FITweb

ZPĚT

"Diety a kontrolování váhy mě provázejí celý život", říká moderátor Jan Musil.

Od té doby, co pracuje v pražském rádiu Kiss 98, první rozhlasové stanici pro ženy, ví toho o dietách víc než kdykoli předtím. A jaké má moderátor Honza Musil s dietami vlastní zkušenosti?

Od té doby, co pracuje v pražském rádiu Kiss 98, první rozhlasové stanici pro ženy, ví toho o dietách víc než kdykoli předtím. Posluchačky se mu každý den v pořadu Dilema dne svěřují se svými problémy, a ty se často týkají i jejich bojů s nadváhou. A jaké má moderátor Honza Musil s dietami vlastní zkušenosti?

* Honzo, když tě teď tak pozoruji, jak do sebe v jedenáct dopoledne házíš velkou sýrovou pizzu a zapíjíš to kolou, napadá mě, že asi diety moc neřešíš, viď?

Tak to jste úplně vedle. Diety a kontrolování váhy mě provázejí celý život, ale teď se prostě musím pořádně najíst, protože za chvilku se zavřu do rozhlasového studia a čtyři hodiny budu úplně bez jídla, což je pro mě dost těžké vydržet. Navíc se ve vysílání střídám s kolegou Martinem Zounarem, který pořád jen mluví o jídle, a to bych pak jako hladový asi skočil z okna.

* Jaký je vlastně moderátor a herec Martin Zounar rádiový kolega?

Martin Zounar je fajn chlap, upřímný a kamarádský. Na Kiss 98 vysílá denně od 9 do 12 hodin, takže jej každý den v pravé poledne střídám. Vidíme se ve studiu sice jen pár minut, ale co všechno se od něj vždycky dozvím, to byste nevěřili. Stihne mi říct, co šíleného se mu stalo během natáčení Rodinných pout, čím ho ráno překvapila přítelkyně Simona a co dělají jeho dva pejsci. A protože Martin miluje vaření, pořád mi dělá chutě a chlubí se, co všechno od rána snědl, co si odpoledne uvaří a jak obrovský steak večer připraví svojí Simonce.

* Tak to úplně chápu, že se před setkáním s Martinem a svým moderováním musíš pořádně najíst. Ale copak se během vysílání nemůžeš aspoň zakousnout do bagety?

Moje práce na rádiu Kiss 98 není jen o moderování. Sám musím zvládat veškerou techniku, tedy pouštím písničky, odbavuji zprávy, mám ve studiu hosty a podobně. O jídle si tak můžu mezi 12. a 16. hodinou nechat jen zdát. Ale vlastně když náhodou do vysílání prozradím, že mám hlad jako vlk, stane se, že mi posluchačky přivezou něco na zub.

* Cože? Opravdu ti posluchačky vozí do rádia jídlo?

No jasně, to je jedna z výhod moderování na rádiu pro ženy. Zrovna před několika dny jsem se do éteru zmínil, že jsem letos ještě nebyl v lese, a tudíž neochutnal žádné houby, a přitom tak miluji třeba houbové řízky. Když jsem pak odcházel z rádia, v recepci na mě čekala krabice řízků z pravých hřibů od jedné věrné posluchačky. Byly úžasné a ještě touhle cestou můžu té posluchačce znovu poděkovat a říct, že jsem si moc pochutnal.

* To máš tedy úžasné posluchačky. Dostáváš od nich ještě nějaké další dárky?

Nechci, aby to znělo nějak nabubřele, ale pro mě je každý den největším dárkem to, že můžu posluchačkám aspoň trochu pomoci s jejich problémy. Denně s nimi v pořadu Dilema dne řeším jejich trable, a když mi pak nějaká napíše dopis, že si třeba díky mým radám dokázala ve složité životní situaci poradit, mám dojem, že má moje práce smysl.

* Jaké nejzajímavější Dilema jsi s posluchačkami rádia Kiss 98 v posledních dnech řešil?

Hodně mě dostalo, když posluchačka Hedvika řešila to, že nechtěla mít manžela u svého prvního porodu. Za každou cenu se tomu bránila, nechtěla, aby ji muž viděl ošklivou, aby ji viděl řvát a plakat, zatímco on trval na tom, aby při tak důležitém okamžiku mohl být s ní. Když se nemohli dohodnout a porod se blížil, Hedvika zavolala k nám do rádia do pořadu Dilema dne a chtěla od ostatních posluchaček radu. Ten den v rádiu málem shořely telefonní linky. Do studia volali ženy i muži a všichni Hedvice radili, ať určitě manžela k porodu vezme, že je to prý ten nejkrásnější zážitek, když partneři mohou být spolu u zrození potomka. Tohle Dilema dne tehdy opravdu vzbudilo silné emoce, a když jsem pak na konci pořadu volal Hedvice a vzal ji do živého vysílání, rozplakala se a řekla, že manžela u porodu chce. Aby to opravdu mělo ten pohádkový konec, tak si představte, že minulý týden Hedvika porodila zdravou holčičku a její manžel přímo na porodním sále přestřihl pupeční šňůru.

