FITweb

ZPĚT

Dieta podle krevních skupin

A, B, AB a samozřejmě 0 - čtyři krevní skupiny, čtyři různé způsoby stravování. Může dieta „ušitá na míru“ podle vaší krevní skupiny fungovat?

A, B, AB A SAMOZŘEJMĚ 0 - ČTYŘI KREVNÍ SKUPINY, ČTYŘI RŮZNÉ ZPŮSOBY STRAVOVÁNÍ. MŮŽE DIETA „UŠITÁ NA MÍRU“ PODLE VAŠÍ KREVNÍ SKUPINY FUNGOVAT?

Vroce 1998 vyšla kniha dr. D'Adama Výživa a krevní skupiny - 4 krevní skupiny, 4 diety. Sice pro dietu podle krevních skupin chybí podpora ze strany velkých klinických studií, to ale nebrání tomu, aby byla oblíbená u tisíců lidí po celém světě. Je na vašem posouzení, zda by vám tato strava vyhovovala, nebo byste se do ní nikdy nepustili…

Charakteristika jednotlivých skupin

1. MASO A DRŮBEŽ (DOPORUČUJE SE VŽDY LIBOVÉ, NETUČNÉ MASO)

Krevní skupina 0 - strava pro tuto krevní skupinu 0 by měla obsahovat živočišné bílkoviny, zejména pak maso, protože jejich žaludek s vysokým obsahem trávicích kyselin maximálně využívá proteiny z masa. Lidé s krevní skupinou 0 by tedy měli velmi často konzumovat veškerou drůbež, uzeniny se ovšem nedoporučují. Co ale mají dělat vegetariáni s krevní skupinou 0? Autor jim doporučuje začít jíst maso, ovšem postupně.

Krevní skupina A - lidé s krevní skupinou A mají být vegetariány, náhražkou masa mají být sójové bílkoviny. Přípustné je jen občas libové kuřecí maso.

Krevní skupina B - velmi prospěšné je maso králičí, jehněčí, skopové a zvěřina, mezi neutrální se řadí telecí, hovězí a krůtí. Uzeniny patří mezi potraviny zakázané.

Krevní skupina AB - velmi prospěšné je maso krůtí, králičí, jehněčí a skopové a mezi neutrální patří maso bažantí a játra.

2. RYBY A MOŘSKÉ PRODUKTY

Krevní skupina 0 - doporučují se konzumovat 3-5x týdně, což je ovšem podle odborníků až moc, zejména pokud by šlo o tučné ryby. Sladkovodní ryby kupujte raději čerstvé. Krevní skupina A - maso ryb by měli lidé s krevní skupinou A jíst 3-4x v týdnu, zajímavé je, že by se měli vyhnout jemnému bílému masu (halibut, mořský jazyk, platýs), protože obsahují dráždivé lektiny. Ženám se jako prevence rakoviny prsu doporučují hlemýždi. Obecně se doporučují tučné mořské ryby jako prevence srdečních chorob. Krevní skupina B - pro tuto skupinu se ryby velmi doporučují, velmi prospěšné je maso makrely, lososa, sardinky, tresky, halibuta, hejka, tresky, štiky, mezi tyto potraviny patří i jikry a kaviár. Mezi neutrální je zařazen kapr, okoun, sumec, sleď i tuňák. Krevní skupina AB - velmi prospěšné je maso tuňáka, tresky, makrely, mořského pstruha, nebo mořští měkkýši, neutrální je maso kapra, okouna, lososa, zakázaný je halibut, uzený losos, chobotnice, úhoř, platýs, humr, krab nebo žáby.

3. MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY

Krevní skupina 0 - mléko není vůbec vhodné. Doporučují se jen některé sýry, jako mozzarella a feta, vhodné jsou kozí sýry. Naopak jsou vhodné veškeré sójové výrobky, které nahradí ve stravě mléčné výrobky.

Krevní skupina A - nedoporučuje se většina mléčných výrobků, předpokládá se častější výskyt špatného trávení mléčného cukru u lidí s touto krevní skupinou. Malé množství zakysaných mléčných výrobků se toleruje a naopak se doporučuje v co největší míře konzumovat sójové mléko a výrobky z něj.

