FITweb

ZPĚT

Lucie Bílá: "Diety pro mě vždycky znamenaly přechodné období!"

Nežije podle pravidel „zdravého“ životního stylu, víc než své tělo si chrání čistou hlavu a klid v duši. Má 55 kilogramů a absolutně nic by na tom neměnila!

Nevím, jestli jsem ta pravá pro tento rozhovor, ale upřímně vám můžu říct, že diety pro mě vždycky znamenaly pouze přechodné období od špatného myšlení ke správnému přístupu k jídlu a k životu vůbec. Nikdy mi nepomohly hubnout, ale zato mi bezpečně pomohly probrat se! Možná je to stejné jako s láskou, tu jsem poznala taky až když jsem ji přestala hledat. Takže kila mě opouštěla, až když jsem se jimi přestala trápit.

* Jak byste sama popsala přerod, kdy se ze začínající zpěvačky v „neposlušných teniskách“ stala nádherná a štíhlá Lucie Bílá?

Kolem mých osmnácti devatenácti let jsem vypadala tak děsivě, že z takového základu se „vyvíjet“ pak bylo celkem jednoduché… (smích)

* Vybaví se vám vaše vůbec PRVNÍ „setkání“ a dietou?

Puberta mi přinesla zmatky ve stravě, v jejím složení, ale i v pravidelnosti. Ta je, myslím, neméně důležitá. Najednou jsem nebyla pod dozorem citlivé maminky a přísného táty a kila letěla nahoru tak, že jsem se nestačila divit. K tomu přišly zmatky, tedy zoufalé hledání cesty, jak se jich rychle zbavit, a bylo ještě hůř. Bylo to období, kdy jsem tloustla skutečně snad i při pouhém pohledu na rohlík, a tak jsem začala hledat možné i nemožné, aby tomu tak nebylo. První dieta trvala týden a bylo v ní: první den mléko a pak po třech hodinách jasně odměřené tvarohy, ovoce, zelenina a přesně stanovená deka šunky. Nejdřív jsem byla z výsledků nadšená a ztrácela se před očima, ale v těle jsou malí človíčkové, a ti si tohle zapamatují a pak si začnou dělat zásoby na časy, kdy zase začneme blbnout. Takže jsem po čase měla kilogramů ještě víc. Párkrát jsem na to zapomněla a šla do trápení se hlady znovu, ale pak mi to konečně došlo! Začala jsem se věnovat víc tomu, co mám v srdci a v hlavě, a tělo se mi začalo měnit samo a tak přirozeně, že jsem si pomalu ani nevšimla, že mám o několik čísel menší džíny.

* Vyzkoušela jste někdy i dietu, která se jiným může jevit jako „extrémní“?

Od té doby jsem zkusila jen nejíst jednou týdně kvůli pročištění nebo držet půst o úplňku, ale nejvíc mě dostal dolů můj pokus být vegetariánka. Po půlroce jsem byla vyčerpaná, nekoncentrovaná a v momentě, kdy jsem začala ztrácet rovnováhu, utíkala jsem za kamarádem doktorem, a ten mi řekl jediné: „Přestaň blbnout a jez maso!“ Jsem masožravec a tenkrát jsem doma u maminky snědla takovou porci guláše, že dodnes nechápu, kam se to do mě vešlo. (smích)

* Kolik kilogramů jste měla kdy nejvíce a kdy naopak nejméně?

Jsem malé „pivo“, takže je na mně znát každé kilo. Kdysi jsem měla 60 kilo a bylo mi fajn, před pár lety to bylo 47 kilo a byla jsem nešťastná jako šafářův dvoreček. Život se mnou trochu zametl a už bych to nikdy nechtěla prožít znovu! Tělo jsem sice měla jako dítě, ale obličej byl obličejem stařeny. Říká se, že si člověk musí jednou vybrat, buď hezký obličej, nebo velký zadek. (smích)

* Jak je na tom naše nejlepší zpěvačka ve vztahu ke zdravému životnímu stylu?

