FITweb

ZPĚT

Zhubla pro miminko!

Mnoho žen se k prvnímu hubnutí odhodlá po porodu, kdy jim zůstane pár těhotenských kil navíc. Lucie na to šla úplně obráceně. začala hubnout a když se jí podařilo shodit nadbytečná kila, zjistila, že je těhotná.

LUCIE, PODNIKATELKA

Možná se při Luciině výchozí váze usmějete a řeknete si, že vlastně ani hubnout nepotřebovala . Při výšce 167 cm vážila 66,6 kg a měla typicky žensky tvarovanou postavu. Ona sama se však dobře necítila a věděla, že chce zhubnout . „V devatenácti letech jsem vážila 52 kg a 14 kg navíc mi přišlo opravdu hodně. Už jednou se mi podařilo radikálně zhubnout – během měsíce jsem přísnou dietou shodila 12 kilogramů a dokonce jsem si tento úbytek i relativně dlouho udržela. Pak jsem se ale asi před třemi lety seznámila se svým současným manželem a váha šla pomalinku, ale jistě nahoru . Své udělal klidný partnerský život, vyváření večeří, ale i náročná práce a nepravidelná strava,“ říká Lucie. Během těchto tří let se raději ani nevážila a protože je sportovní typ a téměř každý den provozovala nějakou fyzickou aktivitu, žila v blaženém domnění, že má maximálně tak 63 kg. „Ostatním kolem sebe jsem ale tvrdila, že vážím šedesát kilo,“ přiznává se k malé lži, kterou občas použije asi každý z nás .

OD PONDĚLÍ ZAČÍNÁM!

Zlom nastal loni na podzim, kdy se začali s partnerem snažit o miminko. Už tehdy měla Lucie velké problémy se zády a i když plavala a prováděla strečink, nic nepomáhalo. Začala chodit k fyzioterapeutce, ale především si uvědomila, že pokud by otěhotněla a přibrala dalších 10 kg, bude se sotva valit do schodů a záda budou volat o pomoc.

„Rozhodla jsem se tedy zhubnout ještě před otěhotněním. Náhodou jsem v té době objevila v jednom časopise článek o slečn, která nádherně zhubla – stejný věk, stejná postava, také hrála squash a hlavně teď vypadala skvěle. Byl tam i webová adresa na Nutriční club a já jim hned napsala, že bych měla zájem o bliž ší informace. Tři měsíce se však nic nedělo a já už na to pomalu i zapomněla.

V březnu se mi ale ozvali s tím, zda mám stále zájem o hubnutí a já si domluvila schůzku s výživovým poradcem.“ Jaké bylo Lucčino překvapení, když ji terapeut zvážila číslice ukázala 6 6,6 kg, tedy o pár kilo víc, než čekala. Domluvili se, že začne hubnout až po víkendu, protože na sobotu právě připadal svátek Josefa a Lucie se chystala na velkou oslavu, kde se chtěla ještě naposledy bez omezování najíst.

„Od pondělka jsem se do toho ale vrhla. Spolu s poradcem jsme se dohodli, že bych ráda zhubla okolo 12 kilo a zpevnila celou postavu . Jídelníček jsem měla naplánovaný relativně benevolentní – ráno jsem pila proteinový koktejl, svačila ovoce nebo zeleninu a obědvala v práci. Jirka – můj poradce – mi dal skvělou radu : rozdělit si talíř na pomyslné čtvrtiny, jednu čtvrtinu zaplnit masem, druhou přílohou a na zbývající polovinu talíře naservírovat zeleninu. Díky tomu jsem mohla jíst prakticky cokoli, nevyhýbat se pracovním obědům a přitom jsem si nemusela nic vážit ani počítat. Večer jsem už pila opět pouze koktejl,“ popisuje svůj jídelníček Lucie.

Z VELIKOSTI 40 NA 36

Lucie vždy hodně sportovala – cvičila aerobik, plavala, jezdila na kole a hrála squash a při hubnutí měla tendenci aktivitu ještě zintenzivnit. „Paradoxně jsem však zJistila, že musím zvolnit. Tuky mi totiž ubývaly, ale zase jsem nabírala svaly, takže jednu dobu váha stála. Jirka mi proto doporučil, abych to se sportem tak moc nepřeháněla a raději sešla na hodinu projít rychlou chůzí. Pomohlo to, váha se zase pohnula směrem dolů. Mnohem důležitější než kila pro mne ale byly míry. Za dva měsíce jsem dala dolů 35 cm a jen v pase to dělalo 10 cm, což znamenalo výměnu kalhot a sukní.“ Oblečení bylo pro Lucii i tou největší motivací, rozhodla se, že si nekoupí nic, dokud nezhubne. Z velikosti 40 se dostala na 36, a protože jí do vysněné váhy stále ještě pár kilo chybělo, nechtěla to s nakupováním přehánět. „Jenže pak se stalo, co nikdo nečekala já po třičtvrtěročním snažení zjistila, že jsem těhotná. Devět měsíců teď s velikostí asi dolů nepůjdu, s velkou pravděpodobností právě naopak, ale vůbec mi to nevadí. Vím, že jsem pro miminko udělala maximum. Jsem si jistá, že velký podíl na otěhotnění mělo i vyčištění organismu a změna jídelníčku,“ tvrdí Lucie. A i když ví, že v těhotenství zase nabere kila, která nyní zhubla, nebojí se, že by se jich pak nezbavila. „Už vím, co jíst, mám zajetý režim a především jsem se zbavila svých zlozvyků v oblasti stravování. Jojo efekt mi nic neříká, takže ani nemám obavy, že bych měla po narození miminka problém zhubnout.“ TIP „Mám časově náročnou práci, proto když jsem věděla, že nebudu stíhat oběd v práci, připravila jsem si v kanceláři pouze koktejl. Večer jsem si pak „za odměnu“ dopřála s přítelem svou slabost, kterou jsou kvalitní francouzské sýry a červené víno. Bylo to však jen jednou za čas, o to víc jsem se ale na podobný večer těšila a vychutnala si ho.“

RECEPT ZAPEČENÉ FILETY SE ZELENINOU

Zmražené filety necháme malinko povolit a poklademe je do zapékací mísy. Na filety přidáme míchanou mraženou zeleninu a celé posypeme strouhaným sýrem. Pokud si chcete dopřát, můžete směs polít i trochou smetany na vaření. Posolíme, opepříme a celé necháme v troubě na 200° zapéct, dokud se neobjeví zlatavý povlak. Před podáváním posypeme čerstvou pažitkou.

Tip: Webové stránky, které Lucii pomohly k vysněné postavě, mají adresu www.nutricniclub. cz.

DIETNÍ JÍDELNÍČEK

SNÍDANĚ: proteinový koktejl s vanilkovou příchutí

PŘESNÍDÁVKA: ovoce (jablko, nebo banán )

OBĚD: v práci (vždy maso se zeleninou a malou porcí přílohy)

SVAČINA: zelenina (salátová okurka)

VEČEŘE: prote i nový koktejl s vanilkovou příchutí

30.6.2008 22:13 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.