FITweb

ZPĚT

Kate Winslet: Advokátka kyprých tvarů

Stálice hereckého nebe Kate Winsletová má ženské křivky, pár kilo navíc a mírnou alergii na diety. Jak to dopadá, když ji filmový průmysl nutí na sobě zapracovat a proměnit se ve štíhlou éterickou vílu?

N arodila se 5. 10. 1975 v anglickém Readingu do herecké rodiny, která žila především prkny, která znamenají svět. Její prarodiče měli dokonce doma na zahradě své vlastní zahradní divadlo, v němž byli obsazováni všichni členové rodiny. A tak není divu, že už jako malá holčička začala moderovat televizní pořad.

Zazářila v několika divadelních hrách a už v sedmnácti porazila takřka 200 dalších uchazeček o roli ve filmu Nebeská stvoření a vepsala se tak do povědomí filmových diváků. Další role na sebe nenechaly dlouho čekat, zahrála si například v romantické komedii Rozum a cit vedle Huga Granta. Jako první herečka byla už před třicítkou několikrát nominovaná na Oscara. Nejvíc ji však proslavila roku 1997 hlavní ženská role v kasovním trháku Titanik. Dokázala, že se i herečka, které nevystupují ze zad lopatky, může stát obdivovanou sexbombou.

OBHÁJKYNĚ SEXY KŘIVEK

„Rozhodně nepatřím k holkám, které hladoví kvůli tomu, aby se vešly do plavek. Jím, co chci, a taky dost kouřím,“ zdůrazňuje Kate, která proslula jako zavilá obhájkyně ženských křivek. „Dnešní filmový průmysl vyvíjí na ženy obrovský tlak a vychovává celou generaci anorektiček,“ nechala se slyšet Kate. Dokonce přispívá na organizace, které bojují proti anorexii a vášnivě obhajuje názor, že normální žena ke štěstí rozhodně nepotřebuje vychrtlou postavu. Je rebelkou ve více ohledech a vůbec se nebojí jít proti proudu. I když zaznamenala velký úspěch v Hollywoodu, odmítla se odstěhovat za velkou louži. Navíc odmítla například roli ve veleúspěšné komedii Deník Bridget Jonesové prostě proto, že si na ni připadala příliš mladá, a namísto toho raději natočila několik nezávislých filmů. Roku 2000 si střihla roli půvabné pradleny ve filmu Quills - Perem markýze de Sade.

TĚHOTENSKÁ KILA

Během prvního těhotenství natáčela film Enigma a bezstarostně přibírala na váze. „Ještě v pátém měsíci jsem neměla pořádné bříško, ale byla jsem zakulacená. Přesněji řečeno tlustá. Některé části mého těla připomínaly dýně. Když se dnes dívám na ten film, říkám si: Proč mi tehdy nikdo nenaznačil, abych se přestala přecpávat?“ vzpomíná dneska. Poté, co se jí narodila dcera Mia, naivně věřila, že se opět dostane do svých kožených kalhot, které nosila před těhotenstvím. Když zjistila, že jsou jí beznadějně malé, rozplakala se. „Lidé vám během těhotenství říkají, že po porodu zhubnete. Pravda je taková, že nezhubnete,“ shrnuje lakonicky.

TOLERANTNÍ DIETA

Kila, která jí zůstala po prvním porodu, ji přinutila k návštěvě u dietologa. Podstoupila prý analýzu kůže na obličeji. Ta spočívá v tom, že odborník podle struktury kůže na obličeji stanoví, které typy potravin se pro vás hodí a které ne. Z ordinace prý vycházela se zvláštním jídelním plánem. I když tomu zpočátku příliš nevěřila, zabralo to. „Cítím se báječně, zhubla jsem a navíc si nikdy nepřipadám unavená. Ještě jsem nezažila lepší pocit,“ rozplývala se herečka. Není divu, dieta jí totiž povolovala i některé kaloričtější pokrmy, jako například brambory či máslo. „Takže to vlastně žádná tradiční dieta ani nebyla,“ poznamenává Kate. Promyšlený jídelníček by možná nepřinesl tak viditelné výsledky, kdyby ho nepodpořila i pravidelným cvičením. Kromě posilovny se stala Kate i pravidelnou návštěvnicí místního bazénu.

NAHÁ PŘED KAMEROU

Dnes žije Kate se svým manželem, režisérem Samem Mendesem, vychovává dvě děti - dceru Miu z prvního manželství a syna Joa a stále se přátelí s Leonardem DiCapriem, se kterým se sblížila během natáčení Titaniku. Přesto stále stíhá natáčet, nyní jsou v postprodukčním stadiu dva snímky, kde si zahrála. Loni se dokonce kvůli roli v německém politickém thrilleru Všichni královi muži musela opět svléknout. Své půvaby ukázala už ve velkofilmu Titanic, a už tehdy to pro ni byla traumatizující zkušenost. „Když se ráno probudíte, máte jít pracovat a víte, že se budete muset svléknout donaha, je to strašný pocit,“ přiznává herečka. „Na druhou stranu jsou některé role příliš dobré na to, abych je odmítla jen kvůli tomu, že je v nich i erotická scéna.“ Tato výzva ji zneklidnila dokonce natolik, že se alespoň na týden omezila v jídle, což za normálních okolností nedělá.

„Mám dvě děti, a teď se budu muset nahá procházet po místnosti před cizími lidmi,“ hrozila se a přísahala, že už nikdy nepřijme roli, jejíž součástí by byla svlékací scéna. I když v tomto případě držela několikadenní dietu, zprávy, že navštívila dietologa v Santa Monice, které se v médiích objevily před několika měsíci, zuřivě popírá. „To by ode mě bylo pokrytectví,“ zdůrazňuje odpůrkyně drastických diet. „Vím, že jsem pro řadu žen vzorem a inspirací a beru tuto roli velmi vážně.“

Jak se udržet ve formě podle Kate: „Absurdní diety a pocení se v tělocvičně Kate zavrhuje. Stejně tak jako hubnutí do plavek či omezování se v jídle. Nic by se však nemělo přehánět,“ říká herečka.

RELAXACE V BAZÉNU

Plavání je přirozený pohyb, při němž je do pohybu zapojené celé tělo. I když při něm nebudete hubnout jako o závod, pomůže vám s něčím důležitějším - udržet se v kondici. Je však velice důležité uplavat minimálně dva kilometry a soustředit se přitom na správné dýchání. Snažte se plavat co nejrychleji a jednotlivé úseky prokládat kratičkými pauzami (zhruba čtvrt minuty).

UMÍRNĚNÁ DIETA

Stejně jako její kolegyně Jennifer Anistonová je i Kate Winsletová příznivkyní „rozumné diety“, která je založená na pěti malých porcích jídla denně a na vyváženém příjmu a výdeji energie. Nemusíte se zříkat své oblíbené pochoutky, stačí jen nenaložit si jí dva vrchovaté talíře.

30.6.2008 22:12 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.