka!

Je mnoho druhů onemocnění štítné žlázy. Já díky hypofunkci nemám, zaplať pánbůh, s tímto zdravotním problémem tzv. optický problém. Není to na mně vidět. Můj problém spočívá v tom, že jsem velmi často unavená. A někdy, když je moc práce a k tomu ještě hodně stresů, tak se ta únava pochopitelně ještě víc prohlubuje. Možná tedy i tam někde je důvod toho, že nepřibírám.

RYCHLÁ A ZDRAVÁ OMELETA

INGREDIENCE:

3 vejce, 2 plátky šunky, stejné množství tvrdého sýra eidam, 1 menší

rajče, Italská směs - koření nebo čerstvé bylinky, olej, sůl, pepř


PŘÍPRAVA:

Rozmícháme tři vajíčka, do nich nadrobíme na kousky nakrájenou šunku, nastrouhaný eidam a jedno menší rajče. Vše promícháme, přidáme trochu italského koření (Italská směs - což jsou vlastně usušené bylinky), ideální jsou samozřejmě čerstvé - jako například bazalka. Všechno přisolíme a na pánvi uděláte omeletu. K ní lze servírovat čerstvou zeleninovou oblohu. Ale stačí jíst tuto omeletu bez jakékoli přílohy, protože je sama o sobě velmi chutná, jednoduchá a její příprava vám zabere minimum času.

DOBROU CHUŤ VÁM PŘEJE KATEŘINA BROŽOVÁ

30.6.2008 22:16 | Klára Kopecká

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.