FITweb

ZPĚT

Jak jíst na dovolené a nepřibrat?

Dovolená se blíží a vy si plánujete, že se vám u moře bude hubnout lépe než v pracovním a rodinném kolotoči. Ne vždy to ale platí. Právě v letním období totiž můžete ve svém, jinak disciplinovaném jídelníčku nadělat zásadní chyby. Jak se jim vyvarovat?

rt }}Dovolená se blíží a vy si plánujete, že se vám u moře bude hubnout lépe než v pracovním a rodinném kolotoči. Ne vždy to ale platí. Právě v letním období totiž můžete ve svém, jinak disciplinovaném jídelníčku nadělat zásadní chyby.

Celý den téměř nic nejíte, občas si dáte zeleninový salát, odpoledne dva tři kopečky zmrzliny, limonádu a večer nějaké to víno. Kdo by z takového „nic“ přibral? Přesto váha jde nahoru než dolů. Ukážeme vám, která nebezpečí na štíhlou linii v létě útočí nejvíce.

NEDOSTATEK TEKUTIN
V létě se lidské tělo více potí, a proto je dobré myslet na dostatečný přísun vody. Ten by měl být asi o jeden litr vyšší než v zimním období. V létě doplňujte tekutiny stále, a to především tehdy, pokud chodíte na výlety či sportujete. Když je tělo dehydratované, signalizuje, že mu něco schází. Člověk se často v takovém případě nenapije, zato zvolí zmrzlinu jako alternativu tekutiny. Ta štíhlé linii ovšem příliš neprospívá. Tělo je zásobováno zbytečnými kaloriemi a přitom se často opravdu stačí jen napít vody nebo vlažného ovocného čaje.
ZMRZLINA

Tato pochoutka je častou příčinou letního přibírání na váze. Kopeček smetanové zmrzliny má přibližně 400 kJ, což jsou asi tři čtvrtiny housky. To není málo. Navíc většinou nezůstane u jednoho kopečku. Volte proto raději zmrzliny vodové, které obsahují energii do 300 kJ na jeden kousek (kopeček, nanuk). Taková zmrzlina příjemně zchladí a přitom se nepodepíše na váze. Pokud ale máte opravdu raději zmrzliny smetanové, zkuste nahrazovat velké tučné zmrzliny těmi malými, obyčejnými.

VÍNO
Kdo by odolal skleničce dobrého řeckého či italského vína? Nejčastěji lidé usedají k vínu večer, kdy už není takové horko. Příjemné prostředí kavárny a posezení s přáteli svádí k několika skleničkám, 2 dl suchého bílého vína ovšem představují energetický příjem asi 440 kJ, 2 dl suchého červeného vína asi 560 kJ. To znamená opět téměř totéž jako houska. Našemu tělu opravdu nezáleží na tom, zda přijme energii prostřednictvím vína, opečeného masa nebo tučného sýra. Pokud je přijmeme v nevhodné době, to znamená večer po 19.-20. hodině, uloží si je v podobě tukových zásob. Šampaňské víno patří mezi velmi kalorické nápoje, jeho obsah cukru a alkoholu se pohybuje okolo 250-400 kJ na 1 dl. Pokud si přesto budete chtít víno dát a vychutnat, volte spíše 1-2 dl dražšího kvalitního vína než velké množství vína levného, jehož konzumace se vám pak negativně promítne na postavě.
VEČERNÍ GRILOVÁNÍ

Grilování k létu rozhodně patří. Pokud se rozhodnete pro uspořádání zahradní party, pořádejte ji raději brzy odpoledne. Pokud bez večerního grilování opravdu být nemůžete, začněte tak, abyste se stihli najíst přibližně do 19. hodiny. Poté by si již tělo uložilo nějaký ten tuk navíc. Při volbě masa se vyhněte tučnému vepřovému. Je sice křehčí a šťavnatější, ale kalorická hodnota se pohybuje okolo 1600-2000 kJ na 100 g. Dejte proto přednost kuřecímu či krůtímu masu s energií 400-500 kJ ve stejném množství.

OVOCE
Zdaleka neplatí, že pokud se budete stravovat zdravě, jíst pouze ovoce a zeleninu a omezovat tuky, váha půjde dolů. I ovoce v sobě skrývá nebezpečí v podobě velkého množství sacharidů, a tím i energetické hodnoty. Například banán má 600 kJ, což je více energie než v jedné housce. Broskev má přibližně 500 kJ. Pokud si dáte broskve dvě, je to stejné, jako byste snědli stogramový vepřový steak nebo dokonce 150 g kuřecích prsíček s bramborem.
SLAZENÉ NÁPOJE

Pozor na zahánění žízně v létě džusy či slazenými minerálkami, 1 dl průměrného džusu obsahuje asi 180-220 kJ, znamená to tedy, že sklenička džusu o objemu 2 dl je energeticky totéž jako jedna snědená houska. Výjimkou jsou zeleninové či tomatové šťávy, které obsahují přibližně 80 kJ na 1 dl, stejně jako džusy se sníženým obsahem cukru (Relax Fitness). Ale ani s těmi bychom to neměli v létě přehánět. Zeleninové šťávy totiž obsahují hodně minerálů, pokud tedy nepijeme zároveň dostatek vody, můžeme si například vypitím

Tipy: Pokud na dovolené přece jen zhřešíte a neodoláte nejrůznějším pochoutkám, které zrovna nepatří mezi dietní, máte hned druhý den nejlepší šanci to napravit. Běžte se ráno proběhnout po pláži, zaplavat do bazénu nebo projet na kole.

==== TAK NE ==== Snídaně: káva s cukrem a smetanou, kobliha
Přes den: 2 l limonády dvě broskve, 1 kg cukrového melounu, 0,5 kg hroznového vína, 3 kopečky smetanové zmrzliny
Večeře: celá pizza, 2 dl bílého vína, káva s cukrem a smetanou Energie celkem: 8935 kJ, 60 g bílkovin, 360 g sacharidů, 74 g tuku ==== TAK ANO ====

Snídaně: káva bez cukru s polotučným mlékem, celozrnný rohlík, čajová lžička másla, lžička marmelády bez přídavku cukru
Přes den: alespoň 2,5 l neperlivé neochucené vody, plátek vodního melounu, 1 kopeček vodové zmrzliny, 1 kg zeleniny (rajčata, papriky, okurka), 100 g kuřecího steaku
Večeře: zeleninový salát (zelenina bez tučného dresinku), 1 dl kvalitního suchého vína, káva bez cukru s polotučným mlékem Energie celkem: 3488 kJ, 21 g bílkovin, 128 g sacharidů, 21 g tuku

Tip: Při pozdních večerních rautech se snažte upřednostňovat pokud možno lehčí a méně kalorická jídla. To samozřejmě platí i při výběru pití.

30.6.2008 22:16 | MUDr. Erika Matějková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.