* A volají tvoje posluchačky do Dilema dne také třeba kvůli problémům s postavou?

No jasně a jak! Vzpomínám si na to, když třeba slečna Jana řešila problém s přítelem, který jí řekl, že je tlustá a měla by zhubnout. To se pak do toho jejího přítele pustily snad všechny posluchačky a Janě přikazovaly, ať se s takovým hulvátem okamžitě rozejde. A dokonce zavolal i jeden muž, který měl v oblibě boubelky, a Janě řekl, ať se postavou určitě netrápí, že ženy s plnějšími tvary jsou mnohem přitažlivější než ty, které jsou kost a kůže. Myslím, že tihle dva posluchači to teď spolu táhnou.

* Když už se bavíme o postavě, co děláš pro to, abys netloustl?

Nikdy jsem nebyl sportovní typ, nikdy jsem necvičil, nikdy jsem si neměřil břicho, jestli třeba trochu moc neroste, jen jsem se vždycky snažil nepřejídat se, a když se mi to náhodou stalo, s výčitkami jsem pak druhý den chroupal jen ovoce a zeleninu. Jenomže jakmile se u chlapa přehoupne třicítka, musí se sebou začít něco dělat. Chodím proto s přítelem dvakrát týdně do fitness a taky plavat, snažím se jíst po troškách a nepřejídat se.

* Když se řekne dieta - co tě napadne jako první?

Naskáčou mi pupínky (Honza se směje). A taky to, že dieta je hlavně o psychice a každá správná dieta potřebuje pohyb.

* Honzo, vím o tobě, že jsi prodělal vážnou nemoc a právě při ní jsi nejvíce zhubl. Jak vzpomínáš na tohle svoje „vychrtlé“ období?

Je fakt, že moje nemoc pro mě byla nejúčinnější dietou na světě. Byla to dieta nedobrovolná, drastická a vůbec na ni nevzpomínám rád. Tři měsíce jsem mohl pít jenom zeleninové šťávy a zhubl na 58 kilo. Bylo to jediné období v mém životě, kdy jsem byl opravdu hubený a řešil opačný problém, jak přibrat. Trvalo mi pak půl roku, než jsem se znovu dostal na „zdravou“ váhu.

* Časopis DIETA čtou vesměs stejné ženy, pro které ty každý den vysíláš na rádiu Kiss 98. Co bys jim na konec našeho rozhovoru vzkázal?

Aby nepřemýšlely nad dietami a netrápily se tím, jak vypadají. Aby věřily tomu, že lidé kolem nich je mají rádi hlavně proto, jaké jsou a jakou mají duši. Ostatně to srdíčko a duše je na člověku to nejdůležitější, ostatní je stejně jenom obal.


NEJVĚTŠÍM DÁRKEM JE PRO MĚ KAŽDÝ DEN UŽ TO, ŽE MŮŽU POSLUCHAČKÁM V POŘADU DILEMA DNE ALESPOŇ TROCHU POMOCI S JEJICH PROBLÉMY.

RECEPT NA HONZOVO RÁDIOVÉ RIZOTO A LA „KISS“

PRO 2 OSOBY

SUROVINY
* 2 plátky kuřecích prsních řízků,
* 2 rajčata, čerstvý kopr,
* rýže (nejlépe se hodí dlouhozrnná),
* 2 stroužky česneku,
* cibule,
* olivový olej,
* 1 tvaroh (dávám přednost nízkotučnému),
* 2 vejce,
* tvrdý sýr,
* čerstvá petrželová nať,
* mrkev,
* hrášek,
* brokolice (případně další zelenina podle chuti) POSTUP

Nejprve si nakrájíme rajčata a v hrnci je rozvaříme. Vzniklou směs propasírujeme, aby nám zůstala jenom šťáva. Do té rozmačkáme česnek a přidáme nadrobno nakrájené kousky kuřete. Přidáme čerstvý nasekaný kopr a celou směs zalijeme olivovým olejem (stačí jedna deci). Takto naložené maso necháme v lednici odpočinout do druhého dne. Druhý den uvaříme rýži (můžeme koupit ochucenou rajčatovou). Zvlášť dáme vařit očištěnou a na drobné kousky nakrájenou zeleninu.

Dopředu naložené kuřecí maso v omáčce zprudka orestujeme na pánvi, přidáme scezenou zeleninu a vše promícháme s uvařenou rýží. Vezmeme skleněnou zapékací mísu, na dno dáme první půlku tvarohu, zasypeme rizotem a navrch rozdrobíme druhou část tvarohu. Téměř hotový pokrm dáme do trouby a pečeme zhruba 20 minut při teplotě 200 °C. Pět minut před koncem rizoto zalijeme směsí dvou rozkvedlaných vajíček a strouhaného sýra. Honzovo rádiové rizoto a la „Kiss“ podáváme v miskách. Jako nápoj se hodí vychlazená rajčatová šťáva.

30.6.2008 22:15 | Martha Häckl

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.