Krevní skupina B - má velký výběr v mléčných výrobcích, kdy mezi prospěšné jsou zařazeny jogurty z kravského mléka, tvaroh, kefírové mléko, nízkotučné mléko, cottage, ricotta, feta, kozí mléko a kozí sýry, mezi neutrálními potravinami najdeme tvrdé sýry, hermelín, plnotučné mléko, máslo, sójové mléko a sójový sýr.

Krevní skupina AB - doporučení ohledně vhodných potravin je podobné jako u krevní skupiny B, mezi zakázané jsou řazeny naopak hermelín a veškeré plísňové sýry, plnotučné mléko, podmáslí a zmrzlina.

4. VEJCE (POČÍTAJÍ SE I VEJCE PŘIDANÁ DO PEČIVA APOD.)

Krevní skupina 0 - doporučení je velmi nevhodné až nebezpečné, protože doporučovat 3-4 vejce za týden je opravdu, zejména pro osoby s vysokou hladinou cholesterolu, nezodpovědné. Krevní skupina A - vajíčka nejsou doporučená, nejsou vhodným zdrojem bílkovin, konzumace maximálně 1-2 za týden. Krevní skupina B - doporučují se stejně jako pro krevní skupinu 0, tedy 3-4 za týden. Krevní skupina AB - doporučují se maximálně 3-4 za týden.

5. OLEJE A TUKY

Krevní skupina 0 - autoři doporučují veškeré rostlinné tuky, zejména ty zastudena tlačené a pak olej z tresčích jater neboli tuky z mořských ryb.

Krevní skupina A - doporučeno je jen velmi malé množství tuku, a to jen olivového, a pak lněná semínka, nevhodné jsou oleje z kukuřice a slunečnice, které prý způsobují lidem s touto krevní skupinou trávicí obtíže.

Krevní skupina B - povolen je pouze olivový, všechny ostatní jsou škodlivé (slunečnicový, řepkový atd.). Mezi neutrální se řadí tuky z mořských ryb.

Krevní skupina AB - povolen jako u krevní skupiny B pouze olivový olej, neutrální je ovšem řepkový a podzemnicový olej, lněná semínka, nikoli lněný olej, a tuky mořských ryb.

6. OŘECHY A SEMENA

Krevní skupina 0 - doporučená jsou dýňová semínka, vlašské ořechy (6-8 ořechů za den), naopak arašídy, pistácie a mák nejsou vhodné. Krevní skupina A - mají být zdrojem nejen vitaminů, ale i bílkovin, doporučená jsou dýňová semínka, paradoxně jsou doporučována semínka slunečnice, ale oleje ze slunečnice ne (?) a burské ořechy. Krevní skupina B - většina ořechů a semen není vhodná, např. arašídy, pistácie atd. stejně tak jako lískové ořechy a mák. Neutrální jsou mandle, vlašské ořechy a jedlé kaštany. Krevní skupina AB - velmi prospěšné jsou vlašské ořechy, arašídy a máslo z nich, jedlé kaštany. Neutrální jsou mandle, pistácie, kešu a para ořechy. Klasické máslo je zakázané.

7. CEREÁLIE - PATŘÍ SEM VEŠKERÉ VÝROBKY Z OBILOVIN

Krevní skupina 0 - pro krevní skupinu 0 neexistují velmi prospěšné obiloviny, zakázaná je pšenice, kukuřice a výrobky z ní, neutrální je ječmen, jáhly, pšenice špalda.

Krevní skupina A - jíst alespoň 1x denně obiloviny, ale lépe několikrát denně, nevhodná je pouze pšenice.

Krevní skupina B - zakázaná je konzumace veškerého pečiva z pšenice, žita, ječmene, kukuřice, pohanky, amarantu, divoké rýže. Zakázané je i sladké pečivo z těchto obilovin. Vhodný je rýžový chléb, extrudovaný rýžový chléb, jáhelný chléb, chléb z ovesných vloček. Neutrální jsou výrobky ze špaldové mouky, suchary z ovesných otrub a výrobky ze sójové mouky.

Krevní skupina AB - vhodný je žitný chléb moskevský, rýžový chléb, pečivo z rýžové mouky, rýžový a žitný extrudovaný chléb, jáhelný chléb. Kaše z rýže, ovesných vloček a jáhel. Neutrální jsou výrobky ze špaldové mouky, pšeničné bagety, kaše z pšenice a ječmene.

