FITweb

ZPĚT

Zrádné geny

Přijde vám nespravedlivé, že po týdnu lehkého přejídání kamarádka přibere půl kila a vy téměř tři? A to jste si přitom jistá, že jíte obě stejně. Lékaři si přesto stále myslí, že jíte za dva. zatímco vy se tolik hlídáte...

Jste si jistá, že nejíte o moc víc než ostatní, ale pokud si dáte to co ostatní, přiberete dvakrát tolik. Obezita je dosud považována za onemocnění, které souvisí pouze se životním stylem, podíl genetických faktorů je i mezi nepoučenými odborníky podceňován. O genetice obezity se zatím tolik nemluví. Některá data jsou již ale potvrzena. Jen je schází uplatnit v běžném životě. Na to si bohužel budeme muset počkat spíše několik desítek než jen pár let.

OBEZITA - NEMOC JAKO KAŽDÁ JINÁ

Obezita je metabolické onemocnění. Je charakterizována zmnožením tělesného tuku. K ukládání tuku v těle dojde tehdy, pokud člověk konzumuje více kilojoulů, než spálí, a zároveň má genetickou predispozici. Genetické faktory ovlivňují energetickou rovnováhu ve smyslu toho, jak hodně jíme, ale i tím, jak rychle dokáže naše tělo energii spálit.

LEPTOGENNÍ A OBEZITOGENNÍ GENY

Většina z nás je ovlivněna polygenním typem dědičnosti při nadváze. Stejný mechanismus genetické predispozice najdeme například u alergických onemocnění. To znamená, že ke vzniku obezity přispívá vzájemná interakce našich genů s vhodnými podmínkami prostředí. Naše geny mohou být obezitogenní, to znamená, že přispívají ke vzniku obezity. Stejně tak ale můžeme mít to štěstí, že máme geny leptogenní, ty naopak rozvoji obezity brání a my se můžeme chlubit štíhlou postavou.

BMI DO VÍNKU

Index tělesné hmotnosti (BMI) nám jednoduše řečeno prozrazuje, jak je na tom naše postava s hmotností. Tedy to, jak vypadáme. Nejvíce je BMI ovlivněno geneticky v období dospívání. Tehdy máme největší šanci, a to přibližně z 80 %, dosáhnout stejné postavy, jakou mají naši rodiče. Některé studie prokazují významnější úlohu matky v přenosu genů obezity než otce. Pokud si svoji váhu uhlídáme během dospívání, tedy přibližně v období 16 až 17 let a podaří se nám nepřibrat, s věkem již vliv genů na naše BMI klesá. Přečkáme-li tedy období dospívání bez nárůstu hmotnosti, je pravděpodobnost, že se naše postava přiblíží postavě rodičů, přibližně 20-37 %.

DĚDIČNÉ ROZLOŽENÍ TUKOVÝCH ZÁSOB

Už nás jistě ani nepřekvapí, že nejen naše hmotnost, ale i rozložení tělesného tuku je velkou měrou geneticky dáno. Žena, která má matku se sklonem k ukládání tuku v oblasti pasu, přestože má velmi útlá stehna a paže, si může být ze 66 % jistá, že tuto postavu bohužel zdědí po ní. K mužům je příroda shovívavější. Jejich pravděpodobnost, že zdědí postavu po rodičích, je „pouze“ 46 %.

ŠETŘÍCÍ GEN

O tomto úsporném genu jste již možná slyšeli. Někdy je též nazýván anglickým výrazem „thrifity“ gen. K uvažování o výskytu tohoto genu přispělo zvyšování výskytu obezity u národů žijících např. v Tichomoří či v některých arabských zemích. Zmíněný gen máme téměř všichni ve své genetické výbavě. Naši předkové se museli obdobím dlouhých hladomorů a krátkým obdobím hojnosti jídla přizpůsobit svojí genetickou výbavou. Komu se to nepodařilo, zemřel vyhladověním. Pokud má naše tělo nedostatek potravy, tedy v období, kdy snížíme náš energetický příjem, např. při hubnutí, dojde k tomu, že se tento šetřící gen aktivuje a naše tělo sníží rychlost spalování, a tím i hubnutí. Omezíme-li drasticky příjem potravy a nutných živin, např. při nevhodně sestaveném dietním režimu, kdy omezíme energetický příjem příliš či zvolíme nevhodnou dietu, např. jíme pouze zeleninu či tukožroutské polévky, dostaneme se do situace, kdy tělo jen velmi pracně a pomalu hubne. V okamžiku, kdy začneme jíst normálně, postava se opět neúměrně obalí tukem.

HNĚDÁ TUKOVÁ VRSTVA

Tato vrstva skrývá ještě mnoho tajemství medicíny. Vyskytuje se ve velké míře u novorozenců, v dospělosti pak jen v zanedbatelné míře v oblasti mezi našimi lopatkami. Předpokládá se, že ale vytváří mnoho látek, které dokážou ovlivnit metabolismus. Jednou z těchto látek je i bílkovina UCP. Ta zapříčiní, že si tělo neuloží energii ve zvýšené míře ve formě tuků, ale přemění je na teplo. Tím nám zajistí ideální postavu. UCP bílkovina je ovlivňována faktory prostředí a na její tvorbu má vliv nejen hladovění, ale i příjem např. vitaminu A, karotenoidů, vápníku a některých mastných kyselin.

