FITweb

ZPĚT

Vyladěné křivky - jak na to?

Zdravý jídelníček a pohyb - to jsou dvě nezbytné věci pro ty, kteří chtějí získat nebo si udržet štíhlou postavu. Co když se ale jedná o „špíčky“, kterých se nelze zbavit ani sebevětší dřinou v posilovně? Odpovědí je ultrazvuk.

Zelenina, drůbeží maso, mléčné a celozrnné výrobky, litry vody, sladkosti opravdu jen výjimečně a třikrát týdně trénink v posilovně. Tak vypadá stravovací a cvičební týden mé známé - lékařky, která si ovšem stále stěžuje na „špek“ na břiše. Ten prý již několik let odolává všem jejím snahám o odstranění.

Proč tomu tak je, sama neví, zato ví, že by se ho opravdu chtěla zbavit. Bez operace ovšem. Při svém pracovním vytížení si totiž nemůže dovolit být dlouho v neschopnosti. Navíc má pocit, že odstranění jednoho jediného faldíku, z jejího jinak vypracovaného těla, pomocí liposukce by bylo zbytečně náročné. Respektive náročná by byla právě ona následná rekonvalescence. Jestliže jí donedávna nezbývalo nic jiného, než se s tukem na bříšku smířit, dnes je situace přece jen o něco příznivější. A to díky nové metodě pro odstraňování tělesného tuku UltraShape.

JE Z ČEHO VYBÍRAT

Klasická liposukce, po které se několik týdnů cítíte a pohybujete jako po nemoci a jste odkázána na nošení speciálního, nepříliš pohodlného kompresního prádla, rozhodně není jedinou metodou, jak se zbavit přebytečných tukových faldíků. Šetrnější metodou je liposukce v tumescenční anestezii, kdy se pro odsátí tuku používá daleko tenčí kanyla a jen lokální umrtvení. Oproti tomu jste při klasické liposukci v celkové narkóze. Pak je tu ultrazvuková liposukce, kdy se k rozbourání tukové tkáně používá kanyla, kterou proudí ultrazvuk. I při ní je ale třeba dostat se do těla. Pořád se vám do ničeho podobného, stejně jako mé známé, nechce?

ANI KAPKA KRVE

Pak pro vás může být řešením nová „bezkrevná“ metoda Ultrashape. Ta sice také používá pro boj s tukovými buňkami ultrazvuk, ale přístroj zůstává na povrchu těla. Tedy žádný skalpel ani krev. Pomocí ultrazvukových paprsků o určité vlnové délce rozruší pouze tukovou tkáň - jinou rozhodně nepoškodí. „Na rozdíl od invazivních liposukčních metod, kdy se kanyla zavede do oblasti, kterou si klientka přeje zeštíhlit a tuk se vysaje ven, při této metodě se tukové buňky rozruší a tělo jejich obsah přirozenou cestou metabolizuje,“ vysvětluje hlavní výhodu neinvazivní ultrazvukové metody MUDr. Jana Bernardová z Pražského dermatologického centra.

Právě ona touto metodou zbavuje zájemce přebytečného tuku. V praxi to znamená, že tuk postupně odvádí lymfatický systém do jater, a odtud pak z těla ven. Játra totiž nedělají rozdíl mezi tukem z liposukce ultrazvukem a tukem z potravy.

ODLEHČETE JÁTRŮM

Po absolvování této metody zeštíhlení vůbec není od věci zvýšit pohybovou aktivitu a omezit tučná jídla. Důvod je jednoduchý: po rozrušení tukové tkáně se tuk dostane do našeho metabolismu, a ten se musí vyrovnat s přechodně zvýšenou dávkou tuku. Odlehčenou stravou tedy játrům ulevíte a častějším pohybem zase urychlíte metabolismus, a tím i zpracování přebytečného tuku.

PRYČ SE ŠKODLIVINAMI

Velmi se doporučuje také absolvovat sérii lymfatických drenáží. Ty totiž rozproudí tok lymfy, a ta lépe a rychleji odplaví přebytečný tuk a další odpadní látky z těla. V ceně jednoho ošetření ultrazvukem jsou zahrnuty i čtyři manuální lymfodrenáže, lékařka však doporučuje absolvovat přibližně deset kúr. „U někoho jich stačí méně, máme ovšem vyzkoušeno, že těch deset je optimum. U někoho je lymfa pomalejší, tělo více zanesené škodlivinami, u jiného vše funguje lépe a rychleji. Záleží například na navyklé stravě i pohybovém režimu,“ upřesňuje MUDr. Bernardová.