8. LUŠTĚNINY

Krevní skupina 0 - luštěniny jsou prospěšné, např. strakaté fazole, sójové boby, zelený hrášek, ale pozor nevhodné jsou naopak čočka a fazol obecný. Krevní skupina A - fazol, sója a ostatní druhy luštěnin jsou doporučenými zdroji rostlinných proteinů, exotické druhy fazolů se nedoporučují. Krevní skupina B - vhodné jsou všechny druhy čočky, velmi prospěšný je fazol obecný, neutrální jsou červené a bílé fazole, zelený hrách, zelené fazolky a hrachové lusky. Krevní skupina AB - velmi prospěšná je zelená čočka, strakaté, červené a modré fazole, pak sójové mléko a sýr TOFU. Neutrální jsou zelené fazolky, ostatní druhy čočky, zelený hrášek, hrachové lusky, sójové maso. Víte, že… první krevní skupinou, která se objevila u nejstarších předků dnešního člověka, byla krevní skupina 0?

Jídelníček k jednotlivým krevním skupinám:

KREVNÍ SKUPINA 0 - LOVEC

Lidem s krevní skupinou 0 pomáhá intenzivní cvičení a živočišné bílkoviny. Mají velmi starý trávicí trakt a tráví bez problému maso, ideální je vysokoproteinová dieta lovců-sběračů. Lidé s krevní skupinou 0 nemají konzumovat mléčné výrobky a obilné výrobky, zejména z pšenice.

PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - džus ananasový, rýžový chléb, mozzarellové polokoule, šípkový čaj
SVAČINA - 2 blumy, sklenice sójového mléka
OBĚD - hejk v zelenině
SVAČINA - mrkvový džus
VEČEŘE - fettuccine s omáčkou z kuřecího masa, salát z listové zeleniny

ÚTERÝ
SNÍDANĚ - grapefruitový džus, vejce naměkko, rostlinný tuk, moskevský chléb
SVAČINA - banán
OBĚD - žitné chlebíčky s tuňákem
SVAČINA - hrst vlašských ořechů a rozinky
VEČEŘE - zapékaná čekanka STŘEDA

SNÍDANĚ - omeleta z jednoho vejce, brokolice, žitný chlebíček, mrkvový džus
SVAČINA - salát mrkvový se švestkami a ořechy
OBĚD - vařené hovězí maso s jablkovým křenem
SVAČINA - rýžový chlebíček s rostlinným tukem a třešňovým džemem
VEČEŘE - pečená krůtí prsa na šalvěji, rýže, brokolice vařená v páře

ČTVRTEK
SNÍDANĚ - džus ananasový, palačinka ze špaldové mouky, džem
SVAČINA - sójové mléko, blumy
OBĚD - špagety s kousky pečeného kuřecího masa, rajče, paprika
SVAČINA - jablka s kozím sýrem
VEČEŘE - pečené krůtí maso, špaldové nudle, míchaná zelenina PÁTEK

SNÍDANĚ - džus meruňkový, rýžový chléb, rostlinný tuk, vajíčko natvrdo
SVAČINA - čerstvé švestky, sójové mléko
OBĚD - sendvič z moskevského chleba s kuřecím masem, hlávkovým salátem
SVAČINA - jablka s vlašskými ořechy
VEČEŘE - špagety s masovou omáčkou, mražená zelenina

SOBOTA
SNÍDANĚ - mrkvový džus, topinky z tmavého chleba, rostlinný tuk, nakrájená paprika
SVAČINA - 2 blumy, sklenice sójového mléka
OBĚD - krůtí karbanátek s rozteklým kozím sýrem, nakrájená rajčata, hlávkový salát
SVAČINA - karotka, jablko
VEČEŘE - grilovaný hejk, špenátové těstoviny NEDĚLE

SNÍDANĚ - grapefruitový džus, zelený čaj, špaldové palačinky s džemem
SVAČINA - banán
OBĚD - tuňákový salát na listech hlávkového salátu
SVAČINA - rozinky a vlašské ořechy
VEČEŘE - salát z čekankových puků

