FITweb

ZPĚT

Zachraňte svoji štíhlou linii

Co je větší ohrožení vašich ladných křivek? Plný stůl domácích laskomin, či návštěvy příbuzných, při kterých si musíte povinně vzít alespoň kousek dobrot?

Situaci, kdy jste na návštěvě u tetičky, ona navaří a napeče a samozřejmě čeká, že vše sníte, zná asi většina lidí. Manžel nemá problém odmítnout přebytek jídla, dcera se jde raději projít s kamarádkami, takže to s největší pravděpodobností budete vy, kdo příbuznou urazit nedokáže. Potěšíte tetičku, druhý den babičku, třetí den tchyni.

Po několika takových návštěvách je zřetelné, že vám tyto návštěvy způsobily (na rozdíl od zbytku rodiny) opět váhový karambol. Jak tedy na to? Je lepší riskovat rodinné rozepře po odmítnutí tetina domácího koláče, nebo raději naberete týdny pracně shazované tři čtyři kilogramy své váhy? Volba nemusí být ve stylu „buď a nebo“. DIETA vám nabízí několik účinných rad, jak se vyhnout rodinnému dramatu způsobenému odmítnutím jídla a přitom neohrozit svoji váhu.

JÍDLO JAKO ODMĚNA

Také máte v živé paměti, že jste po zazpívání písničky od dědy dostala čokoládu? Maminka slibovala, že když budete hodná ve školce, zajdete pak na zmrzlinu? Cukrárna, zákusek či hamburger jsou odměnou za naše úspěchy. Podvědomě takto odměňujeme i nyní v dospělém věku, a to nejen své okolí (např. uvaříte manželovi jeho oblíbenou pochoutku, protože přece sám opravil auto a zaslouží si odměnu), ale hlavně sami sebe (musela jste v noci několikrát vstávat k dítěti, tak proč byste si k snídani nedopřála čerstvé koblihy, rozhodně si je za tu námahu zasloužíte).

JÍDLEM KE KLIDU

Jídlo je výborný lék na stres a nervozitu. Jídlem se lze, jednoduše řečeno, uklidnit. Mechanismus je zvyklý z dětství, kdy jsme kojením, později jídlem byli utěšováni, k redistribuci objemu krve ze svalů a hlavy. Je to ten známý pocit útlumu a únavy po přejedení.

JÍDLO JAKO PROJEV ÚCTY

Pokrmem také často dáváme najevo ostatním, že si jich vážíme. Klasickým příkladem je darovaná bonboniéra, láhev vína nebo jiné pochutiny. I domácím koláčem můžeme vyjádřit vztah ke konkrétnímu člověku. Vložená práce do jeho výroby se považuje za projev úcty a sympatií.

ODMÍTAT SE NESLUŠÍ?

Naopak odmítnutí jídla může vyvolat v ostatních negativní pocity. Proč, když nedojím jídlo či rovnou odmítnu večeři, vyvolává toto chování konfliktní atmosféru? Matka projevuje svůj vztah k dětem tím, že uvaří. Nevědomky jim tím říká, jak jí na nich záleží. Odmítla jste jídlo?

Ať už pro to máte seberacionálnější a pochopitelnější důvod, maminka si vaše chování nejspíše vyloží tak, že odmítáte ji samotnou. Ve skutečnosti sice jen odmítáte další krajíc chleba, ale matka to podvědomě vztahuje ke své osobě. v

Tip: Inspiraci na různé nízkokalorické dobroty najdete nejen v kuchařkách, ale i na internetu, například www.recepty.doktorka.cz

30.6.2008 22:15 | MUDr. Erika Matějková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.