FITweb

ZPĚT

Tloustnutí po česku

Je tu léto a novoroční předsevzetí ohledně snížení hmotnosti je totam. A to jste podle plánu z počátku roku měla být o pár kilogramů lehčí.

Probíhá to rok co rok stejně. Po vánočních svátcích si téměř každá žena přísahá, že letos už opravdu začne hubnout. První lednový týden je ovšem v práci zmatek, dohání se to, na co před svátky nezbyl čas.

Začít snižovat hmotnost na pokraji pracovního vyčerpání je nesmysl, začnu až od dalšího týdne. Možná že si podobnou větu říkáte rok co rok i vy.

To je ale v plánu večeře a sklenička s přáteli, hubnutí se tedy odsouvá zase o týden dále. Dalších důvodů, proč lze začít s dietou ten „další týden“, se najde vždy mnoho. A půlrok je téměř pryč.

NAŠI TLOUŠTÍCI

Česká republika je s počtem obézních lidí na třetím místě v Evropě. Před námi jsou jen Řekové a Chorvaté. Nejenže obezita není nic hezkého, jsou s ní především spojeny nepříjemné zdravotní komplikace. Při nesprávném životním stylu mohou potkat téměř každého.

ZHODNOŤTE SVÉ TĚLO

Nadváhu či obezitu a rizika zdravotních komplikací lze určit následujícími způsoby: zhodnocením obvodu pasu, určením tzv. body-mass indexu (BMI) a stanovením procentuálního podílu cm. Zdá se vám malý? tuku v těle. U obvodu pasu a množství tuku se pak rizikové hodnoty liší v závislosti na pohlaví, u BMI jsou jednotné pro obě skupiny.

Tip: Před začátkem redukce si změřte obvod kolem pasu, boků i stehen. Za měsíc a porovnejte úbytky Vytrvejte!

BODY-MASS INDEX

Tento index je jednotný pro obě pohlaví a zároveň nezohledňuje věk. To ale znamená jeho značnou nepřesnost. Velmi často se stává, že například muž, který má dostatečné množství svaloviny a nízké procento tuku v těle, a je tedy podle jiných ukazatelů zdravý s procentem tuku v normě, či dokonce pod normou, může být podle tohoto indexu v nadváze. Tipy: Pořiďte si diář, kam si budete pravidelně zaznamenávat vše, co jste během dne snědli a vypili. Spočítejte energetickou hodnotu potravin. Snáze tak poznáte, kde jste zhřešila.

PROCENTUÁLNÍ MNOŽSTVÍ TUKU V TĚLE

Druhá hodnota, která rozhoduje o tom, zda je v lidském těle z hlediska hmotnosti vše v pořádku, je procento tuku v těle. Zdravý člověk by měl mít hodnotu procenta tuku v těle přibližně do 30 %. Tuto hodnotu je možné si nechat změřit v poradně pro snižování nadváhy, v lékárně a často při reklamních akcích na ulici. Hodnoty vypočítané na starších typech přístrojů jsou již nepřesné. Podle nových norem se při určování procenta tuku v těle výrazněji zohledňuje věk a pohlaví.

Například žena ve věku 30 let může při váze 71 kg a výšce 171 cm být ve výpočtu procenta tuku v těle již v nadváze. Naproti tomu 60letá žena se stejnými parametry bude procentem tuku v těle v normě. Muž se stejnými parametry může být procentem tuku v podváze.

Tip :

Typicky české jídlo a pivo - to je obrovská kalorická bomba. Jakmile se o dočtete o rizicích nadváhy, na takové jídlo vás určit ě přejde chuť.

ZDRAVOTNÍ

KOMPLIKACE NA OBZORU


JAKÉ ZDRAVOTNÍ NEDUHY TEDY MOHOU OBÉZNÍHO ČLOVĚKA, POKUD NESNÍŽÍ VÁHU, NEPŘÍJEMNĚ PŘEKVAPIT?

  • Nádory. Lidé, kteří jsou v dětství obézní, mají podle výzkumů o 20 % vyšší riziko, že budou trpět v dospělosti nádorovým onemocněním. Jde o nádory gynekologické, kolorektální a urologické (ledviny, prostata).

* S obezitou se pojí také kardiovaskulární rizika, jako je hypertenze, ischemická choroba srdeční, hypertrofie a dilatace levé komory srdeční, cévní mozkové příhody a tromboembolické choroby.

  • Při velké obezitě vzniká Pickwickův syndrom, což je způsobeno vysokým obsahem viscerálního tuku (tj. obklopujícího orgány) v dutině břišní. Plíce se tak nemohou dostatečně rozepnout, jsou vytlačovány nahoru a tím vzniká nedostatečná ventilace a dušnost.
  • Syndrom spánkové apnoe. Nejčastěji se projevuje krátkodobou zástavou dechu ve spánku při chrápání poklesem měkkého patra.

* Zažívací obtíže. Gastroezofageální refl ux (pálení žáhy), kýly, žlučové kameny, záněty žlučníku či jaterní steatóza (tučnění jater).

* Ortopedické obtíže. Artróza nosných kloubů a bolesti zad.

* Kožní obtíže. Křečové žíly, plísňová onemocnění, zapářka v místech tukových záhybů, strie, celulitida, otoky, horší hojení ran.

  • Psychické obtíže. Obézní lidé jsou často společensky diskriminováni (tzv. anti-fat rasismus), trpí nízkým sebevědomím, časté

jsou sebeobviňování, deprese, které se mohou postupně stát nezvladatelné a omezující běžné fungování.

* Sexuální obtíže. Například nepřiměřený stud, který ovlivňuje sexuální život partnerů.

* Vyšší riziko pooperačních komplikací, náhlá smrt.

30.6.2008 22:16 | MUDr. Erika Matějková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.