KREVNÍ SKUPINA A - PĚSTITEL, ZEMĚDĚLEC

Lidem s krevní skupinou A pomáhají uklidňující cvičení typu tai-či, jóga, strečink nebo golf. Na vybití energie a stresu jsou vhodná bojová umění. Mléčné výrobky prý zpomalují metabolismus, strava je výrazně posunuta směrem k vegetariánství, pozor ovšem na pšenici a výrobky z ní, její konzumaci by lidé s krevní skupinou A neměli přehánět. PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - ovesná kaše se sójovým mlékem, grapefruitová šťáva, bylinný čaj
SVAČINA - jogurt s rozinkami a slunečnicovými semínky
OBĚD - tofu-pesto lasagne
SVAČINA - mrkvový salát s rozinkami
VEČEŘE - zeleninová smaženice s tofu, rýže natural

ÚTERÝ
SNÍDANĚ - grapefruitový džus, vejce naměkko, rostlinný tuk, moskevský chléb
SVAČINA - plátky broskví a sójový jogurt
OBĚD - řecký salát (nasekaná hlávka salátu, celer, zelená cibulka, okurka se sýrem)
SVAČINA - 2 plátky rýžového chleba s arašídovým máslem, švestky
VEČEŘE - osmahnout tofu se zelenými fazolkami, pórkem a hráškem STŘEDA

SNÍDANĚ - pohankové lívance, džem, káva
SVAČINA - 2 jablka, meruňkový džus
OBĚD - hustá polévka z černých fazolí, kukuřičný chléb
SVAČINA - mrkvový džus
VEČEŘE - tofu s burskými ořechy, rýže natural

ČTVRTEK
SNÍDANĚ - pohanková kaše se sójovým mlékem, sušené švestky
SVAČINA - koktejl ze sójového mléka a ananasu
OBĚD - lasagne s rýžovými nudlemi, špenátem, sýrem ricotta, hlávkový salát s vinaigrette
SVAČINA - hrst rozinek a burských ořechů
VEČEŘE - grilovaná ryba, rýže basmati, v páře vařený artyčok PÁTEK

SNÍDANĚ - muffin z ovesných vloček, čerstvý ananas, káva
SVAČINA - tmavý chléb, sójový sýr, nakrájená jablka, vlašské ořech
OBĚD - pizza ze špaldové mouky, obložená čerstvou listovou zeleninou a mozzarellou
SVAČINA - šťáva z mrkve a celeru
VEČEŘE - sezamové kuře, špaldové nudle, strouhaný sýr, dušená kapusta

SOBOTA
SNÍDANĚ - jednovaječná omeleta s kozím sýrem, grapefruitový džus
SVAČINA - sójové mléko s broskvemi a ananasem
OBĚD - salát z grilovaného kuřete, hlávkový salát, zelený čaj
SVAČINA - šťáva z mrkve, salátové okurky
VEČEŘE - grilovaný losos, pohanková kaše NEDĚLE

SNÍDANĚ - kukuřičné lupínky se sójovým mlékem, borůvky, zelený čaj
SVAČINA - topinka se švestkovou marmeládou, ledová káva
OBĚD - ryba pečená s nádivkou
SVAČINA - jablko s kousky kozího sýra
VEČEŘE - salátová směs s tuňákem

KREVNÍ SKUPINA B - KOČOVNÍK

Krevní skupina B je jakýmsi protipólem krevní skupiny A. Mají velmi odolný imunitní systém k běžným onemocněním, ale jsou podle autora náchylnější k onemocněním, jako je lupénka a chronický únavový syndrom. Vhodným pohybem je pravidelné aerobní cvičení, jako je rychlá chůze, aerobik, jízda na kole.

PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - ovesná kaše s mlékem, sušené ovoce, káva
SVAČINA - koktejl z papáji
OBĚD - hovězí polévka, bramborové karbanátky, brokolice vařená v páře
SVAČINA - cottage sýr s plátky hrušky
VEČEŘE - krůtí špíz s jogurtem, špaldový chléb, banán

ÚTERÝ
SNÍDANĚ - ovocné müsli s banánem, čaj
SVAČINA - banán
OBĚD - řecký salát - hlávkový salát, okurka, šalotka, celer, feta sýr, olivový olej
SVAČINA - bílý jogurt, banán
VEČEŘE - kapusta s vejci a kozím sýrem, špaldový chléb
STŘEDA

SNÍDANĚ - celozrnný chléb, cottage sýr s bylinkami
SVAČINA - hroznové víno
OBĚD - salát z makrely, kapie, chléb špaldový
SVAČINA - špaldový koláč kakaový, banán
VEČEŘE - pečená ryby se zeleninou vařenou v páře
ČTVRTEK
SNÍDANĚ - 100% džus pomerančový
SVAČINA - salát z mrkve a banánů, zelený čaj
OBĚD - kuřecí prsa se sýrem, špaldový chléb
SVAČINA - mražený jogurt s ovocem
VEČEŘE - dušené kuřecí maso s chřestem
PÁTEK

