FITweb

ZPĚT

Kateřina Hrachovcová Herčíková: K hezkému tělu se musíte projíst!

V podstatě každý den vaří, doma má vždy plnou ledničku, takže si může dopřát téměř cokoli. Ale drží se zásady - jíst střídmě a s mírou! Miluje kavárny a domácí dorty, i když na to vůbec nevypadá...

* Co se vám vybaví, když se řekne DIETA?

Tak v prvé řadě určitě váš časopis. (smích) A všeobecně? Myslím, že slovo dieta je chvilková záležitost. A pokud si z toho někdo udělá životní styl, tak se domnívám, že už je to špatně! Protože člověk je najednou omezený. Já zastávám názor, že by si nikdo neměl nic odpírat, ale zároveň by měl být střídmý. Pokud něco záměrně tělu nedáváte a jemu to začne chybět, pak je logické, že si o to za nějaký čas samo řekne a vyžaduje to po vás v co největším množství. Člověka přepadne tzv. vlčí hlad a je to.

* Jak jste na tom tedy vy ve spojení s dietou či dietami?

Nemůžu říct, že diety nedržím, protože bych svým způsobem lhala. Ovšem já to beru tak, že se nepřejídám, v přísunu některých potravin se třeba omezuji na minimum, a právě to omezení už se dá vlastně brát jako dieta! Když nějaká hubeňourka (samozřejmě až na výjimky) řekne, že diety vůbec nedrží, že to, jak vypadá, je záležitostí formy, v jaké se udržuje… je to vždycky proto, že jí podstatně míň, večer třeba vůbec - ale to je vlastně právě forma diety!

* Co na vás nejvíce zabírá, abyste vypadala tak štíhle? U mě nejvíc funguje pro udržení si dobré postavy štěstí a spokojenost. Já teď vlastně poprvé od dětství prožívám velikou lásku, a tedy i spokojenost.

* Dobře, ale pokud půjdeme do detailů, určitě přiznáte, že se sladkým „nepřecpáváte“! To ne, ale když mám chuť, tak si dám něco sladkého klidně i večer a jsem v pohodě. Ale nepřeháním to, a hlavně si v jídle nic nezakazuju! Pochopitelně se hlídám, protože jsem si ověřila, že u mě je špatně, když se přejím. Pak mám i výčitky svědomí, takže to nedělám.

* A co ze sladkého máte nejraději?

Mám ráda kavárny a zvlášť takové ty speciální dorty, které mají v otáčivých stojanech. Jsou poměrně drahé, ale při každé návštěvě takové kavárny mě láká si třeba objednat na tác od každého dortu jeden kousek, vyskládat si je vedle sebe a ne je všechny sníst, ale z každého kousku si lžičkou seškrábnout jen to, nač bych měla právě chuť…

* Stalo se vám vůbec někdy, že vám někdo řekl, že jste tlustá?

Stalo!

* A měl ten dotyčný pravdu?

Svým způsobem…

* To je hodně neurčitá odpověď, můžete být, prosím, konkrétnější?

Když jsem začínala být hodně k vidění v televizi díky seriálu Život na zámku, tak jsem byla v první řadě ještě taková dívčí, protože vyspívat jsem začala později. A ten problém vyvstal při realizaci druhé řady seriálu, když jsem dorazila na první kostýmovou zkoušku (podotýkám, že tam byl odstup dvou let!). Začala jsem si oblékat džíny, které jsem měla v první sérii a nevešla jsem se do nich. A paní kostymérka řekla: „Á, nějak nám narostla prdel!“ Což mě naprosto dostalo a byla jsem z toho docela špatná. Trápila jsem se sama sebou, sice jsem hodně cvičila, snažila se držet i nějaké diety, ale motala jsem se v takovém tom začarovaném kruhu. Protože vždy, když jsem měla zakázáno něco jíst, tak to pro mě mělo opačný efekt.

