FITweb

ZPĚT

Dieta a úzkost - jak se jí zbavit?

Úzkost je pro redukční dietu velmi destruktivní silou. Oslabuje silnou vůli a energii k hubnutí kdykoli a kdekoli. Ničí dobrá předsevzetí a způsobuje opakovaná selhání na cestě za štíhlostí.

Žije v naší duši stejně jako parazit v lidském těle. Ubírá sílu, energii, sžírá. Zastrašuje, zahání nás do kouta tam, kde se má člověk chovat suverénně a přesvědčivě. Čím více se snažíme, tím méně se nám daří skrýt před okolím zprávu, že se čehosi nekonkrétního, nespecifikovaného bojíme. Tak tohle všechno s námi dokáže udělat pocit úzkosti.

STRACH PŘI DIETNÍM STARTU

Mnoho z nás kvůli strachu svůj dietní start odkládá. Bojíme se začít hubnout. Pokud se zeptáme na příčinu, je to jen takové tušení něčeho nepříjemného. Přitom však, pokud se dietní režim nastaví rozumně a pro dotyčného se sestaví jemu vyhovující jídelníček, žádné strádání nehrozí. Často tento vědomě nevysvětlitelný pocit nemůžeme potlačit a raději nadbytečná kila na sobě nosíme dál.

BIČ NA ÚZKOST

Úzkost se však v přátelské atmosféře plné porozumění rozpouští. Také proto je tak výhodné skupinové hubnutí. Místo úzkosti se mezi spřízněnými dušemi navrací pohoda, a tedy i dobré výsledky ve shazování kilogramů. Proto při hubnutí ve skupinách vládne místo úzkosti radost. A ta je na úzkost největší bič. Ti, kdo předtím nevěřili ve své síly zhubnout, se díky své psychice osvobozené od úzkosti cítí dost silní na boj se svými kily.

STRACH POPRVÉ

Vlastně přesně nevíme, kdy plod v matčině těle začne vnímat libé nebo naopak nelibé pocity. Nicméně existuje fotografická dokumentace, že již po pár měsících v děloze si malé lidské embryo cucá zcela bezostyšně a spokojeně paleček u své ještě nedovyvinuté ručičky. Už tedy ví o pocitech slasti, které mu sání přináší. Po devět měsíců před příchodem do skutečného a v mnohém i nepříjemného života, se má ve většině případů lidský tvoreček jen a jen dobře. Avšak již v okamžiku porodu zažívá první a možná největší úzkost. Nad tím, jaký bude mít tento okamžik v budoucím životě dopad, se zamýšlíme málokdy.


HUBNUTÍ A EXISTENCIÁLNÍ ÚZKOST

Lidské podvědomí ukládá všechny informace o světě, prožitky, vjemy i významné souvislosti mezi nimi hluboko do psychických „skladů“. Tak jako dům má své podsklepení s úložnými prostory, i lidská psychika má své „podvědomí“ nebo ještě hlubší sféru - „nevědomí“. Sem se ukládají první základní zprávy, co je možno od života očekávat. Porod je první zpráva, že život není jen příjemný. Úzkost je následně vzniklý strach ze života, z utrpení, z bolesti, ale i strach o život, o přežití. Spontánně chceme samozřejmě žít s příjemnými pocity a ty nepříjemné nás více či méně děsí. Zredukovaná strava, tedy vlastně každá dieta, je především zredukování příjemných prožitků s laskominami a lahůdkami. To pro někoho může být již dostatečným podnětem pro vznik úzkosti čili strachu z nepříjemných pocitů hladu či chuťového strádání. Pokud je úzkost silná, postižená osoba ji sama „nepřekročí“.

RODIČE V ROLI KATALYZÁTORU

Po narození se dostáváme do prostředí, jehož atmosféru, lidi, věci i události vnímáme a prožíváme. Rodičovská manipulace s dětskou psychikou je tím, co úzkost buď přiživí, nebo z dětské duše vyžene. Jsou-li a chtějí-li být rodiče vůči dítěti v nadřízené pozici, snaží se vychovat dítě, pokud možno, ke slepé poslušnosti. Učí ho, co by mělo dělat, jak by se mělo chovat, aby se jim to líbilo. Nenaučí ho řešit situace podle svého, nebát se věřit v sebe, ale přesně naopak. Výuka ke slepé poslušnosti tak vede potomka k pocitům, že je v úzkých či slepé uličce vždy, když má nést za něco svou vlastní odpovědnost. Nedivme se, že úzkost přijde, máme-li se pustit do diety.

PŘÍTEL NA TALÍŘI

Také opačná, přílišná rodičovská péče vede dítě k úzkosti ve chvíli, kdy má začít jednat samostatně. K tomu ho rodiče nevedli, neučili. Samostatný dospělý život je pak vnímán potomky jako nezvládnutelná situace, přílišný stres a frustrace. Takový dospělý člověk cítí osamocenost a žije ve strachu o zdraví i z neočekávaných událostí. Je-li sám, pak záhy zjistí, že má blízkého příjemného a chutného přítele. Příjemné uvolnění napětí přichází s jídlem. Není tedy divu, že se jídla nechceme jen tak vzdát.

HUBNUTÍ BEZ ÚZKOSTI

Způsob boje s úzkostí záleží na její velikosti. Pokud se necítíte být zcela paralyzováni, je dobré hodně relaxovat. V redukčních kurzech se naučíte speciální relaxační cvičení, které místo úzkosti navozuje příjemné uvolnění . Také speciálním tréninkem se dá podle pravidel asertivního jednání střetnout se svou vlastní úzkostí i nadváhou a zahnat obě na ústup. Určitě se nebojte svěřit do péče nějakého redukčního klubu. Poradit se můžete s těmi, kteří hubnutí a lidskou psychiku znají, i s těmi, kteří bojují.


*

TRÁPÍ VÁS NADVÁHA A POTŘEBUJETE PORADIT S HUBNUTÍM? NAPIŠTE NÁM. PŘÍŠTĚ SE ZAMĚŘÍME TŘEBA PRÁVĚ NA VÁŠ DOTAZ.

**

30.6.2008 22:15 | PhDr. Zdeňka Sládečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.