SNÍDANĚ - müsli se sušeným ovocem a ořechy, mléko
SVAČINA - 2 jablka
OBĚD - celozrnný chléb s tuňákem, zeleninový míchaný salát
SVAČINA - nízkotučný jogurt s rozinkami
VEČEŘE - salát z kozího sýra se zeleninou

SOBOTA
SNÍDANĚ - špaldové pukance s mlékem a 100% ananasový džus
SVAČINA - banán
OBĚD - kuřecí ragú s pomeranči
SVAČINA - salát z mrkve, banánů a blum
VEČEŘE - míchaný zeleninový salát s kousky tuňáka
NEDĚLE

SNÍDANĚ - ovesné vločky s banánem a 100% ananasový džus
SVAČINA - blumy
OBĚD - kuřecí salát s červenou řepou, špaldový chléb
SVAČINA - mražený jogurt s banánem
VEČEŘE - zeleninový nákyp, zelený čaj

KREVNÍ SKUPINA AB

Krevní skupina AB je velmi mladá a velmi vzácná, podle autora svojí podobou v sobě spojuje vlastnosti krevní skupiny A a B. To znamená, že většina potravin nevhodných pro A nebo B bude nevhodných i pro krevní skupinu AB. Existují i výjimky, jako jsou rajčata, A i B je kvůli jejich lektinům hůře snáší, ale AB je může konzumovat bez omezení. Ideálním sportem je jóga nebo tai-či.

PONDĚLÍ

SNÍDANĚ - müsli ovocné s ořechy, 100% grapefruitový džus
SVAČINA - sójové mléko, topinka z žitného chleba
OBĚD - kuřecí prsa, rýže natural, míchaný salát
SVAČINA - jogurt s ovocem
VEČEŘE - míchaný ovocný salát
ÚTERÝ
SNÍDANĚ - špaldové muffiny s ovocným džemem
SVAČINA - sójové mléko, topinka z žitného chleba
OBĚD - houbové rizoto, zeleninový salát
SVAČINA - kozí sýr a celozrnný chléb
VEČEŘE - kapustové karbanátky, bramborová kaše
STŘEDA

SNÍDANĚ - špaldový koláč kakaový
SVAČINA - jogurtový koktejl s kiwi
OBĚD - zeleninový salát z makrely, žitný chléb
SVAČINA - celerový salát s jablky
VEČEŘE - čočková polévka, ovesné vločky s vejci
ČTVRTEK
SNÍDANĚ - celozrnná topinka s míchanými vejci
SVAČINA - jogurtový koktejl s hroznovým vínem
OBĚD - gyros pořecku s tzatziki
SVAČINA - kozí sýr, celozrnný chléb
VEČEŘE - králík s červeným zelím, bramborový knedlík PÁTEK

SNÍDANĚ - ovocné müsli s ořechy a rozinkami, 100% grapefruitový džus
SVAČINA - sójové mléko, topinka z žitného chleba
OBĚD - ovocné knedlíky z tvarohového těsta
SVAČINA - jogurt s rozinkami a ořechy
VEČEŘE - zapečená brokolice, mozzarella s rajčaty

SOBOTA
SNÍDANĚ - vdolky tvarohové se zavařeninou, káva
SVAČINA - rajčata s mozzarellou
OBĚD - špaldové těstoviny zapečené s hráškem
SVAČINA - ořechová směs, sušené ovoce
VEČEŘE - kuřecí kari s kiwi, rýže natural NEDĚLE

SNÍDANĚ - topinka s míchanými vejci, čaj
SVAČINA - mléčná rýže s hroznovým vínem
OBĚD - pečený bažant, brambory, salát mimóza
SVAČINA - křehký chléb rýžový, mrkvový džus
VEČEŘE - zapečený květák, ovoce


Víte, že… nejvíce 0 mají Španělé a indiáni - ti dokonce až 100 %?

Fakta:

Víte, jaký je výskyt jednotlivých krevních skupin v ČR? A - 41 % B - 18 % AB - 9 % 0 - 32 %

27.1.2009 13:49 | Mgr. Pavel Suchánek

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.