LÍNÝ METABOLISMUS

Často můžeme být zklamáni a deprimováni, že při hubnoucím režimu naše kamarádka zhubne lehce dvě kila týdně a my musíme téměř pouze pít čaj, abychom zhubli 0,3 kg týdně. Bohužel ani rychlost hubnutí nemůžeme příliš ovlivnit. Je totiž také geneticky podmíněná. Je to dáno rozdílným rozložením a množstvím našich hormonů a receptorů, které zachytávají právě ty látky z našeho těla, které pomůžou zvýšit rychlost spalování naší tukové vrstvy. To člověku samozřejmě bere motivaci a chuť snažit se dál. Nevěste ale hlavu a zkuste se zbavit sebelítosti. I se zrádnými geny totiž můžete bojovat. Sice vás to bude stát více námahy, ale ztenčení tukových zásob za to rozhodně stojí. —- Víte, že…máme-li matku se silnějšími boky (postavu typu hruška), je pravděpodobnost získání stejné postavy menší než při rozložení tuku v oblasti břicha, a to přibližně 48 % u žen a 28 % u mužů?

MUDR. ERIKA MATĚJKOVÁ

Centrum pro léčbu obezity a zdravý životní styl www. obezita.com

dotaz

Moje matka, otec i sestra trpí silnou obezitou. Nejíme příliš, dokonce si myslím, že se v jídelních zvyklostech neodlišujeme od svého okolí. Moje lékařka mi stále říká, že jím příliš a musím zhubnout. Mám jí to za zlé, myslím totiž, že za to mohou především moje geny. Má vůbec smysl se o zhubnutí snažit?

PAVLA K., PODĚBRADY

odpověď Nevím, zda vás potěším, ale za vaši obezitu opravdu z velké míry mohou geny. Pokud si dáte housku s máslem, jistě přiberete, na rozdíl od vaší kamarádky, která si může dát i dvě a váhu jí to neovlivní. Neberte to ale jako výmluvu a důvod, proč se přestat snažit. Budete muset počítat s tím, že hubnutí půjde pomaleji. Jakmile si dáte něco navíc, rychle přiberete. Taková je realita, toto vám příroda nadělila a nezbývá, než se s tím naučit žít tak, abyste si udržela své zdraví a přiměřenou postavu. Obezita přináší mnoho zdravotních problémů, jako je častější výskyt infarktu myokardu, mozkových příhod, některých nádorů, cukrovky či problémy s klouby a zády. Nesnažte se zhubnout sama laickými způsoby. Můžete si negativně ovlivnit své zdraví, a přitom nezhubnout. Vyhledejte odborníka, který vám pomůže vytvořit takový dietní režim, aby vám vyhovoval, abyste efektivně spalovala tukovou hmotu a zároveň neměla pocit, že v životě trpíte. Víte, že… v tom, kolik vážíme, hrají roli ze 40 % genetické dispozice a z 60% zevní pří činy, tedy to, kolik kilojoulů sníme za den a kolik jich dokážeme spálit nějakou činností? fakta Máte obézní jednovaječné dvojče? Pak je vaše pravděpodobnost, že budete obézní, 77-84 %. Tak vysoká pravděpodobnost je to právě proto, že s dvojčetem máte stejný genetický základ. Mnoho studií se zaměřilo na sledování vlivu zevního prostředí na BMI u jednovaječných dvojčat, která od narození nežila spolu, a tím nemohla mít podobné jídelní a pohybové návyky. Opakovaně studie prokázaly, že vliv těchto zevních faktorů je tak malý, že nemůže mít vliv na BMI.

HORMONY A RECEPTORY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ NÁŠ PŘÍJEM POTRAVY A RYCHLOST HUBNUTÍ:

* Serotoninový receptor: ovlivňuje příjem potravy a alkoholu.
* Neuropeptid Y: stimuluje příjem potravy.
* Cholecystokinin: tlumí příjem potravy.
* Receptor chuti TAS1R3: mutace tohoto genu zapříčiní větší chuť na sladké. Leptin: je vyplavován tukovými buňkami a vychytáván v hypothalamu (spodní část mezimozku, kde jsou řídící centra práce srdce, dechu a dalších životně důležitých funkcí). Jeho nedostatek zvyšuje chuť k jídlu a zpomaluje energetický výdej.
* Mutace leptinového receptoru: pokud máme leptinu dostatek, mutace receptoru zapříčiní to, že se naše tělo chová jako bychom leptin neměli. Přibíráme a máme větší chuť k jídlu.
* Receptory pro MSH a POMC: chyba v těchto receptorech má „na svědomí“ obezitu již u malých dětí.

30.6.2008 22:15 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.