Nežiju podle pravidel, ani v životosprávě nemám řád. Víc než tělo si chráním čistou hlavu a klid v duši… Věřte, že to při tomto povolání není jednoduché, a přitom je oboje mnohdy důležitější než hlasová kondice či rozsah několika oktáv!

* Říká se ale: Ve zdravém těle - zdravý duch!

Nejsem zvyklá stěžovat si ani se zvlášť pozorovat. Ale snažím se dávat tělu, co potřebuje, a zbytečně mu neubližovat. Pravda, nemá to se mnou lehké, ale drží se dobře.

* Co je pro vás nejlepším způsobem relaxace?

Moje rodina, můj hrad, někdy úklid, někdy ruční práce, hudba, knížka… Podle toho, na co mám chuť. Jen nicnedělání mě nebaví! Na to zkrátka nejsem stavěná, musím pořád něco dělat, něčemu se věnovat, něco měnit nebo zlepšovat.

* Jak se stavíte k meditacím a alternativním formám léčení těla i ducha?

Mám srdce otevřené čemukoli a nebráním se novým věcem. Pokud umí člověk špatným myšlením onemocnět, musí se stejně tak t ím dobrým dokázat lé čit. Co dělá Lucie Bílá pro to, aby nepřibrala? Lucie si hlídá jen to, a by dělala s voji práci, jak nejlíp umí, a aby byla platná svému okolí. To si bude hlídat, i kdyby měla zadek veliký jako dům. (smích) Zpěváci a zpěvačky, pokud mají večer vystoupení, tak většinou už celé odpoledne nepozřou jediné sousto, protože by se jim pak špatně odváděl potřebný výkon. Ale po návratu v noci či k ránu domů berou ledničky útokem. Jak jste na tom v tomto ohledu vy? Je pravda, že večer moc nejím, ale před vystoupením je jídlo nezbytné kvůli energii, kterou na jevišti vydávám. Někdy je to náročné a po dvou hodinách skotačení na jevišti docházejí baterky tak rychle, že je nutné tomu předcházet. Nejvíc energie je v libovém mase. Pokud máte opravdu až nesnesitelný hlad a k dispozici máte všechno možné. Sáhnete v takovém okamžiku po čemkoli - co vám takříkajíc padne okamžitě do oka, nebo se snažít vybrat pro tělo to „zdravé“ a co nejméně kalorické? Nejde o kalorie, ale o to, aby se do žaludku nedostalo něco, co mu způsobí šok. Já si dát na velký hlad něco sladkého, tak se budu cítit, jako bych do sebe nalila kyselinu (brrrrr…). Zato sklenice teplé vody ráno nalačno nastartuje organismus naprosto bezpečně.


„ŘEŠIT STRES NEBO BLBOU NÁLADU SLADKÝM? TO NENÍ MŮJ STYL, PROTOŽE SLADKÉ FAKT NEMUSÍM. ALE TAKOVÁ HOŘKÁ ČOKOLÁDA JE NAPROSTÝ BALZÁM NA DUŠI, TO JÁ MOC RÁDA…“

RYCHLÉ, ALE DOBRÉ KUŘE PODLE LUCIE BÍLÉ

SUROVINY

1 kg soli, 1 kuře, hlávkový salát, pepř, kmín, cukr, ocet, chléb

POSTUP

Do pekáče nasypeme celý kilogram soli a do ní s láskou položíme kuřátko, které ještě shora posolíme, pokmínujeme a dáme do trouby péct. No a to je vlastně všechno. Jako příloha je nejlepší čerstvý chléb a hlávkový salát ve sladkokyselém nálevu - ten zvládne každá z vás, ne?

Není to sice nic až tak originálního, ale mám na to zrovna teď strašnou chuť, tak proč se s vámi o ni nepodělit?!

Vaše Lucie

30.6.2008 22:13 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.