FITweb

ZPĚT

Plastická operace mě donutila

Petra vyrůstala ve venkovské rodině, kde se na zdravý životní styl téměř vůbec nedbalo. Na stole byly nepřetržitě k dispozici různé pamlsky - sušenky, tyčinky, bonbony, domácí buchty ap. Svůj boj s kilogramy zahájila již v pubertě.

Petra, 24 let, počítačová a specialistka

Petra vyrůstala ve venkovské rodině, kde se na zdravý životní styl téměř vůbec nedbalo. Na stole byly nepřetržitě k dispozici různé pamlsky - sušenky, tyčinky, bonbony, domácí buchty ap. „Jedlo se prakticky pořád a ke sportovně založeným rodinám jsme také nepatřili. Díky tomu jsem svůj boj s kilogramy zahájila již v pubertě, přestože jsem vyloženě tlustá nebyla. Občas se ale ozval nějaký posměšný hlas s poznámkou ohledně mých špíčků, a mne to trápilo. Dostala jsem tenkrát tip na tukožroutskou polévku a protože jsem režim dodržovala opravdu přísně, zhubla jsem rychle a celkem výrazně. Až do konce střední školy jsem si pak udržovala váhu okolo 54 kg při výšce 162 cm,“ vypráví Petra. Zlom nastal až po maturitě. Petra nemohla najít dobrou práci a půl roku byla pouze doma.

Navíc bez perspektivního partnerského vztahu. Nudu a lítost se pokoušela zahnat jídlem. Logicky to znamenalo jediné - ručička na váze směřovala čím dál tím více doprava. „Po půlročním nicnedělání jsem konečně získala zaměstnání, navázala vztah se svým již současným manželem a odstěhovala se s ním do jihočeské metropole. Najednou mi ale začalo docházet, že už vážím 61 kg a že se mi to nelíbí. Zkoušela jsem všechno možné, ale jakmile jsem dvě tři kila zhubla, tak mě to přestalo bavit a zase jsem je nabrala zpět. Byl to začarovaný kruh, ze kterého jsem nemohla najít cestu ven,“ říká Petra.

KOLAPS NA DOVOLENÉ

V březnu 2005 si Petra splnila velké přání. Podstoupila plastickou operaci zvětšení prsů. Rekonvalescence ji však stála dalších několik kil navíc a když se po měsíčním vzpamatovávání podívala do zrcadla, viděla místo úžasně pevných dvojek pouze špíčky sádla. „Tehdy jsem si řekla DOST a ze dne na den změnila vše, co se dalo! Přestala jsem kouřit, začala pít 4 litry tekutin (neperlivé stolní vody, pročišťující bylinkové čaje) denně a přihlásila se do hodin rolleticu, kde jsem postupně získávala první informace o zdravém životním stylu. Přes veškerá doporučení jsem nakonec svůj denní příjem potravy snížila až na 3000 kJ. Jedla jsem především ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky a snažila se maximálně hýbat (kolo, domácí posilování či aerobik podle videokazet). Kila šla snadno dolů a během dvou měsíců jsem vážila o 8 kg méně. Ovšem podcenila jsem situaci a během letní dovolené v Tatrách jsem z hladu téměř zkolabovala. Manželovi jsem musela slíbit, že se polepším.“ Petra nastudovala materiály všeho druhu a poučená z předchozích chyb se na začátku roku 2006 rozhodla začít znovu a lépe. Vypracovala si jídelníček zahrnující ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, nízkotučné mléčné výrobky a trochu kuřecího masa či ryb. Naplánovala si, že alespoň třikrát týdně ujede 30 kilometrů na rotopedu, a k tomu bude intenzivně posilovat břicho, hýždě a stehna. Do tří měsíců byla na své vysněné váze padesáti kilogramů a pomaloučku začala do svého jídelníčku zapojovat i oblíbená sladká jídla. Ovšem vždy upravená tak, aby měla co nejmenší energetickou hodnotu a vyhovovala zásadám zdravé výživy.

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU SPOČÍVÁ V NAKUPOVÁNÍ

Už rok a půl se Petřina váha pohybuje okolo skvělých 51 kilogramů a navíc - jak tvrdí - bez hladovění. Paradoxně pro ni bylo hubnutí snazší než si váhu udržovat. Jakmile totiž přestala dodržovat přesný dietní režim s velkou pohybovou aktivitou, měla tendenci začít lenošit a povolovat v jídle. Zpočátku se váhové výkyvy pohybovaly okolo 2 kg, ale tyto problémy Petra brzy zažehnala.

„Naučila jsem se, že tajemství úspěchu spočívá již v nakupování. Místo bílého pečiva kupuji celozrnné, olej jedině olivový, mléčné výrobky nízkotučné. Samozřejmě kupuji více ovoce a zeleniny, ryb a biopotravin (jáhly, pohanka, kuskus, fazole, hrách, sójové boby apod.). Doma zásadně nevařím tradiční českou kuchyni (nechutná mi a manžel si ji může dopřát v závodní jídelně).

V naší domácnosti se opravdu zřídka (tak jednou za dva měsíce, když manžel nedokáže odolat, já takové věci už vůbec nejím) objevuje šunkový salám či nějaká paštika, případně rybičky v konzervě. Oproti tomu já si občas ráda dopřeji sušené meruňky, kešu oříšky, jahodovou dřeň či celozrnné sušenky atd. Když máme s manželem volnou chvilku, tak jezdíme na cyklovýlety nebo chodíme na svižné dlouhé procházky. Snaží se mne ve zdravém životním stylu podporovat a já jsem mu za to velmi vděčná,“ dodává na závěr Petra.

*

NĚKDO POVAŽUJE PLASTICKOU OPERACI ZA JEDINOU CESTU K DOKONALÉ POSTAVĚ, PETRA VŠAK TEPRVE PO NÍ ZJISTILA, ŽE MÁ PĚKNÝCH PÁR KILOGRAMŮ NAVÍC A ZBAVIT SE JICH BUDE MUSET SAMA. **

30.6.2008 22:13 | v Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.