POUZE KOREKCE

Pokud máte tedy nějaký ten tukový polštářek navíc, ale jinak jste s postavou spokojená, tato metoda vám může pomoci. „Myslet si, že vás v ordinaci zbaví několika litrů tuku, by byl velký omyl. Tato metoda je opravdu spíše korektivní,“ říká lékařka. „Výsledky jsou navíc viditelné až po přibližně čtyřech týdnech, kdy lze také na přání klienta zákrok opakovat,“ dodává. A jak celý zákrok probíhá? Po absolvování asi půlhodinové konzultace, kdy lékařka přesně vymezí oblast tukové tkáně (k tomu se používá několik šablon různé velikosti, které připomínají zakreslování vrstevnic na mapě) a vše si pečlivě namaluje fixem přímo na kůži, je možné přistoupit k samotnému ošetření. Pomocí ultrazvukové hlavice pak lékařka přejíždí po vyznačené oblasti tak dlouho, dokud ji nevykryje potřebným množstvím pulzů. Není třeba se obávat, že by lékařka „sáhla vedle“ - vše vidí na monitoru a hlavicí přístroje pohybuje právě podle toho, co vidí na obrazovce. „Zákrok je sice pouze korektivní, ale přesto je nutné mít v ošetřované oblasti alespoň 1,5 cm tuku -jinak ošetření nelze provést,“ říká na rovinu MUDr. Bernardová.

BEZ STAŽENÍ

Po přibližně dvou a půl hodinách je vše hotovo. Odcházíte tak, jak jste přišla, tedy v žádném stahovacím prádle a podobně. Můžete jít klidně do práce, rekonvalescence ani šetřicí režim není nutný. Naopak - doporučuje se jít ještě týž den cvičit, a tím urychlit metabolismus. Protože se však může vyskytnout i extrémní únava, je dobré s ní počítat předem. „Sice je lepší po zákroku urychlit spalování tuků pohybem, ale pokud je klientka opravdu extrémně unavená, měla by jít raději domů a odpočinout si,“ upřesňuje lékařka.

ZAOSTŘENO NA TUK

A které partie jsou z hlediska odstraňování tuku nejžádanější? „Nejvíce ošetřujeme zadeček, břicho a horní partii stehen. Mohli bychom sice,dělat‘ i menší partie, jako například ruce nebo oblast kolenou, ale byla by potřeba menší ultrazvuková hlavice. Podmínkou totiž je, že musí celá přiléhat k ošetřované oblasti. A to s touto velkou, kterou máme k dispozici nyní, nelze splnit,“ objasňuje lékařka. Do budoucna však bude i tento problém řešitelný, neboť s pořízením menší sondy, určené k ošetřování právě těchto partií, prý v tomto centru také počítají.

Odborník Diety MUDr. Jana Bernardová Pražské dermatologické centrum

* 1. Jakou vidíte u UltraShape největší výhodu oproti ostatním metodám odstraňování tuku vy sama?

Jelikož se klienti nejvíce obávají bolesti, vidím jako největší přednost této metody bezbolestnost. Dále klienti velmi uvítají to, že není nutná pracovní neschopnost. Ti, kteří již podstoupili klasickou liposukci, též uvítají, že není nutné nosit žádné stahovací prádlo a že nemají po ošetření modřiny -zkrátka mohou „fungovat“ normálně. Dalším pozitivem je samozřejmě neinvazivita.

* 2. Jaké zákroky jsou nejžádanější?

Nejžádanější je asi ošetření břicha. Velmi často však ošetřujeme i ostatní problematické partie - pas, vnitřní a vnější stehna.

* 3. Existuje nějaké věkové omezení pro absolvování ošetření?

Ošetření mohou podstoupit osoby starší 18 let, horní hranice není dána (v případě, že není jiná z kontraindikací, jako např. jaterní či metabolické choroby).

* 4. Jaký druh sportu byste po tomto zákroku pro urychlení metabolismu doporučovala?

Ze sportů doporučuji jakýkoli aerobní spíše než silový.

* 5. Jaký průměrný úbytek může klient po ošetření očekávat?

Průměrný úbytek je 1,5-2 cm na obvodu, záleží však vždy na velikosti ošetřované oblasti. Ani třícentimetrový úbytek po obvodu není výjimkou.


KONTRAINDIKACE

I přesto, že je metoda neinvazivní a bezbolestná, nehodí se stoprocentně pro každého. Zapomeňte na ni, pokud: * jste těhotná
* máte závažnou nemoc
* kojíte
* trpíte onemocněním jater

VÝHODY METODY ULTRASHAPE

* žádná bolest ani krev
* ihned po zákroku odcházíte domů
* nenosíte kompresní prádlo
* není nutná žádná kontrola ani doba na rekonvalescenci
* po ošetření nevznikají nerovnosti

INFO

* Celé ošetření trvá zhruba 2,5 hodiny
* Cena zákroku: přibližně 20 000 Kč
* Ošetření lze opakovat téměř „donekonečna“, tedy dokud zbývá v ošetřované oblasti vrstva minimálně 1,5 cm tuku
* Interval mezi jednotlivými ošetřeními stejného místa by měl být přibližně jeden měsíc
* V ceně zákroku jsou čtyři manuální lymfodrenáže
* Více informací najdete na

Víte, že… o toto ošetření mají stále větší zájem i muži?

30.6.2008 22:13 | Jiří Vápeník

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.