FITweb

ZPĚT

Hubnutí podle přesýpacích hodin

Omezení pocitu velkého a nezvladatelného hladu a následný úbytek nadbytečných kilogramů, to je hlavní cíl hubnoucí lékařské metody zvané bandáž žaludku.

Nadváha či dokonce obezita znamenají pro lidský organismus velké zdravotní riziko. Platí zde jasná přímá úměra - čím vyšší nadváhu máte, tím více si koledujete o zdravotní komplikace s ní spojené - vysoký krevní tlak, bolesti kloubů, vysoký cholesterol, diabetes… Lidé s nadváhou pěti či deseti kilogramů nejsou pochopitelně v ohrožení tolik, jako ti, kteří si „nastřádali“ třicet, čtyřicet, nebo dokonce ještě více kilogramů navíc. Pokud BMI překročí u člověka hodnotu 35 až 40, lékaři už bijí na poplach. Riziko vzniku výše uvedených zdravotních obtíží je při takové obezitě skutečně hodně vysoké. Jenže zbavit se nadbytečných kilogramů není pro každého tak jednoduché.

Pomůže jedině redukční dieta spojená s pravidelným pohybem. A samozřejmě pevná vůle. Jen tak může váha začít opět klesat. Ale co dělat, když se hubnutí nedaří a k obezitě se navíc přidružují zdravotní problémy? Lékaři - obezitologové našli řešení, a to velmi úspěšné - chirurgickou bandáž žaludku.

ZA VŠÍM STOJÍ KROUŽEK

V současné době se nejčastěji provádí adjustabilní gastrická bandáž. K bandáži se používá speciální adjustabilní (seřiditelný) silikonový kroužek, který se obtočí kolem žaludku. Žaludek tak bude po zákroku svým tvarem připomínat přesýpací hodiny. Kroužek má na vnitřní straně balonek, jehož objem mohou lékaři regulovat prostřednictvím vpichu speciální jehlou přes kůži do kovové komůrky, která je umístěna v levém podžebří v podkoží. Komůrka je pomocí plastové hadičky spojena s balonkem. Rozsah přiškrcení žaludku tak závisí na objemu balonku a po konzultaci s lékařem ho lze měnit. Neznamená to však, že více „přiškrcený“ žaludek by měl významnější účinek na rychlejší hubnutí. Jde spíše o vliv na rychlejší nástup pocitu nasycení. I přesto, že při bandáži žaludku nejde o velký chirurgický zákrok, je nutné se na něj důkladně připravit a absolvovat také několik konzultací: s obezitologem, psychologem i lékařem - bariatrickým chirurgem, který bandáž žaludku provádí v nemocnici. Bandáž žaludku provádí laparoskopicky v celkové anestezii neboli narkóze. Pozitivní na takovém zákroku je, že po něm nezůstane na břiše velká viditelná jizva a i hojení drobných laparoskopických vpichů je samozřejmě nesrovnatelně kratší než při klasickém chirurgickém zákroku pomocí skalpelu. Kratší dobu strávíte i při hospitalizaci - jen 1-2 dny.

DROBNÁ OMEZENÍ ZA TO STOJÍ

Co můžete od bandáže očekávat? Určitě fakt, že hned po prvních soustech jídla pocítíte, že už máte plný žaludek, a sníte proto mnohem méně, než tomu bývalo před bandáží. Jde sice do jisté míry pouze o subjektivní pocit, ale zato velmi podstatný, protože spořádáte méně jídla, vaše váha bude úspěšně klesat, ale vy se při tom nebudete trápit hladem. A navíc tak nedojde ani k rizikovému přeplnění menší horní části žaludku, které se projevuje nevolností i zvracením. Při častějším porušování dietních opatření nebude ale docházet k hubnutí.

Po bandáži žaludku je nutné přece jenom dodržovat určitá dietní opatření. Je vhodné jíst asi 5krát denně malé porce do 150 ml. Stále se vyhýbat tzv. tekutým kaloriím, jako je šlehačka, majonéza, tučné omáčky apod. Dále je po operaci třeba vyhýbat se nedopečenému masu, ořechům a slupkám z ovoce, to vše by mohlo vést ke komplikacím.

Jakmile se budete dál přejídat, případně jíst rizikové potraviny, bandáž vám vlastně ani k ničemu nebude, protože obezity se nezbavíte. A naopak - jestliže ale všechny pokyny pečlivě dodržíte a uposlechnete hned první signál od své nervové soustavy, že je žaludek zaplněn, brzy se budete těšit z úbytku nadbytečných kilogramů. Podle lékařských výzkumů hubnou pacienti s bandáží žaludku rychleji než s pouhou dietou, za rok pak v průměru zhubnou o dvacet kilogramů.

BANDÁŽ PROSPÍVÁ ZDRAVÍ

I když se chuť k jídlu omezí jen mírně, bandáž žaludku vás ochrání před nebezpečným a jen těžko zvladatelným velkým hladem i před záchvaty, při nichž jinak sníte, na co přijdete, a pak s výčitkami smutně zpytujete svědomí. Nemusíte se bát ani neoblíbeného jojoefektu, protože během několika měsíců si s bandáží zvyknete na pravidelný a menší přísun jídla, příjem menšího množství energie a na celkově zdravější životní styl. Zkrátka bandáž žaludku vám už nedovolí opět přibrat! Má pozitivní vliv také na celkový zdravotní stav. S postupným váhovým úbytkem se uleví přetěžovaným kloubům i namáhanému srdci a budete se cítit lépe. A v neposlední řadě stojí uvažovat o odměně: následném nákupu oblečení o několik velikostí menšího!


Fakta: Dříve se používala rigidní bandáž žaludku, při níž se k zaškrcení využívala fixní tkaná textilie . Jen že ta se po operaci již nedala dál regulovat.

MUDr. Petra Šrámková, obezitoložka Centra pro léčbu obezity Klinického centra Iscare Lighthouse, www.iscare.cz

INFO

Pacienti s bandáží žaludku se mohou sdružovat v Banding klubu. Sdělují si v něm své zkušenosti, radí, jak si na bandáž zvyknout v prvních dnech po operaci, jak se s ní naučit dlouhodobě žít, stravovat, i to, jak jim bandáž žaludku pozitivním způsobem změnila život. Více informací získáte na internetové adrese www.bandingklub.cz

30.6.2008 22:14 | Jana Knaislová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.