FITweb

ZPĚT

Večeři dej nepříteli

Často slýcháme, že večeře je postrachem redukčních diet a je lepší nevečeřet vůbec. Musí to tak ale být vždycky? Rozhodně ne.

Záleží totiž na přístupu. Večeře by rozhodně měla být spíše lehčí, zejména tehdy, nepatříte-li mezi náruživé večerní sportovce, kteří nadbytek energie vydají pohybem. Konzumace jídla večer tedy ano, ale pozor na kalorie a také složení! A jak vypadá taková klasická česká večeře? Výběr, co večer pojíst, rozhodně je. Ne vždy je to ovšem ta „pravá ořechová“ volba. Alespoň pro dietu.

1. PIVO A UTOPENEC

Několik piv a uzenina dodají tělu obvykle více než doporučenou dávku energie. Je třeba mít na paměti, že s postupujícím večerem organismus snižuje energetický výdej, a tělo jí tudíž tolik nepotřebuje. Přebytek tedy zákonitě uloží v podobě tukových zásob. Verdikt: Tato večeře nemá potřebnou nutriční hodnotu, zato při větším počtu vypitých piv v ní najdete nadbytek alkoholu.

2. OPULENTNÍ VEČEŘE PO CELÉM DNI HLADOVĚNÍ

Tělu je třeba dodávat energii pravidelně po menších dávkách. Při dlouhodobém hladovění a následném jídle o vysoké energetické hodnotě znamená, že tělo bude zahlceno energií, kterou bezprostředně nevyužije, a tedy uloží. Navíc takový dlouhodobý stravovací režim donutí organismus uložit ne trochu, ale co nejvíce z toho, co dostane na „horší časy“.

Verdikt: Večeři tedy ano, ale lehčí. V restauraci je dobré se poradit (obsah tuku může být v pokrmu značný) nebo vybírat přírodní úpravu masa, ryb a přílohy raději vařené. Pizza a těstoviny patří mezi energeticky bohatší večeře.

3. LEHČÍ VEČEŘE S NEZBYTNOU SLADKOU TEČKOU

Sladkosti znamenají energii navíc, není-li kde ji posléze vydat, ukládá se do tukových zásob. Pravidelná večerní konzumace sladkostí neuškodí tam, kde po večeři následuje ještě fyzická aktivita. Verdikt: Pokud si jdete zacvičit a přebytečnou energii tak hravě vydáte, můžete si sladkost dopřát.

JAK JÍST PŘI VEČERNÍM SPORTOVÁNÍ

V případě většího energetického výdeje ve večerních hodinách se energie musí tělu dodat. Není vhodné však jíst těsně před cvičením (podle druhu zátěže přibližně dvě hodiny před sportem). Během cvičení je třeba doplňovat tekutiny podle pokynů cvičitele (možnost přidání sacharidů - cukr, slazené nápoje -při jejich zjevném nedostatku). Záleží také na tom, čeho chceme cvičením dosáhnout - podle toho by se měl pak řídit nejen výběr jednotlivých sportů, ale i následná večeře.

A) PŘI HUBNUTÍ
* Po cvičení alespoň 1-1,5 hodiny nejezte, poté si dejte zeleninu nebo ovoce s bílkovinnou potravinou s nízkým obsahem tuků (např. jogurt s ovocem).
* K večeři je ideální kombinace zeleniny a bílkovinných potravin s nízkým podílem tuků (přírodně upravené maso, nejlépe ryba nebo drůbeží, méně tučný sýr, tvaroh apod.). Vynechte pečivo a sacharidové přílohy (těstoviny, brambory, rýže). Tipy na večeři:
* nízkotučný jogurt s ovocem
* zeleninový salát s tuňákem

B) PŘI FORMOVÁNÍ POSTAVY A UDRŽENÍ TĚLESNÉ HMOTNOSTI
* Před a 60 minut po cvičení si dejte přesnídávku s obsahem sacharidů (banán, piškoty, celozrnný rohlík, müsli tyčinka).
* K večeři jezte bílkovinné potraviny s nižším obsahem tuku (netučné maso, ryby, sýr), zeleninu a poloviční porci sacharidových příloh (těstoviny, brambory, rýže). Tipy na večeři:
* rybí filet zapečený s baby karotkou, lilkem cuketou a bramborem
* zeleninový salát s těstovinami a tuňákem

C) PŘI CVIČENÍ PRO NÁRŮST SVALOVÉ HMOTY
* Před tréninkem a ihned po něm si dejte sacharidovou přesnídávku (banán, piškoty, celozrnný rohlík, müsli tyčinka, sacharidové sportovní nápoje).
* Večeře by měla obsahovat bílkovinné potraviny s nižším obsahem tuku - libové maso, ryby, zeleninu a plnou porci sacharidových příloh (těstoviny, rýže nebo brambory). Tipy na večeři:
* kuřecí steak s grilovanou zeleninou, rýže natural
* těstovinový salát se zeleninou a sýrem


Víte, že…
by večeře měla tvořit přibližně 20 % celkového energetického denní ho příjmu?

(bezplatná Informační linka Flory 800 175 324)

30.6.2008 22:15 | Věra Králová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.