* Co nějaká netradiční či přímo krutá dieta? Setkala jste se s ní? Setkala a kvůli tomu jsem měla i úplně převrácený metabolismus. Já mám docela silnou vůli a v období, kdy jsem propadla cvičení v posilovnách, jsem se pochopitelně setkávala se vším, co k tomuto druhu cvičení přináleží. Takže i ke kulturistům. Byla jsem zvědavá a zajímala se o jejich životosprávu, jídelníček atd. A nasadila jsem si extrémní dietu. Jen tak, protože jsem to chtěla zkusit. Skutečně celého půl roku jsem nejedla skoro nic jiného než suchou rýži a kompoty nebo ovoce. Tím se mi úplně převrátil metabolismus a pochopila jsem, že je to špatně.

* Každá dívka, slečna, žena velmi ráda diskutuje o dietách… Nevím, jestli jsem si zrovna nedávno o tom s někým povídala, nebo jsem to četla v rozhovoru… Zkrátka vím, že jedna známá osoba například dva dny před představením nebo vystoupením nejí. Což mi přijde jako neskutečná ťafka a pro vlastní tělo. To musí být přece pro organismus hrozné trápení!

* Co jste se na téma dieta - diety ještě například dočetla?

Například že v den úplňku by se měla pít jen voda a člověk tím hodně zhubne. Pokud to někdo dělá jen pro to, tak je to špatně! Vůbec nejíst v den úplňku má význam pouze tehdy, když to člověk dělá z vlastního přesvědčení, že si pročistí tělo, dobije se energií… ten efekt se za čas dostaví sám. Ale je důležité, aby to vycházelo z psychiky každého. Když si totiž někdo řekne, že zítra je úplněk, bude pít jen vodu a shodí třeba dvě kila, tak to, myslím, nikdy nezafunguje!

* Když se vrátíte večer z představení, zabrousíte do ledničky?

Já jsem zasycená jídlem, které si dám několik hodin před představením, takže ani nemám potřebu dojít po příjezdu večer domů k ledničce. Samozřejmě, pokud by mi kručelo v břiše a měla jsem velký hlad, tak bych se najedla. Ale to už se mi hodně dlouho nestalo. Nemyslím si, že jsem vyloženě štíhlá! Hlídám se, nepřestala jsem cvičit a myslím si, že cvičení je také důležitá záležitost.

* A na závěr - co by poradila čtenářkám DIETY Kateřina Herčíková sama za sebe? K hezkému tělu se musí každá žena tzv. projíst. Říká se, že nejlepší dieta je nejíst, ale není to pravda! Spíš nepřejídat se, to ano. V podstatě jíst pořád, lehce a v malých porcích. Myslím si, že žádné ženě není úplně jedno, jak vypadá, a nikdy se sebou po té vizuální stránce nebude spokojená. Ale v případě, že je člověk spokojený sám se sebou uvnitř, je život mnohem hezčí!

*

RYCHLÉ ŠPAGETY S TUŇÁKEM

Recept Kateřiny Herčíkové-Hrachovcové

„Když se chci opravdu zasytit a zároveň si pochutnat, dělám si špagety na následující způsob: INGREDIENCE: Špagety (Express), 1 konzerva tuňáka v olivovém oleji, jemný kečup, nastrouhaný sýr POSTUP PŘÍPRAVY: Protože mám sama raději trochu tvrdší špagety, tak ty tzv. tříminutové nechám vařit jen minuty dvě! V průběhu vaření špaget si připravím směs z tuňáka (olivový olej z konzervy se slije pryč!) a jemného kečupu. Do takto předem připravené jednoduché směsi vyklopím ty „ještě úplně nedovařené“ špagety, promíchám a posypu strouhaným sýrem. A můžete jíst!

DOBROU CHUŤ A ZASYCENÍ PŘEJE VŠEM ČTENÁŘKÁM DIETY

Kateřina**

30.6.2008 22:16 | Klára Kopecká

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.